přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Převod zvukových formátů z kontextové nabídky v KDE

Převod zvukových formátů z kontextové nabídky v KDE

muzika.jpg

Občas je potřeba zkonvertovat nějaký ten zvukový soubor. Ať už z ošklivé MP3 do hezkého OGG nebo třeba do a z M4A používaném v iPodu. Je k tomu spousta nástrojů, jedním z jednoduchých, ale mocných je Audiokonverter pro KDE.


Audiokonverter pravděpodobně najdete v repozitáři své oblíbené distribuce (pro openSUSE u Packmana). Pokud ne, stáhněte si jej z domovské stránky. Je dostupný pro KDE 3 i 4. Po instalaci vám v nabídce nepřibude nová aplikace, ale přibude nová položka v nabídce Dolphinu, Konqueroru i Krusaderu.

Takto se spouští Audiokonverter: pravým kliknutím a výběrem z místní nabídkyTakto se spouští Audiokonverter: pravým kliknutím a výběrem z místní nabídky

Je to velice jednoduchý perlový skript. Ve správci souborů v KDE kliknete na zvolený adresář pravým tlačítkem myši a v nabídce si najděte Činnosti | convert to a vyberete cílový formát. Program pracuje s formáty MP3, OGG, M4A, FLAC a WAV a prochází vybranou složku rekurzivně do libovolné hloubky.

Kam chcete uložit zkonvertované soubory?Kam chcete uložit zkonvertované soubory?

Následně si vyberete cílovou složku, kam chcete uložit zkonvertované soubory. Audiokonverter zachovává přesně stejnou strukturu adresářů a jména souborů jako ve zdrojových složkách. Někdy mohou nastat problémy se speciálními znaky ve jménech souborů a adresářů. V takovém případě je vhodné použít mocný KRename a soubory a složky na pár kliknutí zbavit speciálních znaků a mezer.

Zvolte kvalitu výsledných souborůZvolte kvalitu výsledných souborů

Další dialogové okno se táže na kvalitu výstupních zkonvertovaných souborů. Program neumí kvalitu detekovat sám, je potřeba ji zadat ručně. Asi nejlepší je začít na středních hodnotách, zkusmo si zkonvertovat pár souborů a podívat se na velikosti vstupního a výstupního souboru. A poslechnout si to. Tohle může být nepříjemné pokud je vstupní balík souborů složen z různě kvalitních nahrávek. Chce to párkrát vyzkoušet a uvidíte.

Zachovat stereo?Zachovat stereo?

Poslední otázka se ptá na zachování sterea. Asi nemá smysl odpovědět jinak než "ano". Pokud vstupní soubor obsahuje ID3 tag, Audiokonverter se jej snaží detekovat, zachovat a zapsat i do nového souboru. Je-li ID3 tag vstupního souboru nějakým způsobem vadný, obvykle není do nového souboru zapsán.

Program běží. Prosím, počkejte...Program běží. Prosím, počkejte...

Vše bylo zadáno, zbývá jen počkat, až konverze skončí. To může u velkého balíku souborů a/nebo pomalého počítače trvat i dosti dlouho. Pro majitele moderních vícejádrových systémů dodávám, že proces běží na jediném vlákně. Chcete-li, můžete program spouštět i z příkazové řádky: pomocí cd se přesuňte do adresáře, jehož obsah chcete zkonvertovat a spusťte příkaz audioconvert *. Následně budete procházet stejnou procedurou jako je ta výše popsaná, jen za dialog s výběrem cílové složky bude vložen dialog s výběrem cílového formátu.

Nahoru

Příspěvky

Převod zvukových formátů z kontextové nabídky v KDE
Daniel 22. 10. 2009, 07:18:25
Odpovědět  Odkaz 
Prosím i o článek o "převodu video formátů"

jinak užem nainstaloval a fajn.
Vojtěch Zeisek Re:Převod zvukových formátů z kontextové nabídky v KDE
Vojtěch Zeisek 22. 10. 2009, 17:09:52
Odpovědět  Odkaz 
Viz třeba K9copy: http://www.linuxexpres.cz/praxe/k9copy-rychla-zaloha-video-dvd a http://www.linuxexpres.cz/praxe/k9copy-pokrocile-zalohovani-video-dvd
Převod zvukových formátů z kontextové nabídky v KDE
Daniel 23. 10. 2009, 14:05:09
Odpovědět  Odkaz 
Nejde mi vyloženě o jednostraný převod "DVD-.avi. Ale o několik převodů. Třeba z .mov do avi či .flv či do mp4 . Graficky i obsahově něco podobného jako Magic video Converter. Pokud si rozumíme.
Re:Převod zvukových formátů z kontextové nabídky v KDE
Aminux 23. 10. 2009, 20:11:31
Odpovědět  Odkaz 
A co Avidemux?

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vojtěch Zeisek

Vojtěch Zeisek


  • Distribuce: openSUSE
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

I ve velké firmě je místo pro startupového ducha

Michal BroučekMichal Brouček pracuje v plzeňské pobočce společnosti Siemens Advanta dva a půl roku jako softwarový inženýr a vedoucí vývojového týmu. Svou práci si velmi pochvaluje. Kromě technických záležitostí má na starosti i spokojenost svých kolegů v týmu a zajišťování celkové pohody na pracovišti. 

Pokračování ...Public Relations

Safetica spustila SaaS verzi svého bezpečnostního softwaru s pravidelným předplatným

safeticaMladá tech­no­lo­gic­ká spo­leč­nost Safe­tica, která stojí za stej­no­jmen­ným soft­warem na ochra­nu před úniky dat (DLP – Data Loss Pre­ven­tion) a vnitř­ní­mi hroz­ba­mi (ITP – In­sid­er Threat Pro­tec­tion), tento rok spus­ti­la ostrý pro­voz nové SaaS ver­ze své­ho pro­duk­tu – Safe­tica NXT. Ta fun­gu­je pří­mo z clou­du bez potře­by in­s­ta­la­ce na za­ří­ze­ní a pla­tí se pro­s­třed­nict­vím pra­vi­del­né­ho před­plat­ného.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »


Public Relations

Malá bedýnka velkých možností vCube AiO TSP – kompaktní, ekonomické, bezpečné IT

vCubeV této malé kostce se skrývá vše, co potřebuje firemní IT. Systém vCube AiO, byť je kompaktní, poskytne nekompromisní výkon. Má silné procesory, dostatek operační paměti, velká výkonná úložiště, pro komunikaci využívá rychlou 10Gbit síť. Systém poskytuje dostatečný výkon pro provoz firemních virtuálních serverů a uživatelských pracovních stanic.

Pokračování ...