přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Evropský soudní dvůr: Filtrování Internetu je nepřípustné

Evropský soudní dvůr: Filtrování Internetu je nepřípustné

Generální advokát Evropského soudního dvora vydal stanovisko, podle kterého je filtrování Internetu  nepřípustné, zejména pro účely vynucování „kopírovacího monopolu“.


Soudní dvůr Evropské unie rozhoduje o tom, zda mohou orgány členských států EU požadovat na poskytovatelích internetového připojení, aby svým zákazníků filtrovali přístup k různým zdrojům, zvláště s cílem vynucovat tzv. kopírovací monopol (výhradní oprávnění vykonavatelů autorských práv na šíření autorských děl). K tomuto soudu se záležitost dostala na základě toho, že belgický kolektivní správce autorských práv Sabam požadoval u belgického soudu vydání předběžného opatření proti firmě Scarlet Extended SA; toto opatření mělo donutit zmíněného ISP k filtraci přístupu, s cílem blokovat přístup k nelegálně šířeným dílům.

Nyní Generální advokát tohoto soudu vydal stanovisko, podle kterého je nepřípustné soudně nařizovat ISP takovou filtraci, zejména ne pro účely vynucování kopírovacího monopolu; taková filtrace je porušením základních práv člověka. Pokud navíc filtrování stanovuje zákon, musí vyhovět přísným požadavkům transparence, obhajitelnosti, proporcionality a předvídatelnosti. Nejedná se zatím o rozhodnutí ve věci, nicméně stanovisko Generálního advokáta slouží jako jeho návrh, proto není příliš pravděpodobné, že by následně došlo k významného odchýlení.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz