přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Evropský soudní dvůr: Filtrování Internetu je nepřípustné

Evropský soudní dvůr: Filtrování Internetu je nepřípustné

Generální advokát Evropského soudního dvora vydal stanovisko, podle kterého je filtrování Internetu  nepřípustné, zejména pro účely vynucování „kopírovacího monopolu“.


Soudní dvůr Evropské unie rozhoduje o tom, zda mohou orgány členských států EU požadovat na poskytovatelích internetového připojení, aby svým zákazníků filtrovali přístup k různým zdrojům, zvláště s cílem vynucovat tzv. kopírovací monopol (výhradní oprávnění vykonavatelů autorských práv na šíření autorských děl). K tomuto soudu se záležitost dostala na základě toho, že belgický kolektivní správce autorských práv Sabam požadoval u belgického soudu vydání předběžného opatření proti firmě Scarlet Extended SA; toto opatření mělo donutit zmíněného ISP k filtraci přístupu, s cílem blokovat přístup k nelegálně šířeným dílům.

Nyní Generální advokát tohoto soudu vydal stanovisko, podle kterého je nepřípustné soudně nařizovat ISP takovou filtraci, zejména ne pro účely vynucování kopírovacího monopolu; taková filtrace je porušením základních práv člověka. Pokud navíc filtrování stanovuje zákon, musí vyhovět přísným požadavkům transparence, obhajitelnosti, proporcionality a předvídatelnosti. Nejedná se zatím o rozhodnutí ve věci, nicméně stanovisko Generálního advokáta slouží jako jeho návrh, proto není příliš pravděpodobné, že by následně došlo k významného odchýlení.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

GFI Unlimited Network Security: Vícevrstvé zabezpečení sítě

GFIJsou dvě oblasti, které letos budou pro obchodní kontinuitu malých a středních firem (SMB) kriticky důležité: bezpečnost firemních sítí a elektronické pošty. Podle odhadů společnosti GFI Software přibližně 66 % SMB firem dnes čelí kybernetickým útokům a mnoho z nich tento souboj prohrává, protože mylně předpokládají zájem útočníků o větší společnosti.

Pokračování ...


GFI

Public Relations

Nové firewally Sophos XGS vylepšují kontrolu zabezpečení transportní vrstvy

Sophos XGS-SeriesSophos představil nové firewally řady XGS s pokročilou ochranou proti kybernetickým útokům, které se chlubí především vylepšenou kontrolou zabezpečení TLS (Transport Layer Security), kterou stále častěji zneužívají kyberzločinci k provádění útoků, aby zabránili jejich odhalení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Kodys - Honeywell