přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Torvalds: Licenční dohody s přispěvateli jsou z podstaty špatné

Torvalds: Licenční dohody s přispěvateli jsou z podstaty špatné

CLA

Linus Torvalds opět vyjádřil ostrý, kontroverzní názor na významnou věc v linuxovém světě. Tentokrát se to týká licenčních dohod, které firmy i neziskové organizace uzavírají se všemi, kdo chtějí přispívat do kódu projektů.


Contributor License Agreement (CLA), česky „přispěvatelská licenční dohoda“, je kategorie smluv, které uzavírají firmy (např. Canonical nebo Google) i neziskové organizace (Free Software Foundation, Apache Software Foundation atd.) se všemi, kdo chtějí přispívat do zdrojových kódů softwarových projektů. Dohody tohoto typu umožňují například změnu licence celého díla bez nutnosti získat souhlas všech tvůrců – bylo to využito například při změně licence balíku Apache OpenOffice (dříve OpenOffice.org) z původní GNU LGPL na Apache License.

Tyto dohody často čelí kritice některých lidí, mnohdy v závislosti na tom, kdo je s autory softwaru uzavírá (například zda je to komerční firma, zejména Canonical, nebo nezisková organizace). Velmi ostře vyhraněný názor na to však má „otec Linuxu“ Linus Torvalds. Podle něj jsou všechny takové dohody z podstaty špatné, protože vytvářejí bariéru pro lidi, kteří by chtěli například jednorázově přispět drobnou opravou:

„Abychom byli spravedliví, lidé rádi nesnášejí Canonical. Ale CLA (organizací) FSF a Apache Foundation jsou úplně stejně špatné. A není to kvůli jakémukoli relicencování, nýbrž proto, že copyrightové papírování nakonec v podstatě zabíjí komunitu. S CLA v podstatě nedostanete svého druhu 'dlouhý chvost' náhodných drive-by patchů (takových, které lze připravit velmi snadno, bez složitého procesu a zvláštních znalostí; pozn. autora), který jádro má. A protože právě takhle mnoho lidí zkouší něco nového vytvořit, jakákoli CLA – ať už mění licenci nebo ne – je od základu špatná.“

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz