přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Co přinese ownCloud 7?

Altair

Co přinese ownCloud 7?

ownCloud

Brzy bude vydána sedmá verze balíku ownCloud pro provoz „vlastního cloudu“ a vývojový tým už pro nás připravil přehled toho, na co se můžeme těšit. Je toho opravdu hodně.


reklama

Balík ownCloud poskytuje téměř vše potřebné pro provoz „vlastního cloudu“, přesněji řečeno umožňuje provozovat na vlastním serveru celou řadu technologií pro soustředění dat na jednom místě. S daty lze pracovat jak prostřednictvím webového rozhraní, tak i standardními protokoly (HTTPS, WebDAV, CalDAV, CardDAV...).

Připravuje se vydání sedmé verze a vývojový tým s předstihem představil přehled novinek pro vývojáře, administrátory a uživatele, které nás v této verzi čekají. Velké úsilí bylo věnováno integraci – pro vývojáře aplikací jsou k dispozici Webhooks a Overlay Icon API. Rychlejší přístup k databázi zajistí podpora místních (unixových) socketů.

Pro administrátory bude připravena možnost nastavování širší škály parametrů než dosud – například nastavování limitů pro externí úložiště nebo úprava e-mailových šablon používaných pro zprávy posílané při sdílení nebo při vyžádání zapomenutého hesla.

Uživatele může potěšit možnost editace dokumentů ve formátu Microsoft Word (bude zajišťována transparentní konverzí do ODF a zpět). Hodně se mění také v oblasti sdílení. Zcela novou funkcí je sdílení mezi ownCloud servery – to mimo jiné umožňuje, aby uživatel plnohodnotně (tj. včetně synchronizace přes všechna zařízení) pracoval se soubory na jiném serveru, aniž by tam měl účet.

Vývojáři zapracovali také na rychlosti. Kromě zrychlení serverové části je nově rychlejší také synchronizace, protože se soubory mohou synchronizovat paralelně. Hodně práce bylo vykonáno i na přizpůsobení webového rozhraní pro mobilní zařízení, přibyly také volitelné notifikace o některých operacích (například o manipulaci se soubory ve sdílených složkách).

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,00 | Hodnotilo: 4
 

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Šéfredaktor LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video a také se věnuje (v Čechách poměrně málo známému) powerkitingu.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: ***

| proč linux | blogPublic Relations

SUSECON 2017, světová konference o open source, poprvé v Praze!

Přihlaste se na globální akci zaměřenou na Linux, OpenStack, CEPH, Cloud Foundry, kontejnerová řešení Docker, NFV a další open source technologie.

Pokračování ...Public Relations

Využijte letní akce na předplatné časopisu IT Systems!

Nenechte si ujít příležitost dostávat pravidelně informace ze světa podnikové informatiky a předplaťte si časopis IT Systems. Udržujte si přehled v oboru a získejte inspiraci, jak využít informační technologie pro vaši firmu nebo organizaci. K pořízení nebo obnovení předplatného IT Systems je nyní ideální příležitost. Právě totiž probíhá letní akce, v rámci níž je možno získat roční předplatné jen za 599 Kč.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 28. únor

Lollypop


Pavel Fric

Pavel Fric, 29. listopad

Palapeli


Pavel Fric

Pavel Fric, 19. listopad

Amarok


Všechny blogy »