přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Články

Články

Březnové události

Významné události, o kterých jsme psali v březnovém čísle časopisu. Sumarizace dění na nejen linuxové scéně.


 

Hlasujte pro nás v anketě CZECH OPEN SOURCE 2007

Anketa Czech Open Source 2007 je čtenářskou anketou, jejímž cílem je ocenění nejzajímavějších a nejprospěšnějších projektů z české open-source scény. Anketu pořádá český zpravodajský server Root.cz a LinuxEXPRES je jedním z mediálních partnerů akce. To ovšem neznamená, že se automaticky musí umístit na prvním místě.


 

Vlastimil Pošmura: Apache – příručka správce WWW serveru

V této knize o devíti kapitolách a pěti přílohách je shrnuto vše podstatné, co potřebuje vědět každý správce WWW serveru Apache. Je věnována jeho provozování na nejrozšířenějších platformách, tedy unixových systémech a Windows. Vzhledem k tomu, že vyšla poprvé v roce 2002, jsou popisované situace demonstrovány převážně na Windows 2000, nijak to však nesnižuje její hodnotu.


 

Myslíme v jazyku PERL

Jazyk PERL vznikl v roce 1986 původně za účelem efektivního zpracování textu a dálkového řízení počítačů (Practical Extraction and Reporting Language). Jeho autor - Larry Wall - spolu s dalšími spolupracovníky postupně PERL doplňovali a obohacovali a v dnešní době se tak řadí k plnohodnotným programovacím jazykům, disponuje vlastním kompilátorem, řadou rozšíření a knihoven a ohromným množstvím podpůrných programů sdílených v rámci CPAN - Comprehensive Perl Archive Network.


 

Letošní ročník LinuxExpa 2007 zahájí Michael Meeks

Již 7. ročník konference a výstavy LinuxExpo 2007 se koná ve dnech 17. - 18. dubna v konferenčním centru Hotelu Olympik Artemis Praha. Na LinuxExpu budete mít možnost se seznámit s předním vývojářem OpenOffice.org Michaelem Meeksem. V rámci bohatého konferenčního programu vystoupí řada dalších osobností z oblasti Open Source a Linuxu.


 

GIMP v roli digitální fotokomory

Jednou z největších výhod digitální fotografie je možnost doladění pořízených snímků v počítači. Z vlastní praxe vím, že v mnoha případech nejde jen o možnost, ale spíše o nutnost. Názory na míru zásahu do fotografií se různí. Někdo zastává teorii, že vše je dovoleno, ale při prohlížení hotového dílka nesmí být úpravy odhalitelné.


 

Veľký test live distribúcií 2 - multimediálne

V minulej časti sme si vysvetlili pojem live distribúcia, prešli sme delenie distribúcií a predstavili sme si štyri záchranné live distribúcie. V dnešnej časti na to nadviažeme a predstavíme si niekoľko multimediálnych live distribúcií, ktoré môžete použiť na prehrávanie filmov, zvuku či prezeranie fotografií. Peter Gašparovič.


 

Fenomén GP2X

je prenosná herná konzola, alebo, slovami jej výrobcov, multimediálny prehrávač. Výrobcom je kórejská firma GamePark Holdings, ktorá vznikla odštiepením od pôvodnej spoločnosti GamePark, tvorcu (relatívne) úspešnej konzoly GP32. GamePark ostatne vyvinul vlastnú konzolu XGP, ktorá sa v mnohých ohľadoch GP2X blíži, v ďalších zasa odlišuje, každopádne na porovnanie oboch prístrojov tu rozhodne nebudeme mať dostatok miesta (odhliadnuc od faktu, že XGP momentálne nemáme k dispozícii).


 

Václav Kadlec: Mozilla Thunderbird – Kompletní uživatelská příručka

Ako všetci vieme, Mozilla Thunderbird nie je najpoužívanejším poštovým klientom na svete, hoci za konkurenciou rozhodne v ničom nezaostáva. Jednou zo zábran môže byť absencia dokumentácie v zrozumiteľnom jazyku. Túto zábranu zboril v tomto Václav Kadlec, s ktorého knihami sa už stretli najmä programátori.


 

Srovnání databázových serverů

Díky počítačům žijeme v éře, kterou je možné označit jako postindustriální věk. Hlavním obchodním artiklem dnes tedy nejsou výrobní prostředky, ale informace. Aby bylo možné informace používat a zpracovávat, je nejprve nutné mít je kde uchovávat. Nejjednodušším úložištěm dat je libovolný souborový systém, který ovšem umožňuje pouze nejjednodušší vyhledávání, a to podle jména souboru. Pokud jsou data strukturovaná, je ukládání záznamů do samostatných souborů velmi nepraktické, což si uvědomili programátoři i uživatelé již v počítačovém dávnověku.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz