přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, 20 let projektu Archive.org

20 let projektu Archive.org

Archive.org

Projekt webového archivu Archive.org (Internet Archive) oslavil 20 let své existence. Nyní archivuje kromě jiného přes 370 milionů webů a 273 miliard stránek.


Před dvaceti lety vznikl projekt digitálního archivu: Archive.org. Za tu dobu se v rámci projektu provozovaného neziskovou organizací Internet Archive povedlo vybudovat velké dílo. Najdeme v něm například více než 370 milionů webů (s 273 miliardami jednotlivých archivovaných stránek). Mnohé z těchto webů už dnes neexistují a proto je tento archiv prakticky jedinou cestou, jak se na ně podívat (stejně tak lze sledovat i změny v čase).

Do archivu se denně podívají tři až čtyři miliony lidí.

Další sekce archivu obsahují například 3 miliony hodin televizního zpravodajství, 2,5 milionu digitalizovaných knih (plánem je do roku 2020 dosáhnout 10 milionů knih), 1,2 milionu obrázků (například z NASA nebo muzejních sbírek), 3,1 milionu zvukových nahrávek nebo 150 tisíc počítačových programů. Nedávno bylo zprovozněno nové vyhledávání, které kromě jiného pomohlo opravit okolo milionu neplatných odkazů na Wikipedii.

Archive.org poskytuje kromě webového rozhraní také API pro přístup ze softwaru, plugin pro WordPress na kontrolu nefunkčních odkazů nebo možnost u smazaných webových stránek přesměrovávat na archivované verze.

Takto vypadal web LinuxEXPRES (tehdy ještě ryze tištěného) v roce 2005 Takto vypadal web (tehdy ještě ryze tištěného) LinuxEXPRESu v roce 2005

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Urychlování technologických inovací s úložištěm NAS uznávaným již 10 let

WDProduktová řada disků WD Red, které jsou speciálně určeny a optimalizovány pro využití v NAS zařízeních, slaví v letošním roce 10. výročí svého vzniku. To je příležitost, připomenout si, co disky WD Red, WD Red Pro a WD Red Plus umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Pokračování ...Public Relations

3Dconnexion zve na svůj stánek na veletrhu MSV 2022

3DconnexionNavštivte stánek 3Dconnexion během Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně a vyzkoušejte ergonomické nástroje pro práci s CAD/CAM. Na stánku na vás čeká mj. tombola o sadu SpaceMouse Enterprise Kit2 a také atraktivní slevový poukaz v hodnotě 20 % na nákup v e-shopu! Specialisté 3Dconnexion se na vás těší v pavilonu P na stánku 015 ve dnech 4.–7. 10. 2022.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »