přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, 77 % obsahu Wikipedie vytváří pouhé 1 % editorů

77 % obsahu Wikipedie vytváří pouhé 1 % editorů

Wikipedia

Přestože má internetová encyklopedie Wikipedia ohromné množství uživatelů a poměrně velký počet editorů, většinu obsahu tvoří jen malý počet lidí. Každý den vzniká 600 nových článků a mnoho dalších se mění.


Internetová encyklopedie Wikipedia je po 16 letech své existence pátým nejnavštěvovanějším webem na světě. Obsahuje nyní více než 46 milionů článků ve 299 jazycích (z nichž je 288 aktivních) a celkem více než 173 milionů obsahových objektů (kromě článků například obrázků, šablon, kategorií, uživatelských stránek...). Každý den nyní vzniká cca 600 nových článků a mnoho dalších se mění.

Podle čerstvé studie, která zkoumala 250 milionů úprav provedených v prvních deseti letech existence Wikipedie (celkově bylo do dnešního dne provedeno skoro 2,5 miliardy úprav), stojí pouhé 1 % editorů za provedením 77 % úprav obsahu encyklopedie.

„Wikipedia je jak organizace, tak i společenské hnutí,“ řekl Sorin Matei, ředitel Purdue University Data Storytelling Network a zároveň hlavní autor studie. „Předpoklad je, že je dílem davu, ale to už by dál nemusela být pravda. Wikipedia by nemusela být možná bez nadšeného vedení. (...) Wikipedia je jako jakákoli jiná organizace. Nesmírně záleží na čelních představitelích. Investovali tolik času a spustili proces spolupráce.“

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog



Public Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...



Public Relations

Zabezpečte firemní komunikaci a chraňte citlivé informace vaší společnosti pomocí MailStore

Stále více malých a středních podniků (MSP) přechází na Microsoft 365 v cloudu. Očekávají přitom, že jejich data jsou zde automaticky v bezpečí. Jenže tak tomu není. Přestože cloudové služby nabízejí vysokou úroveň zabezpečení, nejsou data v Microsoft 365 archivována a zálohována automaticky.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »