přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Co přinese ownCloud 7?

Co přinese ownCloud 7?

ownCloud

Brzy bude vydána sedmá verze balíku ownCloud pro provoz „vlastního cloudu“ a vývojový tým už pro nás připravil přehled toho, na co se můžeme těšit. Je toho opravdu hodně.


Balík ownCloud poskytuje téměř vše potřebné pro provoz „vlastního cloudu“, přesněji řečeno umožňuje provozovat na vlastním serveru celou řadu technologií pro soustředění dat na jednom místě. S daty lze pracovat jak prostřednictvím webového rozhraní, tak i standardními protokoly (HTTPS, WebDAV, CalDAV, CardDAV...).

Připravuje se vydání sedmé verze a vývojový tým s předstihem představil přehled novinek pro vývojáře, administrátory a uživatele, které nás v této verzi čekají. Velké úsilí bylo věnováno integraci – pro vývojáře aplikací jsou k dispozici Webhooks a Overlay Icon API. Rychlejší přístup k databázi zajistí podpora místních (unixových) socketů.

Pro administrátory bude připravena možnost nastavování širší škály parametrů než dosud – například nastavování limitů pro externí úložiště nebo úprava e-mailových šablon používaných pro zprávy posílané při sdílení nebo při vyžádání zapomenutého hesla.

Uživatele může potěšit možnost editace dokumentů ve formátu Microsoft Word (bude zajišťována transparentní konverzí do ODF a zpět). Hodně se mění také v oblasti sdílení. Zcela novou funkcí je sdílení mezi ownCloud servery – to mimo jiné umožňuje, aby uživatel plnohodnotně (tj. včetně synchronizace přes všechna zařízení) pracoval se soubory na jiném serveru, aniž by tam měl účet.

Vývojáři zapracovali také na rychlosti. Kromě zrychlení serverové části je nově rychlejší také synchronizace, protože se soubory mohou synchronizovat paralelně. Hodně práce bylo vykonáno i na přizpůsobení webového rozhraní pro mobilní zařízení, přibyly také volitelné notifikace o některých operacích (například o manipulaci se soubory ve sdílených složkách).

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz