přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Británie chce legalizovat kopírování pro osobní potřebu

Británie chce legalizovat kopírování pro osobní potřebu

Kopírování

Ve Velké Británii je zatím zakázáno zhotovování kopií autorských děl pro vlastní potřebu. To se ale podle aktuálního návrhu změní a kopírovat si například hudbu nebo filmy bude legální; s poplatky za média se nepočítá.


V mnoha zemích včetně Česka se za neoprávněný zásah do autorských práv nepovažuje, pokud si člověk zhotoví rozmnoženinu (kopii) díla pro svou osobní potřebu. Týká se to většiny autorských děl, například hudby, filmů nebo knih. Některá díla kopírovat nelze, zejména software, ale (přinejmenším v ČR) například i notové záznamy.

Někde ale takové kopírování legální není, mezi takové státy patří i Spojené království. Letos ale britská vláda navrhla, aby se to změnilo a aby si i v této zemi lidé mohli pro svoji potřebu kopírovat. Změnu musí schválit parlament; původně ji měl schvalovat už v červnu, ale z nejasných důvodů se proces zpozdil.

Může to souviset s obavami zábavního průmyslu a některých poslanců z negativních dopadů. Návrh totiž neobsahuje kompenzace pro držitele práv (například ve formě poplatků z datových médií, jak je známe u nás). Také není úplně jasné, zda kopírovací právo bez kompenzace není v rozporu s předpisy EU; závazné stanovisko by dal až Soudní dvůr EU.

Vláda předpokládá, že tu takový rozpor není, protože kopírování nezpůsobuje držitelům práv významnou škodu. Parlamentní Společný výbor pro statutární nástroje (JCSI) si tím však příliš jistý není, někteří jeho členové s názorem vlády nesouhlasí.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Počítač Spaceborne Computer-2 od Hewlett Packard Enterprise pomáhá zrychlit průzkum vesmíru

SpacebornSpolečnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) pomůže urychlit průzkum vesmíru a zvýšit soběstačnost astronautů tím, že vůbec poprvé umožní zpracování dat v reálném čase prostřednictvím svého komerčně dostupného řešení edge computing.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

Sophos