přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Becker: Zrušte softwarové patenty

Becker: Zrušte softwarové patenty

Patenty

Laureát Nobelovy ceny za ekonomii Gary Becker navrhuje zásadní reformu amerického patentového systému – kromě jiného zcela zrušit softwarové patenty a lhůtu pro patentovou ochranu zkrátit na 10 let.


Kritika amerického patentového systému sílí. V Kongresu USA nyní leží šest návrhů, které mají řešit problémy způsobované „patentovými trolly“. Se svým návrhem na reformu patentů přišel i Gary Becker, člen dvou významných akademií věd, který za svoji práci získal řadu prestižních cen, včetně Nobelovy ceny za ekonomii.

Považuje současný systém za „příliš široký, příliš nejasný a příliš drahý“. V rámci navrhované reformy doporučuje zrušení softwarových patentů, které jsou podle něj kontraproduktivní. Vyloučení softwaru z patentové ochrany sice může zabránit některým inovacím, ovšem úspory na právních nákladech u zpochybněných patentů to více než vykompenzují. Doba patentové ochrany by se podle Beckera měla zkrátit ze současných dvaceti na deset let, a to i u takových oblastí, jako farmaceutický průmysl, který na patentech do značné míry staví.

Nahoru

Příspěvky

Becker: Zrušte softwarové patenty
petr 23. 07. 2013, 21:32:17
Odpovědět  Odkaz 
Bohužel současný stav naší (západní) ekonomiky je výsledkem selhání slabin demokracie. Zákony dělají politické strany financované zábavním, softwarovým a dalším průmyslem. Proto jsou úmyslně schvalovány promonopolní zákony. Mezi hlavní promonopolní zákony patří softwarové patenty, patenty obecně a ochrana tzv. intelektuálního vlastnictví. To ve svém důsledku brání vstupu na softwarový (a nejen ten) trh malým firmám a upevňuje pozici (nejen) softwarových monopolů. Následně se v západních ekonomikách více vyplatí přeprodávat software, filmy a stupidní písničky. A hmotná výroba se přesouvá do zemí BRICS. Postupně se tak buduje bublina bohatství v intelektuálním vlastnictví. U některých firem tato bublina už praskla - např. úpadek firmy Kodak. Pokud nebudou tyto promonopolní zákony zrušeny, tak může následovat kolaps celé západní ekonomiky. A světovými ekonomickými mocnostmi se přes noc stanou právě země BRICS, které mají své ekonomiky vybudované právě na výrobě hmotných produktů.
Becker: Zrušte softwarové patenty
bibri 23. 07. 2013, 22:33:19
Odpovědět  Odkaz 
Už aby to bylo...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Vysvětleme si internet

TELE3Možná jste až do této chvíle vůbec netušili, že existuje něco jako DNS servery. A to navzdory tomu, že se s těmito při používání internetu dnes a denně setkáváte a nemůže tomu být ani jinak. Protože nebýt těchto, nebyl by internet internetem.

Pokračování ...Public Relations

SOS Security Week - interaktivní webináře

SophosOblíbený Security SOS Week je zpátky! … na přelomu června a července proběhne další ze série Security SOS Week, která vám pomůže zjistit, jak efektivně ochráníte vaši IT infrastrukturu před hackery a že malware je zpět v plné síle a i bezpečnost vašeho soukromí má dvě strany jako mince.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

SOLIDWORKS