přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Canonical a FSF našly společnou řeč

Canonical a FSF našly společnou řeč

Canonical

Firma Canonical změnila licenční podmínky Ubuntu tak, že se zamlouvají i Free Software Foundation.


Firma Canonical bývala dosud často kritizována ze strany Free Software Foundation a dalších organizací zabývajících se svobodnými licencemi za to, jak přistupovala k nakládání se svobodným softwarem. Trnem v oku byly například licenční podmínky k linuxové distribuci Ubuntu, které komplikovaly vývoj derivátů. Za jejich kritiku nedávno komunitní rada Ubuntu navrhla odvolat Jonathana Riddella z pozice šéfa projektu distribuce Kubuntu.

Nyní však firma Canonical a FSF našly společnou řeč. Nové podmínky, na jejichž přípravě se kromě FSF podílela také organizace Software Freedom Conservancy, jsou podle vyjádření FSF jednoznačně v souladu s licencí GPL a dalšími svobodnými licencemi. FSF by nicméně ráda viděla vylepšení situace také v oblasti patentů a ochranných známek, přičemž je připravena firmě s těmito věcmi pomoci.

Nahoru

Příspěvky

Canonical a FSF našly společnou řeč
Ľubomír Mlích 16. 07. 2015, 07:21:57
Odpovědět  Odkaz 
>> Za jejich kritiku byl nedávno Jonathan Riddell odvolán z pozice šéfa projektu distribuce Kubuntu

Já to chápu tak, že to spíše bylo za nevhodné chování. CC imho neměl nic proti kritice špatného stavu. Členové CC nechtějí jednat s někým, kdo jim stále říkal jak CC vůbec nic nedělá a nedal si říct, že jim nelíbí, že to říká.

BTW: J. Riddel kritizuje i aktuální stav :-)
http://jriddell.org/2015/07/15/ubuntu-policy-complies-with-gpl-but-fails-to-address-other-important-software-freedom-issues/
Lukáš Jelínek Re: Canonical a FSF našly společnou řeč
Lukáš Jelínek 16. 07. 2015, 12:05:21
Odpovědět  Odkaz 
Děkuji za upřesňující a doplňující informace.
Petr Valach Canonical a FSF našly společnou řeč
Petr Valach 19. 07. 2015, 00:03:09
Odpovědět  Odkaz 
Já už Ubu nepoužívám, ale díky LE sleduju zprávičky z dění této firmy. Jednak někteří členové mé redakce používají ještě (K)Ubuntu, ale taky proto, že fandím každému, kdo se pustí do byznysu na poli svobodného softu a dokáže tím vydělávat peníze (i když komerční stránka věci Canonicalu je taková všelijaká, že). A navíc zakladatel Canonicalu byl kosmonautem na Mezinárodní kosmické stanici, a to hraje podstatnou roli, proč se o Canonical zajímat, že :-)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog



Public Relations

Synology High Availability

Pro mnoho podniků a organizací je dnes životně důležitá nepřetržitá dostupnost jejich IT systémů. Výpadky a odstávky totiž způsobují stále větší škody, což vyvíjí tlak na IT oddělení, aby zajistila maximální dostupnost dat a klíčových aplikací.

Pokračování ...



Public Relations

Linux a poker aneb Jde to dohromady?

Dávno jsou pryč doby, kdy se uživatelé Windows smáli těm, kteří preferují jiný operační systém. Dřív bylo samozřejmě náročnější především na Linuxu spustit jakékoliv hry, nicméně v dnešní době to už takový problém není.

Pokračování ...