přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, FSF: DRM slouží k připoutání, ovládání a špehování uživatelů

FSF: DRM slouží k připoutání, ovládání a špehování uživatelů

DRM

Free Software Foundation žádá americkou vládu, aby odstranila zákaz obcházení DRM. Podle FSF slouží DRM k připoutání uživatelů, jejich ovládání a sledování.


Organizace Free Software Foundation (propagující svobodný software a zaštiťující projektu GNU) vyzvala vládu USA, aby byl ze zákona DMCA odstraněn zákaz obcházení technických prostředků ochrany copyrightu (digital rights management, DRM). Využívá k tomu veřejné konzultace k návrhu novely tohoto zákona.

FSF patří dlouhodobě mezi silné kritiky DRM. Tvrdí, že DRM dělá víc škody než užitku a že slouží k tomu, aby byli uživatelé autorských děl připoutáni k vydavatelům, ovládáni a sledováni. „Technologická ochranná opatření a DRM nehrají žádnou legitimní roli v ochraně autorských děl. Místo toho jsou prostředkem k ovládání uživatelů a k jejich připoutání,“ píše Donald Robertson z FSF ve výzvě pro úřad US Copyright Office, který návrh novely zákona vypracoval.

„Firmy používají nelegitimně toto ovládání, aby z uživatelů vytěžily co největší tržby cestami, které mají málo co společného s copyrightovým právem. Fakticky tyto restrikce tvoří technologické překážky právům, která uživatelé v rámci zákona mají, například právo na fair use. (...) DRM umožňuje špehovat uživatele a využívat tato data k zisku. Často k tomu DRM vyžaduje, aby byli uživatelé stále připojeni k Internetu, aby program mohl odesílat informace o činnosti uživatele zpět k poskytovateli DRM.“

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Vysvětleme si internet

TELE3Možná jste až do této chvíle vůbec netušili, že existuje něco jako DNS servery. A to navzdory tomu, že se s těmito při používání internetu dnes a denně setkáváte a nemůže tomu být ani jinak. Protože nebýt těchto, nebyl by internet internetem.

Pokračování ...Public Relations

SOS Security Week - interaktivní webináře

SophosOblíbený Security SOS Week je zpátky! … na přelomu června a července proběhne další ze série Security SOS Week, která vám pomůže zjistit, jak efektivně ochráníte vaši IT infrastrukturu před hackery a že malware je zpět v plné síle a i bezpečnost vašeho soukromí má dvě strany jako mince.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

SOLIDWORKS