přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Co přinese ownCloud 7?

Co přinese ownCloud 7?

ownCloud

Brzy bude vydána sedmá verze balíku ownCloud pro provoz „vlastního cloudu“ a vývojový tým už pro nás připravil přehled toho, na co se můžeme těšit. Je toho opravdu hodně.


Balík ownCloud poskytuje téměř vše potřebné pro provoz „vlastního cloudu“, přesněji řečeno umožňuje provozovat na vlastním serveru celou řadu technologií pro soustředění dat na jednom místě. S daty lze pracovat jak prostřednictvím webového rozhraní, tak i standardními protokoly (HTTPS, WebDAV, CalDAV, CardDAV...).

Připravuje se vydání sedmé verze a vývojový tým s předstihem představil přehled novinek pro vývojáře, administrátory a uživatele, které nás v této verzi čekají. Velké úsilí bylo věnováno integraci – pro vývojáře aplikací jsou k dispozici Webhooks a Overlay Icon API. Rychlejší přístup k databázi zajistí podpora místních (unixových) socketů.

Pro administrátory bude připravena možnost nastavování širší škály parametrů než dosud – například nastavování limitů pro externí úložiště nebo úprava e-mailových šablon používaných pro zprávy posílané při sdílení nebo při vyžádání zapomenutého hesla.

Uživatele může potěšit možnost editace dokumentů ve formátu Microsoft Word (bude zajišťována transparentní konverzí do ODF a zpět). Hodně se mění také v oblasti sdílení. Zcela novou funkcí je sdílení mezi ownCloud servery – to mimo jiné umožňuje, aby uživatel plnohodnotně (tj. včetně synchronizace přes všechna zařízení) pracoval se soubory na jiném serveru, aniž by tam měl účet.

Vývojáři zapracovali také na rychlosti. Kromě zrychlení serverové části je nově rychlejší také synchronizace, protože se soubory mohou synchronizovat paralelně. Hodně práce bylo vykonáno i na přizpůsobení webového rozhraní pro mobilní zařízení, přibyly také volitelné notifikace o některých operacích (například o manipulaci se soubory ve sdílených složkách).

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Urychlování technologických inovací s úložištěm NAS uznávaným již 10 let

WDProduktová řada disků WD Red, které jsou speciálně určeny a optimalizovány pro využití v NAS zařízeních, slaví v letošním roce 10. výročí svého vzniku. To je příležitost, připomenout si, co disky WD Red, WD Red Pro a WD Red Plus umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Pokračování ...Public Relations

3Dconnexion zve na svůj stánek na veletrhu MSV 2022

3DconnexionNavštivte stánek 3Dconnexion během Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně a vyzkoušejte ergonomické nástroje pro práci s CAD/CAM. Na stánku na vás čeká mj. tombola o sadu SpaceMouse Enterprise Kit2 a také atraktivní slevový poukaz v hodnotě 20 % na nákup v e-shopu! Specialisté 3Dconnexion se na vás těší v pavilonu P na stánku 015 ve dnech 4.–7. 10. 2022.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »