přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Torvalds: Licenční dohody s přispěvateli jsou z podstaty špatné

Torvalds: Licenční dohody s přispěvateli jsou z podstaty špatné

CLA

Linus Torvalds opět vyjádřil ostrý, kontroverzní názor na významnou věc v linuxovém světě. Tentokrát se to týká licenčních dohod, které firmy i neziskové organizace uzavírají se všemi, kdo chtějí přispívat do kódu projektů.


Contributor License Agreement (CLA), česky „přispěvatelská licenční dohoda“, je kategorie smluv, které uzavírají firmy (např. Canonical nebo Google) i neziskové organizace (Free Software Foundation, Apache Software Foundation atd.) se všemi, kdo chtějí přispívat do zdrojových kódů softwarových projektů. Dohody tohoto typu umožňují například změnu licence celého díla bez nutnosti získat souhlas všech tvůrců – bylo to využito například při změně licence balíku Apache OpenOffice (dříve OpenOffice.org) z původní GNU LGPL na Apache License.

Tyto dohody často čelí kritice některých lidí, mnohdy v závislosti na tom, kdo je s autory softwaru uzavírá (například zda je to komerční firma, zejména Canonical, nebo nezisková organizace). Velmi ostře vyhraněný názor na to však má „otec Linuxu“ Linus Torvalds. Podle něj jsou všechny takové dohody z podstaty špatné, protože vytvářejí bariéru pro lidi, kteří by chtěli například jednorázově přispět drobnou opravou:

„Abychom byli spravedliví, lidé rádi nesnášejí Canonical. Ale CLA (organizací) FSF a Apache Foundation jsou úplně stejně špatné. A není to kvůli jakémukoli relicencování, nýbrž proto, že copyrightové papírování nakonec v podstatě zabíjí komunitu. S CLA v podstatě nedostanete svého druhu 'dlouhý chvost' náhodných drive-by patchů (takových, které lze připravit velmi snadno, bez složitého procesu a zvláštních znalostí; pozn. autora), který jádro má. A protože právě takhle mnoho lidí zkouší něco nového vytvořit, jakákoli CLA – ať už mění licenci nebo ne – je od základu špatná.“

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

GFI Unlimited Secure Email: bezpečná elektronická pošta pro malé a střední firmy

GFIJsou dvě oblasti, které letos budou pro obchodní kontinuitu malých a středních firem (SMB) kriticky důležité: bezpečnost firemních sítí a elektronické pošty. Podle odhadů společnosti GFI Software více než 50 % loňských útoků směřovalo právě na SMB firmy.

Pokračování ...


GFI

Public Relations

Security Operations Center (SOC) - Vaše kyberbezpečnost za paušál

DatasysNemáte zaměstnance s velmi specializovanými dovednostmi v oblasti sítí a bezpečnosti? Dále digitalizujete a adaptujete nové technologie? Do kyberbezpečnosti investujete, ale nároky narůstají? V době stále sofistikovanějších kybernetických útoků přirozeně vzrůstají nároky na udržování IT bezpečnosti.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Kodys - Honeywell