přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Vlastimil Pošmura: Apache – příručka správce WWW serveru

Vlastimil Pošmura: Apache – příručka správce WWW serveru

V této knize o devíti kapitolách a pěti přílohách je shrnuto vše podstatné, co potřebuje vědět každý správce WWW serveru Apache. Je věnována jeho provozování na nejrozšířenějších platformách, tedy unixových systémech a Windows. Vzhledem k tomu, že vyšla poprvé v roce 2002, jsou popisované situace demonstrovány převážně na Windows 2000, nijak to však nesnižuje její hodnotu.


Po krátkém úvodu, ve kterém je shrnuta historie vývoje tohoto velmi populárního webového serveru, následuje stručný popis fungování Apache a seznam modulů jak pro verzi 1.3, tak pro verzi 2.0. Několik dalších odstavců objasňuje způsoby řízení procesů v unixových systémech a ve Windows, další kapitola pak instalaci Apache - pro unixové systémy ze zdrojového kódu, pro Windows binární instalaci.

Po kapitole, popisující nastavení spouštění a zastavování Apache, následuje hlavní část knihy - dvě kapitoly věnované konfiguraci. Autor nejprve srozumitelným a přehledným způsobem popisuje direktivy, funkce modulů a jejich zavádění, poté uvádí praktické návody a rady pro jednotlivá nastavení. Dále pokračuje popisem práce se adresáři, soubory a souborovými systémy na jednotlivých platformách, nastavení proměnných prostředí a sledování a protokolování činnosti Apache.

Následuje neméně důležitá kapitola, věnovaná bezpečnosti, kde se dozvíme vše podstatné o jednotlivých způsobech autentifikace, šifrování pomocí SSL a konfiguraci proxy. Poslední dvě kapitoly se věnují možnostem spolupráce s HTML a CGI. První z pěti příloh obsahuje kompletní výpis konfiguračních souborů, druhá pak výpis skriptu configure. Třetí příloha přináší přehled modulů a direktiv, čtvrtá se věnuje nastavení Apache pro české prostředí. Poslední představuje některé nástroje pro administraci Apache a analýzu a zpracování jeho logovacích souborů.

Pokud webový server provozujete, nebo se k tomu teprve chystáte, bude se vám tato publikace rozhodně hodit. Začátečník se dozví, jak Apache nainstalovat a nakonfigurovat, pokročilý správce v ní nalezne mnoho zajímavých tipů a informací.

Apache - příručka správce WWW serveru, Vlastimil Pošmura, Computer Press, 2002, vydání první. 311 stran černobílých, doporučená cena: 290 Kč/418 Sk.

Tomáš Klos

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz