přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, EFF: Značku „Ubuntu“ lze při kritice používat

Konference Cloud computing v praxi

EFF: Značku „Ubuntu“ lze při kritice používat

EFF

Organizace EFF vydala prohlášení, že používání značky „Ubuntu“ v rámci kritiky ztráty soukromí při používání této distribuce (web FixUbuntu.com) je zcela v souladu s právem. Firma Canonical a její zakladatel Mark Shuttleworth se podle EFF mýlí.


reklama

Před několika dny brojila firma Canonical proti tomu, že Micah F. Lee z organizace Electronic Frontier Foundation spustil svůj web FixUbuntu.com, kde kritizuje způsob vyhledávání v rámci Unity Dash v distribuci Ubuntu a současně popisuje (včetně uvedení přímo použitelného skriptu), jak ztrátě soukromí předejít. Web prý porušuje práva k ochranné známce „Ubuntu“. Mark Shuttleworth se následně za postup své firmy omluvil, zdůvodnil ho horlivostí nováčka, současně ale argumentoval, že firma musí vynucovat práva ke své ochranné známce, aby o ni nepřišla.

Podle EFF to však není pravda. Jednak firma nemůže zasahovat do užívání své ochranné známky, ke kterému dochází v rámci uplatňování svobody projevu zaručené Prvním dodatkem Ústavy USA. Současně firmě Canonical ani nehrozí, že by bez vynucování svých práv ke každému užití o ochrannou známku přišla. EFF své postoje opírá o americkou judikaturu a připomíná kromě jiného i případ Mattel v. MCA Records, kde soudce Alex Kozinski přímo řekl, že se stranám „doporučuje vychladnout“.

Nahoru

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog


Soutěž - reproduktory Trust

Redakční blog

Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Pavel Fric

Pavel Fric, 23. říjen

Nové motivy pro přehrávač Sayonara

Pomozte rozšířit možnost měnit vzhled programu za běhu


Pavel Fric

Pavel Fric, 28. únor

Lollypop


Všechny blogy »