přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, 20 let projektu Archive.org

20 let projektu Archive.org

Archive.org

Projekt webového archivu Archive.org (Internet Archive) oslavil 20 let své existence. Nyní archivuje kromě jiného přes 370 milionů webů a 273 miliard stránek.


Před dvaceti lety vznikl projekt digitálního archivu: Archive.org. Za tu dobu se v rámci projektu provozovaného neziskovou organizací Internet Archive povedlo vybudovat velké dílo. Najdeme v něm například více než 370 milionů webů (s 273 miliardami jednotlivých archivovaných stránek). Mnohé z těchto webů už dnes neexistují a proto je tento archiv prakticky jedinou cestou, jak se na ně podívat (stejně tak lze sledovat i změny v čase).

Do archivu se denně podívají tři až čtyři miliony lidí.

Další sekce archivu obsahují například 3 miliony hodin televizního zpravodajství, 2,5 milionu digitalizovaných knih (plánem je do roku 2020 dosáhnout 10 milionů knih), 1,2 milionu obrázků (například z NASA nebo muzejních sbírek), 3,1 milionu zvukových nahrávek nebo 150 tisíc počítačových programů. Nedávno bylo zprovozněno nové vyhledávání, které kromě jiného pomohlo opravit okolo milionu neplatných odkazů na Wikipedii.

Archive.org poskytuje kromě webového rozhraní také API pro přístup ze softwaru, plugin pro WordPress na kontrolu nefunkčních odkazů nebo možnost u smazaných webových stránek přesměrovávat na archivované verze.

Takto vypadal web LinuxEXPRES (tehdy ještě ryze tištěného) v roce 2005 Takto vypadal web (tehdy ještě ryze tištěného) LinuxEXPRESu v roce 2005

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog


SOPHOS - hacking webinar 1

Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. srpen

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. leden

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

SOPHOS - hacking webinar 2