přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Praxe

Praxe

V této sekci publikujeme praktické návody, rady a postupy určené pro reálné situace doma nebo v zaměstnání. S našimi postupy budete vědět, jak co udělat nebo čeho se vyvarovat.


Motion - zachyťte pohyb

Možná jste si někdy pohrávali s myšlenkou, jak zabezpečit majetek před nenechavci všeho druhu. Poměrně účinnou metodou je cenné věci někde skrýt, přivázat, přišroubovat, zamknout a vůbec nejlepší je nic nemít. Jak ale ochránit majetek na veřejně přístupných místech? Může to být auto, kolo nebo výpočetní technika. S tímto problémem se potýkala i naše škola a jak to tak bývá, někoho chytrého napadlo koupit kamery.


 

Webové aplikace v Pythonu, 2. část

Příklad v minulé části vracel handler při každém požadavku končícím na .py stejný výsledek - "Hello World". K čemu nám je ovšem takový handler vracející pokaždé stejné výsledky? Správná otázka, odpověď je nasnadě.


 

Ako modifikovať Knoppix a iné live CD

Určite ste už počuli o možnosti vytvárať virtuálne disky, kedy do jedného veľkého súboru uložíte celý systém, napálite ho na CD a systém takto rozbehnete z hocijakého počítača. Live CD distribúcie Linuxu používajú túto funkciu - mať systém live CD podľa vlastných predstáv je paráda! Juraj Šípoš.


 

Konfigurace a optimalizace Apache - dokončení

O nesporných kvalitách HTTP serveru Apache ví téměř každý, kdo se pohybuje v oblasti webhostingu a webových technologií obecně. Přesto tyto kvality často zůstávají zbytečně nevyužity - přestože stačí tak málo. Vhodným nastavením můžeme poměrně snadno získat vyšší výkon, nové funkce nebo lepší využití těch stávajících. Bylo by chybou nesnažit se vytěžit z tohoto vynikajícího serveru maximum.


 

Krabice plná DOSu

Ačkoli operační systém MS DOS zrovna nepatří mezi poslední výkřiky techniky, jeho emulace může být v mnohém užitečná. Některé hry z „dosových dob“ jsou díky své hratelnosti dodnes oblíbené a také několik programů pro vedení účetnictví zůstalo věrných své původní platformě. Jedním z funkčních emulátorů prostředí operačního systému DOS je program, který jeho autoři výstižně nazvali DOSBox.


 

Webové aplikace v Pythonu, 1. část

Webu vévodí technologie PHP, Java, Perl nebo ASP. Velkou novinkou je také Ruby On Rails. Python však útočí ze zálohy.


 

Webové aplikace v Pythonu

Python je objektově orientovaný dynamicky silně typový jazyk s velmi příznivou křivkou učení, dobrou přenositelností a přehlednou syntaxí. Rychle se ho nejen naučíte, ale hlavně v něm programátor pracuje efektivně – ne nadarmo je Python přezdíván jako „lépe čitelný Perl“. V následujícím několikadílném článku se chci věnovat právě webovému programování v Pythonu.


 

Konfigurace disků a souborových systémů

Začátečníkům může toto téma připadat obtížné, ale po rozkoukání se v systému zjistí, že má svou logiku. Stačí pochopit problematiku, prakticky si vše vyzkoušet a rázem je ze začátečníka profesionál. A aby se vám to lépe dařilo, pokusím se vám problematiku přiblížit.


 

Zálohuj svá data tolikrát, kolikrát je máš rád

disk.png

Přestože zálohování celého systému nebo alespoň důležitých souborů by mělo patřit ke každodennímu chlebíčku administrátora, často se setkávám s tím, že není prováděno vůbec, případně jsou přes sít přenášeny zcela zbytečně neuvěřitelné objemy dat. V následujícím článku bych vám proto chtěl ukázat, že zálohování je relativně jednoduchá záležitost a není na něm téměř nic, čeho byste se měli bát.


 

Konfigurace a optimalizace Apache

O nesporných kvalitách HTTP serveru Apache ví téměř každý, kdo se pohybuje v oblasti webhostingu a webových technologií obecně. Přesto tyto kvality často zůstávají zbytečně nevyužity - přestože stačí tak málo. Vhodným nastavením můžeme poměrně snadno získat vyšší výkon, nové funkce nebo lepší využití těch stávajících. Bylo by chybou nesnažit se vytěžit z tohoto vynikajícího serveru maximum.


 

Jak šel pevný disk do světa

Bylo, nebylo, v jedné firmě se rozhodli, že vyřadí z provozu několik notebooků. Nabídli jejich odprodej svým zaměstnancům. Jednalo se sice o starší počítače, na dnešní dobu poněkud dýchavičné, ale i přesto se zájemci našli. Generální ředitel si zavolal nejvyššího IT člověka a důrazně mu kladl na srdce, že notebooky obsahují citlivá data a že jejich pevné disky nemohou do světa jen tak. Dostal jsem úkol, abych počítače připravil na jiné než firemní použití a přitom neohrozil obchodní tajemství naší firmy.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz