přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Co bude umět Postfix 2.12?

Co bude umět Postfix 2.12?

Postfix

Chystaná verze oblíbeného SMTP serveru přinese řadu zajímavých novinek. Asi nejvýznamnější z nich jsou tabulky „pipeline“, umožňující řetězit datové zdroje pro funkci serveru, a „random“, provádějící náhodný výběr.


Postfix 2.11 byl vydán počátkem roku (a zatím vznikla jen jediná opravná verze 2.11.1), od té doby se již pilně pracuje na verzi následující, tedy 2.12. Kromě různých oprav, workaroundů a výkonnostních optimalizací jsou ve vývojové verzi některé velmi zajímavé funkce.

Postfix je v Česku nejoblíbenějším SMTP serverem (jeho podíl byl v minulém roce téměř 56 %), v celosvětovém měřítku je na druhém místě s přibližně 25 % (první je Exim se 48 %).

Zřejmě nejvýznamnější z nich bude tabulka pipeline. Postfix umožňuje pro získávání všemožných informací (black/whitelistů adres a domén, síťových rozhraní a mnoha dalších) využívat různé druhy tzv. tabulek – mohou být reprezentovány jako databázové tabulky, regulární výrazy, prosté seznamy apod. Tabulka pipeline umožňuje řetězit datové zdroje tak, že se výstup z jednoho použije jako vstupní data pro jiný (například mohou být v databázi uloženy regulární výrazy nebo se hodnoty ze seznamu předají externí síťové službě) a zajistit tak flexibilnější přizpůsobení složitým situacím.

Další novou tabulkou je random, provádějící náhodný výběr (vhodná například pro rozkládání zátěže). Mezi ostatní nové funkce patří možnost limitace připojování k politikovým serverům (jako je například Postgrey), nová třída řízení přístupu (která vždy jmennou adresu nejdřív převede na IP a na tu se pak dotazuje) nebo možnost nahrazovat stavový kód a vysvětlující text úspěšného doručení.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Počítač Spaceborne Computer-2 od Hewlett Packard Enterprise pomáhá zrychlit průzkum vesmíru

SpacebornSpolečnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) pomůže urychlit průzkum vesmíru a zvýšit soběstačnost astronautů tím, že vůbec poprvé umožní zpracování dat v reálném čase prostřednictvím svého komerčně dostupného řešení edge computing.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

Sophos