přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Články

Články

1984? Alebo prečo povedať softvérovým patentom nie

V tomto príspevku bude vysvetlené, prečo mnohí ľudia chápu legislatívu pre softvérové patenty ako zločin proti slobode a priblížená bude aj prax. Legislatíva pre softvérové patenty už existuje v USA a veľké koncerny ju chcú natlačiť aj do Európy.


 

Matematický software R: S ním je každá statistika hezčí

Rlogo.jpg

R je matematický software specializovaný na statistiku. Jde o open-source implementaci jazyka S, který používají profesionální statistické programy. Pokud vám stačí spočítat si pár čísel, tak se většinou spokojíte s tabulkovým procesorem, jako je Calc nebo Excel. Musíte-li ale zpracovat spoustu dat, tak se budete muset poohlédnout po něčem jiném - a zde se může hodit právě R.


 

Stodolarový notebook: Windows neuspěly; Linux boduje i jinde

dvatydny.gif

Windows na OLPC neuspěly, zůstává Linux. Novell táhne nahoru linuxová divize. Podpora ODF v MS Office je opravdu špatná. Španělští socialisté chtějí na notebooky pro studenty OSS. Švýcarský soud zrušil smlouvu s Microsoftem. Bývalý zaměstnanec Microsoftu: Open source vyhraje. Canonical pracuje na podpoře aplikací pro Android.OpenSolaris 2009.6. Linux Mint 7 Gloria.


 

LaTeX: Vytvoření písemky z matematiky

latex_matematika.jpg

Nemáte rádi takové ty klikací programy, ve kterých je těžké napsat matematické symboly a vzorce, programy, ve kterých se musíte více soustředit na vzhled než na obsah? Pojďte to zkusit se mnou jinak, použijeme k tomu nástroj k tomuto účelu stvořený, jmenuje se LaTeX.


 

Vlastní akce v Thunaru, správci souborů pro Xfce

thunar.jpg

Vlastní akce jsou funkce, které si do Thunaru přidá uživatel sám formou skriptů nebo příkazů. Tyto funkce jsou pak dostupné přes kontextovou nabídku u těch typů souborů, ke kterým uživatel akce přidělí.


 

Screenlets - to pravé pro vaši obrazovku

screenlets.jpg

Screenlety jsou virtuálními reprezentacemi věcí, které běžně nacházíte na svém stole - různých papírků, hodin, kalendářů, pravítek, atp. Kromě toho samozřejmě přibývají programy pro zjištění informací o počítači, usnadnění jeho ovládání a zjednodušení práce se systémem. Jinými slovy, máte-li nepořádek na stole, díky screenletům ho budete mít brzo i na ploše.


 

Rozšíření a skripty pro Nautilus

nautilus_ext.jpg

Správce souborů Nautilus je bez nadsázky srdcem prostředí GNOME, bez něj by uživatelé neměli ani ikony na ploše. Nautilus už se vyvíjí řadu let a ač se jeho vývojáři řídí filozofií jednoduchosti, která je vlastní celému GNOME, jedná se o propracovaného správce souborů. Mnoho uživatelů však ani netuší, že ho lze rozšířit o další funkce, jejichž počet je prakticky omezen jen nápaditostí a schopnostmi uživatele.


 

openMagazin 4/2009 - to nejlepší z českých linuxových portálů

openmagazin_ikona_mala.jpg

Nejvýznamnější české portály věnující se svobodnému softwaru spojily síly a společně vydávají elektronický magazín se svými nejlepšími články. PDF soubor připravuje obecně prospěšná společnost Liberix a je určen všem zájemcům o svobodný software - proto jej kopírujte, posílejte, tiskněte a sdílejte přes výměnné sítě - hloupým organizacím navzdory.


 

Alfresco CMS

alfresco_logo.gif

V tomto článku se budu věnovat instalaci, nastavení a vlastnostem Content Management Systemu Alfresco. Systém pro správu obsahu (content management system) je software zajišťující správu dokumentů, nejčastěji webového obsahu. V dnešní době se jako CMS zpravidla chápou webové aplikace, někdy s případným doplňkovým programovým vybavením u klienta. Pro  CMS se někdy používají i oborově podobné termíny redakční či publikační systém.


 

VNC - grafická kontrola vzdialeného počítača

vnc.jpg

Ovládanie vecí na diaľku je snaha, ktorú ľudstvo pozná už oddávna. V niektorých starovekých ruinách sa našli architektonické pokusy využiť prúd tečúcej vody potom, ako niekto otvoril tajný uzáver, ale príkladov je viac a nielen v rozprávkach, v odkaze ktorých si mnohí pamätajú magické slová „Sezam, otvor sa!“


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz