25. srpna 1991 došlo k události, která tehdy nic příliš významného neznamenala, ale z dnešního pohledu byla významným přelomen pro celý svět IT. Linus Torvalds v onen den oznámil vytvoření jednoduchého jádra operačního systému, majícího v té době deset tisíc řádků kódu. Uplynulo 25 let a Linux je celosvětově nejrozšířenějším jádrem operačního systému. Najdeme ho v drtivé většině mobilních telefonů a tabletů, ve většině serverů, v široké škále různých zařízení (od televizí až po strojky na jízdenky) a v neposlední řadě i v osobních počítačích. Téměř všechny z 500 nejvýkonnějších světových superpočítačů využívají Linux.
Přečtěte si vše podstatné o Linuxu v sérii článků, která vznikla před pěti lety, tedy k dvacátému výročí, kdy se v Praze konaly tři celosvětové linuxové konference.
Sám „otec Linuxu“ shrnul čtvrtstoletí jádra na konferenci LinuxCon v kanadském Torontu. Připomněl například, že je Linux k dispozici už pro 80 různých hardwarových architektur a je tvořen 22 miliony řádků kódu. Další podrobnosti o vývoji Linuxu najdete v dokumentu Linux Kernel Development.
Výročí Linuxu si připomínají také ve firmách, které se podílejí na jeho vývoji a následně ho využívají pro nasazení v praxi. Například Ralf Flaxa, prezident pro engineering ve společnosti SUSE, čtvrtstoletí Linuxu komentoval:
„Dnešní datum je ve znamení 25. výročí Linuxu, tedy konkrétně okamžiku, kdy Linus Torvalds tento nový operační systém představil. Tehdy tento nový OS považoval za ‚pouhého koníčka‘, něco, co bude zdarma a otevřené, ale nikoli velké nebo profesionální. Linus původně svůj bezplatný OS vytvořil, abychom my jako studenti mohli pracovat na svých počítačích doma bez omezení Minixu nebo investic do UNIXu. Této myšlenky si rychle všimly společnosti, které používaly UNIX nebo Windows, jež byly ze své povahy nepružné a provázely je problémy s vázaností na určité výrobce.
Je rok 2016 a Linux byl již portován na více hardwarových platforem než jakýkoli jiný operační systém. Používá se ve všech ohledech v technologiích, jež používáme každý den – od aut a televizorů po mobilní telefony a internetové routery. Čistota systému daná flexibilním a otevřeným přístupem je bezpochyby největším aktivem Linuxu a klíčem k jeho úspěchu během uplynulých 25 let. Důležitější však je, že bude i v následujících letech hrát stěžejní roli v úspěchu Linuxu!“
Firma také nechala k „narozeninám“ Linuxu upéct speciální dort.