přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Definitivní konec SHA-1 v certifikátech pro HTTPS

Definitivní konec SHA-1 v certifikátech pro HTTPS

Šifrování

Aktualizace prohlížečů Internet Explorer a Edge definitivně ukončila éru používání hešového algoritmu SHA-1 v certifikátech pro HTTPS.


Hešový algoritmus SHA-1 je již dlouho označován za nebezpečný, s vysokým rizikem snadného nalezení kolizí. První teoretická zjištění se objevila v roce 2005, postupně přicházela stále další. Praktický útok ve formě cíleného vytvoření dvou odlišných PDF dokumentů se stejným hešem se povedl v únoru 2017. Během roků bylo používání algoritmu omezováno, ať již ve formě doporučení či přímo právně závaznými dokumenty (např. pro oblast elektronického podpisu).

Podpora ve webových prohlížečích ale přetrvávala relativně dlouho. Certifikáty, v nichž byl algoritmus SHA-1 využit, tak šlo ještě na přelomu roku používat ve všech běžných prohlížečích. Pak ale nastal rychlý konec. V lednu podpora zmizela z prohlížeče Google Chrome/Chromium, v únoru z browseru Mozilla Firefox a v březnu z Apple Safari. Nyní přišly na řadu i prohlížeče firmy Microsoft, tedy Internet Explorer a Edge. Nad SHA-1 v HTTPS se tak definitivně „zavírá voda‟.

Konec SHA-1 se týká jen veřejného webu. Pro interní použití lze za určitých podmínek i nadále tento algoritmus využívat, byť se silně doporučuje co nejdřívější migrace na SHA-2.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog



Public Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...



Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...



Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...