přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Slavíme čtvrtstoletí Linuxu

VariCAD

Slavíme čtvrtstoletí Linuxu

Linux

Linux (jádro operačního systému) je s námi už 25 let. Jeho „otec“ Linus Torvalds na konferenci LinuxCon tato léta zrekapituloval a například firma SUSE připravila narozeninový dort.


25. srpna 1991 došlo k události, která tehdy nic příliš významného neznamenala, ale z dnešního pohledu byla významným přelomen pro celý svět IT. Linus Torvalds v onen den oznámil vytvoření jednoduchého jádra operačního systému, majícího v té době deset tisíc řádků kódu. Uplynulo 25 let a Linux je celosvětově nejrozšířenějším jádrem operačního systému. Najdeme ho v drtivé většině mobilních telefonů a tabletů, ve většině serverů, v široké škále různých zařízení (od televizí až po strojky na jízdenky) a v neposlední řadě i v osobních počítačích. Téměř všechny z 500 nejvýkonnějších světových superpočítačů využívají Linux.

Přečtěte si vše podstatné o Linuxu v sérii článků, která vznikla před pěti lety, tedy k dvacátému výročí, kdy se v Praze konaly tři celosvětové linuxové konference.

Sám „otec Linuxu“ shrnul čtvrtstoletí jádra na konferenci LinuxCon v kanadském Torontu. Připomněl například, že je Linux k dispozici už pro 80 různých hardwarových architektur a je tvořen 22 miliony řádků kódu. Další podrobnosti o vývoji Linuxu najdete v dokumentu Linux Kernel Development.

Výročí Linuxu si připomínají také ve firmách, které se podílejí na jeho vývoji a následně ho využívají pro nasazení v praxi. Například Ralf Flaxa, prezident pro engineering ve společnosti SUSE, čtvrtstoletí Linuxu komentoval:

„Dnešní datum je ve znamení 25. výročí Linuxu, tedy konkrétně okamžiku, kdy Linus Torvalds tento nový operační systém představil. Tehdy tento nový OS považoval za ‚pouhého koníčka‘, něco, co bude zdarma a otevřené, ale nikoli velké nebo profesionální. Linus původně svůj bezplatný OS vytvořil, abychom my jako studenti mohli pracovat na svých počítačích doma bez omezení Minixu nebo investic do UNIXu. Této myšlenky si rychle všimly společnosti, které používaly UNIX nebo Windows, jež byly ze své povahy nepružné a provázely je problémy s vázaností na určité výrobce.

Je rok 2016 a Linux byl již portován na více hardwarových platforem než jakýkoli jiný operační systém. Používá se ve všech ohledech v technologiích, jež používáme každý den – od aut a televizorů po mobilní telefony a internetové routery. Čistota systému daná flexibilním a otevřeným přístupem je bezpochyby největším aktivem Linuxu a klíčem k jeho úspěchu během uplynulých 25 let. Důležitější však je, že bude i v následujících letech hrát stěžejní roli v úspěchu Linuxu!“

Firma také nechala k „narozeninám“ Linuxu upéct speciální dort.

Dort k 25. narozeninám Linuxu (zdroj: SUSE) Dort k 25. narozeninám Linuxu (zdroj: TZ SUSE)

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

5 důvodů, proč si pořídit řešení Juniper s Mist AI

JuniperI když jsou kabelové a bezdrátové sítě pro podnikání důležitější než kdykoli dříve a stávají se kritickou infrastrukturou i pro malé podniky, je udržování provozu sítě vzhledem k velkému počtu mobilních zařízení, internetu věcí (IoT) a škále hardwaru, operačních systémů a aktuálně používaných aplikací stále těžší a těžší.

Pokračování ...


Arrow

Public Relations

Úsměv namísto podpisu a robot na místě prodavače

IT Systems 11/2020V novém vydání IT Systems se věnujeme trendům v digitalizaci bankovnictví a finančního sektoru, který je sice vnímán jako velmi konzervativní odvětví, ale ve vztahu k informačním technologiím patří naopak mezi ty nejprogresivnější. Tlak konkurence i nebankovních institucí a požadavky zákazníků totiž nutí celé odvětví, aby přijímalo nejnovější technologie.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

ZWsoft