Pirátská strana
přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, FSF: DRM slouží k připoutání, ovládání a špehování uživatelů

E LINKX

FSF: DRM slouží k připoutání, ovládání a špehování uživatelů

DRM

Free Software Foundation žádá americkou vládu, aby odstranila zákaz obcházení DRM. Podle FSF slouží DRM k připoutání uživatelů, jejich ovládání a sledování.


Organizace Free Software Foundation (propagující svobodný software a zaštiťující projektu GNU) vyzvala vládu USA, aby byl ze zákona DMCA odstraněn zákaz obcházení technických prostředků ochrany copyrightu (digital rights management, DRM). Využívá k tomu veřejné konzultace k návrhu novely tohoto zákona.

FSF patří dlouhodobě mezi silné kritiky DRM. Tvrdí, že DRM dělá víc škody než užitku a že slouží k tomu, aby byli uživatelé autorských děl připoutáni k vydavatelům, ovládáni a sledováni. „Technologická ochranná opatření a DRM nehrají žádnou legitimní roli v ochraně autorských děl. Místo toho jsou prostředkem k ovládání uživatelů a k jejich připoutání,“ píše Donald Robertson z FSF ve výzvě pro úřad US Copyright Office, který návrh novely zákona vypracoval.

„Firmy používají nelegitimně toto ovládání, aby z uživatelů vytěžily co největší tržby cestami, které mají málo co společného s copyrightovým právem. Fakticky tyto restrikce tvoří technologické překážky právům, která uživatelé v rámci zákona mají, například právo na fair use. (...) DRM umožňuje špehovat uživatele a využívat tato data k zisku. Často k tomu DRM vyžaduje, aby byli uživatelé stále připojeni k Internetu, aby program mohl odesílat informace o činnosti uživatele zpět k poskytovateli DRM.“

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Soulad s normou nemusí znamenat bezpečnost

ALEFNemusíme se vracet daleko do minulosti, aby bylo možné pozorovat IT oddělní velkých společností, jak se soustředí téměř výhradně na efektivitu poskytovaných služeb pro primární účely organizace. Proč také ne? Informační bezpečnost byla výsadou několika málo oborů a většina organizací si vystačila s firewallem a antivirovým programem.

Pokračování ...


IBM POWER

Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »