přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Pirátské weby zůstávají populární – navzdory blokacím

Pirátské weby zůstávají populární – navzdory blokacím

Odstřižení

Blokace webů s nabídkou nelegálně sdíleného obsahu ve Velké Británii nefungují. Místo přechodu na legální zdroje uživatelé raději využívají ty nelegální.


Ve Velké Británii již vrchní soud přikázal zablokovat přístup k více než tisícovce webů nabízejících (především formou torrentů nebo streamingu) nelegálně sdílený obsah. Ale jak informuje server TorrentFreak, blokace se do značné míry míjí účinkem a uživatelé přecházejí na jiné weby nebo hledají jiné cesty přístupu k těm blokovaným, místo aby přešli k legálně poskytovanému obsahu.

Zablokované weby bývají zhusta hned zpřístupňovány na nových doménách. Někdy blokace ani není úplná – je blokován jen protokol HTTP, kdežto přes HTTPS jsou servery přístupné.

Italský výzkum ukázal, že blokace webů jsou spíše kontraproduktivní. „Nejdůležitějším závěrem je, že blokování přístupu k webům zvyšuje jejich popularitu,“ vysvětluje profesor Giorgio Clemente. Je to také pro vykonavatele práv velmi drahé – zablokování jediného webu stojí zhruba 14 tisíc liber (tedy cca 420 tisíc korun), další udržování blokace pak 3 600 liber ročně (109 tisíc korun).Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog