přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Wikipedie slaví 10 let

Cimatron

Wikipedie slaví 10 let

Dnes 15. ledna je tomu právě deset let, co byla fakticky založena internetová encyklopedie Wikipedia. Za tuto dobu vzniklo více než 17 mil. článků ve 270 jazycích. Po celém světě se dnes konaly oslavy různého formátu.


Odvozením ze starší a dnes již zaniklé encyklopedie Nupedia vznikl projekt nazvaný Wikipedia a 15. ledna 2001 pozval lidi k účasti na tvorbě svobodné internetové encyklopedie. Postupem času encyklopedie rostla, a to jak z hlediska počtu, rozsahu a kvality článků, tak i návštěvnosti. V současné době obsahuje celkem více než 17 milionů článků (a dalších 50 mil. jiných stránek, například diskusí, kategorií, šablon apod.) ve 270 jazycích, byla provedena více než miliarda editací a měsíčně Wikipedia zaznamenává 400 milionů návštěv. Česká verze Wikipedie má přibližně 185 tisíc článků a byl v ní proveden necelý půlmilion editací. Podobně rostou i sesterské projekty, například Wikislovník, Wikicitáty nebo Wikimedia Commons (knihovna médií; zde je uložena většina obrázků a dalšího obsahu používaného na Wikipedii).

Při příležitosti desátého výročí se po celém světě konají různé oslavy. Například v Česku dnes proběhl slavnostní Koncert k 10 letům Wikipedie (sestavený z volných děl českých autorů, například Bedřicha Smetany nebo Leoše Janáčka), který pořádalo občanské sdružení Wikimedia Česká republika. Pořízená nahrávka koncertu bude pod svobodnou licencí zveřejněna na serveru Wikimedia Commons. Další informace najdete ve speciálním čísle časopisu Wikimedium.

Nahoru

Příspěvky

Vlastimil Ott Wikipedie slaví 10 let
Vlastimil Ott 16. 01. 2011, 00:20:24
Odpovědět  Odkaz 
Prokletý Ortega (a tím nemyslím http://cs.wikipedia.org/wiki/Daniel_Ortega). Ta jeho pomýlená studie je hojně citována, dokonce i v Respektu...Lidovky pomíjím.

http://libresoft.es/Members/jfelipe/thesis-wkp-quantanalysis

http://www.telegraph.co.uk/technology/wikipedia/6660646/Wikipedias-Jimmy-Wales-denies-site-is-losing-thousands-of-volunteer-editors.html

http://www.lidovky.cz/wikipedia-slavi-vyroci-skolakum-pomaha-studenti-ji-zapiraji-prx-/ln-media.asp?c=A110112_121633_ln-media_spa
Miroslav Hrončok Re:Wikipedie slaví 10 let
Miro Hrončok 16. 01. 2011, 14:15:59
Odpovědět  Odkaz 
O co jde?
Lukáš Jelínek Re:Re:Wikipedie slaví 10 let
Lukáš Jelínek 16. 01. 2011, 16:56:31
Odpovědět  Odkaz 
O to, že podle této studie Wikipedie "upadá", ve smyslu odlivu editorů a snižování jejich aktivity. A že se může brzy dostat do fáze, že to "jádro" editorů už neutáhne a začne klesat i kvalita/aktuálnost obsahu.
Vlastimil Ott Re:Re:Re:Wikipedie slaví 10 let
Vlastimil Ott 16. 01. 2011, 21:43:02
Odpovědět  Odkaz 
...jenže započetl i jednorázově drobné editace, kterých bylo od určité doby míň, mám pocit, že i kvůli změně postupu.. zavedla se nějaká kontrola nebo něco...

Jádro zůstává stejné - ano, odcházejí, ale i přicházejí.. prostě přirozený cyklus a fluktuace jako všude.
Vlastimil Ott Wikipedie slaví 10 let
Vlastimil Ott 16. 01. 2011, 00:22:09
Odpovědět  Odkaz 
BTW Antonín Janáček? Není to překlep? (Neznám, ale nejsem expert.)
Lukáš Jelínek Re:Wikipedie slaví 10 let
Lukáš Jelínek 16. 01. 2011, 01:43:11
Odpovědět  Odkaz 
Překlep to není, je to projev komprese myšlenek. Zvažoval jsem, zda tam uvést Antonína Dvořáka nebo Leoše Janáčka (případně oba) - a můj mozek to zpracoval tak, že tam dal od jednoho křestní jméno a od druhého příjmení. Už je to opraveno.
Vlastimil Ott Re:Re:Wikipedie slaví 10 let
Vlastimil Ott 16. 01. 2011, 21:44:50
Odpovědět  Odkaz 
Jasně, v podstatě Leoš Dvořák. :-D

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Domény a nepřeberné množství internetových adres s možností jejich zneužití

dnnsecNepropásněte sérii webinářů zaměřených na aktuální bezpečnostní trendy a jednotnou správu zabezpečení vaše IT – každé pondělí a zdarma.
S doménami přijde do kontaktu naprosto každý uživatel internetu, ačkoliv si to asi neuvědomuje. Už jenom samotné hledání na internetu je spojené s doménami, o nakupování v internetových obchodech ani nemluvě. Věděli jste však, že domény mohou být poměrně jednoduše napadeny?

Pokračování ...


SOPHOS - hacking webinar 2

Public Relations

Vyplatí se investice do SEO agentury?

QNAPObjevili jste zajímavý sortiment zboží, po kterém je na trhu poptávka. Čekala vás dlouhá práce, ale byli jste úspěšní a spustili e-shop. Veškeré zboží má perfektně zpracované fotografie a dokonalý popis. Vše je přehledné, jednoduché na ovládání a s poutavou grafikou. Proč u vás nikdo nenakupuje? Proč navštěvují konkurenční stránky, kde mají vyšší cenu, a dokonce řadu chyb v textu? Nejspíš proto, že vás zákazníci nemají kde najít. Nejste na svém trhu přítomni.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. srpen

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. leden

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

SOPHOS - hacking webinar 2