přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Je tu Nextcloud 9 a je kompletně otevřený

Je tu Nextcloud 9 a je kompletně otevřený

Nextcloud

Nextcloud má první verzi. Tvůrci si zakládají na úplné otevřenosti, jak u zdrojových kódů, tak u modelu vývoje.


O technologii ownCloud píšeme poměrně často, například před pár dny Lubomír Čevela popisoval novinky ve verzi 9 a důležité zkušenosti s touto verzí. Ovšem koncem dubna se okolo této technologie začaly „dít věci“ – zakladatel projektu z firmy ownCloud odešel a následovalo ho několik dalších lidí. Ti vytvořili fork nazvaný Nextcloud, který měl být kompletně otevřený – jak z hlediska zdrojových kódů (ownCloud má proprietární komponenty, které nejsou v „komunitní“ verzi obsaženy), tak z hlediska modelu vývoje (má probíhat otevřeně, žádné rozhodování za zavřenými dveřmi).

Nyní byla vydána verze 9 – první verze Nextcloudu, zachovávající (zatím) číslování z ownCloudu. Kromě vylepšení stability a bezpečnosti obsahuje i nové funkce, především „sdílení jen k zápisu“ (do nasdílené složky lze anonymně uploadovat, ale k souborům už přístup není). Firma Nextcloud GmbH, kterou tvůrci založili, bude k softwaru poskytovat placenou podporu.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Počítač Spaceborne Computer-2 od Hewlett Packard Enterprise pomáhá zrychlit průzkum vesmíru

SpacebornSpolečnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) pomůže urychlit průzkum vesmíru a zvýšit soběstačnost astronautů tím, že vůbec poprvé umožní zpracování dat v reálném čase prostřednictvím svého komerčně dostupného řešení edge computing.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

Sophos