přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Články

Články

Linuxové systémy dominují světovým superpočítačům

dvatydny.gif

Jak si vede Ubuntu Edge na Indiegogo. Top500 slaví 20 let a Linux kraluje na superpočítačích. Free Software Foundation shání peníze pro vývojáře svobodného Androidu a její evropská pobočka brání svobodný software proti pomluvám Microsoftu. A představíme si Skolelinux, Debian pro školy. 


 

Když se řekne „Hadoop“

hadoop100.jpg

Hadoop je jeden z top projektů Apache Software Foundation. Můžeme si představit, že se jedná o výpočetní prostředí postavené nad distribuovaným souborovým systémem, který byl navržen speciálně pro velmi rozsáhlé operace s daty. Hadoop byl inspirován prací Googlu na vlastním souborovém systému (GFS) a MapReduce programovacím paradigma. MapReduce není nová koncepce, přesto byl Hadoop první systém, který ho udělal prakticky použitelným pro mnohem širší soubor úloh.


 

OpenSong – promítání textů písní při bohoslužbách

opensong.png

Programy ze světa free a open source software pronikají nejen do společností, úřadů, domácností nebo škol. Jeden z nich najdeme ve službě křesťanským církvím. Slouží pro promítání textů písní a veršů z Bible při bohoslužbách a dalších křesťanských akcích. Jmenuje se OpenSong. 


 

Knihovna JFreeChart vyrobí z nudných čísel hezké grafy

chart.jpg

Programujete v Javě a chcete, aby váš software generoval pěkné grafy a diagramy? Kvalitní všestranně použitelná open-source knihovna JFreeChart rozhodně stojí za zvážení.


 

Eugene Kaspersky: „Nedělejte kybernetické zbraně!“

Eugene Kaspersky

Firma Kaspersky Lab, největší soukromě vlastněná firma, která se zabývá softwarovou a IT bezpečností, uspořádala v Praze pro novináře, obchodní partnery a zákazníky sérii přednášek o trendech v počítačové bezpečnosti. Součástí programu byla i prezentace spoluzakladatele firmy Eugena Kasperskeho o hrozbách, kterým v oblasti IT musí čelit jak podniky, tak státní infrastruktury. 


 

Praotec Slackware slaví dvacetiny

dvatydny.gif

Vývojáři Razor a LXDE spojí své síly. GitHub usnadní volbu otevřených licencí. Nejstarší aktivně vyvíjená linuxová distribuce slaví 20 let. Finská obec Lemi používá opensource již od roku 2003. A Opava ukazuje možnou budoucnost otevřených dat v Česku. 


 

Linux Mint Debian vs Crunchbang Linux: Debian dvakrát jinak

debain_notext.png

Linuxových distribucí, které jsou založeny na Debianu, je celá řada. Některé více, jiné zase méně povedené. My se dnes společně podíváme na dvě, které určitě patří k tomu lepšímu, co nám linuxový svět přináší. Společně porovnáme pohledy na Linux prostřednictvím systémů Linux Mint Debian (LMDE) a Crunchbang Linux. 


 

Tvorba bootovacího flash disku

portable_apps.png

Jednoduchým způsobem vytvoříme Grubem ovládaný flash disk. Ukážeme si rozdíl v  parametrů v souborech isolinux.cfg a grub.cfg. Pomocí těchto parametrů nastavíme Grub a jeho moduly i pro spouštění Linuxu z ISO souboru.


 

Seznam distribucí, které lze jednoduše provozovat z flash disku za pomoci Grubu

Na následujících řádcích je zápis parametrů určený souboru grub.cfg. Jedná se o nastavení, které je nezbytné pro start níže uvedených linuxových distribucí. Při provozu z ISO souboru je možné z flash disku provozovat (s odpovídajícími úpravami) i několik verzí stejné distribuce.


 

Jak vytvořit bootovatelný flash disk pro provoz více linuxových distribucí

USB_flashdisk_ntb.jpg

Zřejmě každý zkušenější uživatel má v blízkosti počítače nějaké to "záchranné" CD nebo DVD, případně live verzi Linuxu. Pokud se vám, tak jako mně, zvýší počet CD/DVD nosičů, přestává být praktické probírat se stohem obalů médií. Nemluvě o trpké pachuti, pokud je požadovaný obal nalezen bez média, jež je po objevení v šuplíku stolu odmítáno mechanikou počítače kvůli zanedbatelnému škrábanci na povrchu.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz