přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Vlastimil Pošmura: Apache – příručka správce WWW serveru

Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Vlastimil Pošmura: Apache – příručka správce WWW serveru

V této knize o devíti kapitolách a pěti přílohách je shrnuto vše podstatné, co potřebuje vědět každý správce WWW serveru Apache. Je věnována jeho provozování na nejrozšířenějších platformách, tedy unixových systémech a Windows. Vzhledem k tomu, že vyšla poprvé v roce 2002, jsou popisované situace demonstrovány převážně na Windows 2000, nijak to však nesnižuje její hodnotu.


Po krátkém úvodu, ve kterém je shrnuta historie vývoje tohoto velmi populárního webového serveru, následuje stručný popis fungování Apache a seznam modulů jak pro verzi 1.3, tak pro verzi 2.0. Několik dalších odstavců objasňuje způsoby řízení procesů v unixových systémech a ve Windows, další kapitola pak instalaci Apache - pro unixové systémy ze zdrojového kódu, pro Windows binární instalaci.

Po kapitole, popisující nastavení spouštění a zastavování Apache, následuje hlavní část knihy - dvě kapitoly věnované konfiguraci. Autor nejprve srozumitelným a přehledným způsobem popisuje direktivy, funkce modulů a jejich zavádění, poté uvádí praktické návody a rady pro jednotlivá nastavení. Dále pokračuje popisem práce se adresáři, soubory a souborovými systémy na jednotlivých platformách, nastavení proměnných prostředí a sledování a protokolování činnosti Apache.

Následuje neméně důležitá kapitola, věnovaná bezpečnosti, kde se dozvíme vše podstatné o jednotlivých způsobech autentifikace, šifrování pomocí SSL a konfiguraci proxy. Poslední dvě kapitoly se věnují možnostem spolupráce s HTML a CGI. První z pěti příloh obsahuje kompletní výpis konfiguračních souborů, druhá pak výpis skriptu configure. Třetí příloha přináší přehled modulů a direktiv, čtvrtá se věnuje nastavení Apache pro české prostředí. Poslední představuje některé nástroje pro administraci Apache a analýzu a zpracování jeho logovacích souborů.

Pokud webový server provozujete, nebo se k tomu teprve chystáte, bude se vám tato publikace rozhodně hodit. Začátečník se dozví, jak Apache nainstalovat a nakonfigurovat, pokročilý správce v ní nalezne mnoho zajímavých tipů a informací.

Apache - příručka správce WWW serveru, Vlastimil Pošmura, Computer Press, 2002, vydání první. 311 stran černobílých, doporučená cena: 290 Kč/418 Sk.

Tomáš Klos

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Tomáš Klos


| blogPublic Relations

QNAP QHora-301W - router pro softwarově definované sítě nové generace

QNAPPo­kud fir­my chtě­jí ak­cep­to­vat no­vou nor­mu prá­ce na dál­ku, mu­sí mo­der­ni­zo­vat svo­ji síť, aby pod­po­ro­va­la jak vy­so­ko­rych­lost­ní lo­kál­ní ře­še­ní po­k­rý­va­jí­cí ka­be­lo­vé a bez­drá­to­vé při­po­je­ní, tak i VPN pro rych­lé a bez­peč­né při­po­je­ní uži­va­te­lů na ví­ce mís­tech. QNAP těm­to po­ža­dav­kům vy­chá­zí vstříc svo­jí no­vin­kou QHora-301W.

Pokračování ...


Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »