přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Becker: Zrušte softwarové patenty

KARAT Software

Becker: Zrušte softwarové patenty

Patenty

Laureát Nobelovy ceny za ekonomii Gary Becker navrhuje zásadní reformu amerického patentového systému – kromě jiného zcela zrušit softwarové patenty a lhůtu pro patentovou ochranu zkrátit na 10 let.


reklama

Kritika amerického patentového systému sílí. V Kongresu USA nyní leží šest návrhů, které mají řešit problémy způsobované „patentovými trolly“. Se svým návrhem na reformu patentů přišel i Gary Becker, člen dvou významných akademií věd, který za svoji práci získal řadu prestižních cen, včetně Nobelovy ceny za ekonomii.

Považuje současný systém za „příliš široký, příliš nejasný a příliš drahý“. V rámci navrhované reformy doporučuje zrušení softwarových patentů, které jsou podle něj kontraproduktivní. Vyloučení softwaru z patentové ochrany sice může zabránit některým inovacím, ovšem úspory na právních nákladech u zpochybněných patentů to více než vykompenzují. Doba patentové ochrany by se podle Beckera měla zkrátit ze současných dvaceti na deset let, a to i u takových oblastí, jako farmaceutický průmysl, který na patentech do značné míry staví.

Nahoru

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Becker: Zrušte softwarové patenty
petr 23. 07. 2013, 21:32:17
Odpovědět  Odkaz 
Bohužel současný stav naší (západní) ekonomiky je výsledkem selhání slabin demokracie. Zákony dělají politické strany financované zábavním, softwarovým a dalším průmyslem. Proto jsou úmyslně schvalovány promonopolní zákony. Mezi hlavní promonopolní zákony patří softwarové patenty, patenty obecně a ochrana tzv. intelektuálního vlastnictví. To ve svém důsledku brání vstupu na softwarový (a nejen ten) trh malým firmám a upevňuje pozici (nejen) softwarových monopolů. Následně se v západních ekonomikách více vyplatí přeprodávat software, filmy a stupidní písničky. A hmotná výroba se přesouvá do zemí BRICS. Postupně se tak buduje bublina bohatství v intelektuálním vlastnictví. U některých firem tato bublina už praskla - např. úpadek firmy Kodak. Pokud nebudou tyto promonopolní zákony zrušeny, tak může následovat kolaps celé západní ekonomiky. A světovými ekonomickými mocnostmi se přes noc stanou právě země BRICS, které mají své ekonomiky vybudované právě na výrobě hmotných produktů.
Becker: Zrušte softwarové patenty
bibri 23. 07. 2013, 22:33:19
Odpovědět  Odkaz 
Už aby to bylo...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog


Redakční blog

Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Pavel Fric

Pavel Fric, 23. říjen

Nové motivy pro přehrávač Sayonara

Pomozte rozšířit možnost měnit vzhled programu za běhu


Pavel Fric

Pavel Fric, 28. únor

Lollypop


Všechny blogy »