přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Wikipedie slaví 10 let

Wikipedie slaví 10 let

Dnes 15. ledna je tomu právě deset let, co byla fakticky založena internetová encyklopedie Wikipedia. Za tuto dobu vzniklo více než 17 mil. článků ve 270 jazycích. Po celém světě se dnes konaly oslavy různého formátu.


Odvozením ze starší a dnes již zaniklé encyklopedie Nupedia vznikl projekt nazvaný Wikipedia a 15. ledna 2001 pozval lidi k účasti na tvorbě svobodné internetové encyklopedie. Postupem času encyklopedie rostla, a to jak z hlediska počtu, rozsahu a kvality článků, tak i návštěvnosti. V současné době obsahuje celkem více než 17 milionů článků (a dalších 50 mil. jiných stránek, například diskusí, kategorií, šablon apod.) ve 270 jazycích, byla provedena více než miliarda editací a měsíčně Wikipedia zaznamenává 400 milionů návštěv. Česká verze Wikipedie má přibližně 185 tisíc článků a byl v ní proveden necelý půlmilion editací. Podobně rostou i sesterské projekty, například Wikislovník, Wikicitáty nebo Wikimedia Commons (knihovna médií; zde je uložena většina obrázků a dalšího obsahu používaného na Wikipedii).

Při příležitosti desátého výročí se po celém světě konají různé oslavy. Například v Česku dnes proběhl slavnostní Koncert k 10 letům Wikipedie (sestavený z volných děl českých autorů, například Bedřicha Smetany nebo Leoše Janáčka), který pořádalo občanské sdružení Wikimedia Česká republika. Pořízená nahrávka koncertu bude pod svobodnou licencí zveřejněna na serveru Wikimedia Commons. Další informace najdete ve speciálním čísle časopisu Wikimedium.

Nahoru

Příspěvky

Vlastimil Ott Wikipedie slaví 10 let
Vlastimil Ott 16. 01. 2011, 00:20:24
Odpovědět  Odkaz 
Prokletý Ortega (a tím nemyslím http://cs.wikipedia.org/wiki/Daniel_Ortega). Ta jeho pomýlená studie je hojně citována, dokonce i v Respektu...Lidovky pomíjím.

http://libresoft.es/Members/jfelipe/thesis-wkp-quantanalysis

http://www.telegraph.co.uk/technology/wikipedia/6660646/Wikipedias-Jimmy-Wales-denies-site-is-losing-thousands-of-volunteer-editors.html

http://www.lidovky.cz/wikipedia-slavi-vyroci-skolakum-pomaha-studenti-ji-zapiraji-prx-/ln-media.asp?c=A110112_121633_ln-media_spa
Miroslav Hrončok Re:Wikipedie slaví 10 let
Miro Hrončok 16. 01. 2011, 14:15:59
Odpovědět  Odkaz 
O co jde?
Lukáš Jelínek Re:Re:Wikipedie slaví 10 let
Lukáš Jelínek 16. 01. 2011, 16:56:31
Odpovědět  Odkaz 
O to, že podle této studie Wikipedie "upadá", ve smyslu odlivu editorů a snižování jejich aktivity. A že se může brzy dostat do fáze, že to "jádro" editorů už neutáhne a začne klesat i kvalita/aktuálnost obsahu.
Vlastimil Ott Re:Re:Re:Wikipedie slaví 10 let
Vlastimil Ott 16. 01. 2011, 21:43:02
Odpovědět  Odkaz 
...jenže započetl i jednorázově drobné editace, kterých bylo od určité doby míň, mám pocit, že i kvůli změně postupu.. zavedla se nějaká kontrola nebo něco...

Jádro zůstává stejné - ano, odcházejí, ale i přicházejí.. prostě přirozený cyklus a fluktuace jako všude.
Vlastimil Ott Wikipedie slaví 10 let
Vlastimil Ott 16. 01. 2011, 00:22:09
Odpovědět  Odkaz 
BTW Antonín Janáček? Není to překlep? (Neznám, ale nejsem expert.)
Lukáš Jelínek Re:Wikipedie slaví 10 let
Lukáš Jelínek 16. 01. 2011, 01:43:11
Odpovědět  Odkaz 
Překlep to není, je to projev komprese myšlenek. Zvažoval jsem, zda tam uvést Antonína Dvořáka nebo Leoše Janáčka (případně oba) - a můj mozek to zpracoval tak, že tam dal od jednoho křestní jméno a od druhého příjmení. Už je to opraveno.
Vlastimil Ott Re:Re:Wikipedie slaví 10 let
Vlastimil Ott 16. 01. 2011, 21:44:50
Odpovědět  Odkaz 
Jasně, v podstatě Leoš Dvořák. :-D

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Propojování hardwaru a softwaru, které opravdu baví

Eva FišerováKdyby před pár lety nenavštívila veletrh pracovních příležitostí, pravděpodobně by Eva Fišerová, v té době ještě studentka matematiky na Západočeské univerzitě v Plzni, o práci ve společnosti Siemens Advanta nikdy neuvažovala. Tato firma jí však, jak se říká, padla do oka. Nyní v ní pracuje již třetím rokem a s náplní práce i pracovními podmínkami je nadmíru spokojená.

Pokračování ...Public Relations

„Hackněte“ cenu za telefon Nokia 7.2. Ušetříte polovinu ceny!

NokiaNokia 7.2Sháníte dobře vybavený telefon? Střední třídu se všemi funkcemi, špičkovým fotoaparátem a perfektní výbavou? A přitom byste se rádi dostali pod pět tisíc korun? Nebo dokonce pod tři a půl tisíce korun? Máme pro vás skvělý tip, jen si musíte pospíšit!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »


Public Relations

Windows 10 Genuine Lifetime License pouze €12 (315 Kč), skvělé slevy až 91 %!

Windows 10Přestože už tu bude co nevidět systém Windows 11, je nyní ten správný čas na získání Windows 10, protože všichni současní majitelé Windows 10 již brzy dostanou bezplatný upgrade na Windows 11.

Pokračování ...