přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Evropský soudní dvůr: Filtrování Internetu je nepřípustné

KARAT Software

Evropský soudní dvůr: Filtrování Internetu je nepřípustné

Generální advokát Evropského soudního dvora vydal stanovisko, podle kterého je filtrování Internetu  nepřípustné, zejména pro účely vynucování „kopírovacího monopolu“.


reklama

Soudní dvůr Evropské unie rozhoduje o tom, zda mohou orgány členských států EU požadovat na poskytovatelích internetového připojení, aby svým zákazníků filtrovali přístup k různým zdrojům, zvláště s cílem vynucovat tzv. kopírovací monopol (výhradní oprávnění vykonavatelů autorských práv na šíření autorských děl). K tomuto soudu se záležitost dostala na základě toho, že belgický kolektivní správce autorských práv Sabam požadoval u belgického soudu vydání předběžného opatření proti firmě Scarlet Extended SA; toto opatření mělo donutit zmíněného ISP k filtraci přístupu, s cílem blokovat přístup k nelegálně šířeným dílům.

Nyní Generální advokát tohoto soudu vydal stanovisko, podle kterého je nepřípustné soudně nařizovat ISP takovou filtraci, zejména ne pro účely vynucování kopírovacího monopolu; taková filtrace je porušením základních práv člověka. Pokud navíc filtrování stanovuje zákon, musí vyhovět přísným požadavkům transparence, obhajitelnosti, proporcionality a předvídatelnosti. Nejedná se zatím o rozhodnutí ve věci, nicméně stanovisko Generálního advokáta slouží jako jeho návrh, proto není příliš pravděpodobné, že by následně došlo k významného odchýlení.

Nahoru

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog


Redakční blog

Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Pavel Fric

Pavel Fric, 23. říjen

Nové motivy pro přehrávač Sayonara

Pomozte rozšířit možnost měnit vzhled programu za běhu


Pavel Fric

Pavel Fric, 28. únor

Lollypop


Všechny blogy »