přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Co přinese ownCloud 7?

Co přinese ownCloud 7?

ownCloud

Brzy bude vydána sedmá verze balíku ownCloud pro provoz „vlastního cloudu“ a vývojový tým už pro nás připravil přehled toho, na co se můžeme těšit. Je toho opravdu hodně.


Balík ownCloud poskytuje téměř vše potřebné pro provoz „vlastního cloudu“, přesněji řečeno umožňuje provozovat na vlastním serveru celou řadu technologií pro soustředění dat na jednom místě. S daty lze pracovat jak prostřednictvím webového rozhraní, tak i standardními protokoly (HTTPS, WebDAV, CalDAV, CardDAV...).

Připravuje se vydání sedmé verze a vývojový tým s předstihem představil přehled novinek pro vývojáře, administrátory a uživatele, které nás v této verzi čekají. Velké úsilí bylo věnováno integraci – pro vývojáře aplikací jsou k dispozici Webhooks a Overlay Icon API. Rychlejší přístup k databázi zajistí podpora místních (unixových) socketů.

Pro administrátory bude připravena možnost nastavování širší škály parametrů než dosud – například nastavování limitů pro externí úložiště nebo úprava e-mailových šablon používaných pro zprávy posílané při sdílení nebo při vyžádání zapomenutého hesla.

Uživatele může potěšit možnost editace dokumentů ve formátu Microsoft Word (bude zajišťována transparentní konverzí do ODF a zpět). Hodně se mění také v oblasti sdílení. Zcela novou funkcí je sdílení mezi ownCloud servery – to mimo jiné umožňuje, aby uživatel plnohodnotně (tj. včetně synchronizace přes všechna zařízení) pracoval se soubory na jiném serveru, aniž by tam měl účet.

Vývojáři zapracovali také na rychlosti. Kromě zrychlení serverové části je nově rychlejší také synchronizace, protože se soubory mohou synchronizovat paralelně. Hodně práce bylo vykonáno i na přizpůsobení webového rozhraní pro mobilní zařízení, přibyly také volitelné notifikace o některých operacích (například o manipulaci se soubory ve sdílených složkách).

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Ulovte a zlikvidujte kyberhrozbu se Sophos Academy!

SpacebornModerní kybernetické hrozby nám nedávají na výběr. Organizace se musí proaktivně chránit i pomocí lovců hrozeb. Chcete se také stát skutečným lovcem hrozeb? Zaregistrujte se na Sophos Threat Hunting Academy 2021.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Šedá eminence kamerových systémů. Na co si dát pozor při výběru VMS

AlefSoftware pro správu videa, zkráceně VMS (z anglického video management software) stojí trochu na pozadí kamerových systémů. Přitom právě VMS jako pomyslný „manažer a tiskový mluvčí“ bezpečnostních kamer určuje, jak dobře se vy nebo váš zákazník s kamerami domluvíte. A také jaký užitek kamerový systém přinese.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

AXIS Camera Station