přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, OwnCloud 9: sociální funkce, federace, kontrola integrity

OwnCloud 9: sociální funkce, federace, kontrola integrity

owncloud.png

Devátá verze oblíbené serverové aplikace ownCloud už je nějakou dobu k dispozici. Podívejme se co přinesla nového.


Co je ownCloud

Nejprve ale bude dobré si připomenout co je ownCloud a proč má smysl se jím zabývat. ownCloud je otevřený systém umožňující provoz vlastního cloudového úložiště. Základem je serverová aplikace, která umožňuje nejen práci s vašimi soubory prostřednictvím webového prohlížeče, ale poskytuje také velké množství dalších služeb například kontakty, kalendář, klienta emailu editor dokumentů a mnoho dalších. Serverovou část doplňují klientské aplikace pro většinu nejpoužívanějších operačních systémů.

Přečtěte si, jak zprovoznit ownCloud na Raspberry Pi 2.

Odpověď na otázku, zda má smysl investovat čas prostředky do vlastního cloudu je poměrně jednoduchá. Jde o cloudové řešení, které máte pod vlastní kontrolou. Nikdo nemůže oprávněně nahlížet do vašich dat, měnit vám podmínky užívání nebo kdykoli pozastavit váš účet (a nemusíte být ani terorista; pozn. šéfredaktora).

Novinky v deváté verzi

Nyní se můžeme podívat na slíbené novinky deváté verze. Začněme těmi, které jsou nejvíc na očích. Po přechodu z verze 8 si jistě nejprve všimnete nových ikon, které nyní odpovídají těm, které znáte z mobilních klientů. Podstatným zlepšením je ale něco jiného. Předchozí verze sice uměly pracovat se sdílením souborů, ale až v „devítce“ získalo sdílení další možnosti. Sdílený obsah je možné doplnit značkami (tagy) pro snadnější vyhledávání, uživatelé si mohou sdílený obsah navzájem komentovat.

Tagy a komentáře Tagy a komentáře

Kromě souborů je také možné sdílet skupiny kontaktů, kalendáře a galerie a spoustu dalšího obsahu Další viditelnou změnou jsou nová upozornění (notifikace). V případě aktivního upozornění se vám pravém horním rohu ukáže ikona zvonečku. Když na ni klepnete, rozbalí se samotné upozornění.

Upozornění (notifikace) Upozornění (notifikace)

Pod kapotou

Pomalu se dostáváme k méně viditelným vylepšením, která ale rozhodně nelze považovat za méně významná. ownCloud dostal v deváté verzi nové API pro ukládání dat, které umožňuje lepší škálovatelnost a snazší integraci ownCloudu například do firemní infrastruktury. Toto nové API bylo vyvinuto ve spolupráci s CERN a AARNET.

Další neméně významnou novinkou jde sdružování serverů ownCloudu. Správci ownCloudu nyní mohou vytvářet sítě důvěryhodných serverů, které umožní uživatelům různých serverů sdílet svá data navzájem. Sdružování serverů (federace) už bylo sice připravena ve verzi 8, ale v deváté verzi bylo na základě zpětné vazby od uživatelů významně zdokonaleno.

Sdružování (federace) serverů Sdružování (federace) serverů

Na závěr novinek týkajících se ownCloudu 9.0 bych chtěl uvést jednu, se kterou jsem se setkal hned bezprostředně po instalaci. Pro zprovoznění rané verze 9 byla nutné malá úprava souboru .htaccess. OwnCloud se sice poté rozběhl, ale zároveň mě varoval, že došlo k narušení integrity kódu.

Detekce narušení integrity kódu Detekce narušení integrity kódu

Vysvětlení je jednoduché. Devátá verze ownCloud obsahuje další vrstvu zabezpečení, která kontroluje, zda kód jádra a oficiálně podporovaných aplikací odpovídá vygenerovanému podpisu. Nepozorovaný útok na ownCloud proto bude vyžadovat mnohem více úsilí, než tomu bylo v minulosti.

Systém ownCloud byl zkoumán německým bezpečnostním úřadem. Výsledná zpráva ho hodnotí pozitivně – konstatuje sice užší funkční škálu oproti obdobným komerčním službám (typu SaaS), ale nepovažuje to za problém. Upozorňuje však na důkladnou kontrolu toho, s kým se přes ownCloud sdílí data, aby se k nim nedostaly neoprávněné osoby.

Aplikace

V ownCloudu 9 se kromě uvedených změn setkáváme s aktualizovanými verzemi aplikací. Ve většině případů jde o změny k lepšímu. Kalendář a Galerie vypadají o něco lépe a asi nejvíc sluší nový vzhled Kontaktům.

Kontakty Kontakty

Nové verze programů, ale často přináší nové chyby. Například aplikace Poznámky (Notes) byla těsně po instalaci ownCloudu 9 naprosto nefunkční. Až později byla autorem vydána aktualizace na verzi 2.0.1, která vše napravila. Sám jsem vždycky raději používal jednoduchý textový editor, jímž je ownCloud standardně vybaven.

Poznámky Poznámky

Bohužel ani u něj mi aktualizace nepřinesla mnoho důvodů k radosti. Ve starší verzi ownCloudu byl totiž editor vybaven tlačítkem Uložit a polem pro vyhledávání. V ownCloudu 9.0 editor ukládá vše automaticky a vyhledávací pole zmizelo bez náhrady. Předem souhlasím s námitkou, že uvedená úprava více odpovídá způsobu ovládání ostatních aplikací ownCloudu, ale předchozí provedení mi připadalo účelnější.

Porovnání textového editoru ve verzi 8 a 9 Porovnání textového editoru ve verzi 8 a 9

Závěr

Co dodat na závěr? Lze říci, že ownCloud pomalu dospívá ze svých dětských let a stává se vyzrálým systémem. K velké radosti svých uživatelů a administrátorů a k malé radosti konkurence.

Nahoru

Příspěvky

OwnCloud 9: sociální funkce, federace, kontrola integrity
Vlado 10. 06. 2016, 13:27:15
Odpovědět  Odkaz 
OwnCloud je super, tiež ho používam, momentálne ma ale znervózňuje situácia okolo projektu: odchod vývojárov, vytvorený fork nextCloud a podobne.
Michal Breškovec Re: OwnCloud 9: sociální funkce, federace, kontrola integrity
Michal Breškovec 10. 06. 2016, 17:18:50
Odpovědět  Odkaz 
Přesně tak, teď člověk neví, jestli zůstat u ownCloud, nebo migrovat na nextCloud. Zatím to vypadá, že nextCloud by měl být více otevřený komunitě. No uvidíme, škoda jen toho tříštění sil, ale to je holt život.
OwnCloud 9: sociální funkce, federace, kontrola integrity
Lubomír Čevela 10. 06. 2016, 17:47:11
Odpovědět  Odkaz 
Já bych se příliš neznepokojoval. ownCloud 9 se docela povedl a na Nextcloud se pokud vím teprve čeká. Vše ukáže další vývoj. Může se stát, že ownCloud i Nextcloud budou existovat vedle sebe podobně jako openOffice a LibreOffice. Nebo přežije silnější resp. vytrvalejší. Nebo se může stát, že když se dva perou Seafile se směje.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz