přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Co bude umět Postfix 2.12?

Co bude umět Postfix 2.12?

Postfix

Chystaná verze oblíbeného SMTP serveru přinese řadu zajímavých novinek. Asi nejvýznamnější z nich jsou tabulky „pipeline“, umožňující řetězit datové zdroje pro funkci serveru, a „random“, provádějící náhodný výběr.


Postfix 2.11 byl vydán počátkem roku (a zatím vznikla jen jediná opravná verze 2.11.1), od té doby se již pilně pracuje na verzi následující, tedy 2.12. Kromě různých oprav, workaroundů a výkonnostních optimalizací jsou ve vývojové verzi některé velmi zajímavé funkce.

Postfix je v Česku nejoblíbenějším SMTP serverem (jeho podíl byl v minulém roce téměř 56 %), v celosvětovém měřítku je na druhém místě s přibližně 25 % (první je Exim se 48 %).

Zřejmě nejvýznamnější z nich bude tabulka pipeline. Postfix umožňuje pro získávání všemožných informací (black/whitelistů adres a domén, síťových rozhraní a mnoha dalších) využívat různé druhy tzv. tabulek – mohou být reprezentovány jako databázové tabulky, regulární výrazy, prosté seznamy apod. Tabulka pipeline umožňuje řetězit datové zdroje tak, že se výstup z jednoho použije jako vstupní data pro jiný (například mohou být v databázi uloženy regulární výrazy nebo se hodnoty ze seznamu předají externí síťové službě) a zajistit tak flexibilnější přizpůsobení složitým situacím.

Další novou tabulkou je random, provádějící náhodný výběr (vhodná například pro rozkládání zátěže). Mezi ostatní nové funkce patří možnost limitace připojování k politikovým serverům (jako je například Postgrey), nová třída řízení přístupu (která vždy jmennou adresu nejdřív převede na IP a na tu se pak dotazuje) nebo možnost nahrazovat stavový kód a vysvětlující text úspěšného doručení.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Synology High Availability

Pro mnoho podniků a organizací je dnes životně důležitá nepřetržitá dostupnost jejich IT systémů. Výpadky a odstávky totiž způsobují stále větší škody, což vyvíjí tlak na IT oddělení, aby zajistila maximální dostupnost dat a klíčových aplikací.

Pokračování ...Public Relations

Linux a poker aneb Jde to dohromady?

Dávno jsou pryč doby, kdy se uživatelé Windows smáli těm, kteří preferují jiný operační systém. Dřív bylo samozřejmě náročnější především na Linuxu spustit jakékoliv hry, nicméně v dnešní době to už takový problém není.

Pokračování ...