přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Google čelí prohlídkám daňovými úřady

Google čelí prohlídkám daňovými úřady

Právní otázky

Nejprve ve Francii a nyní i ve Španělsku daňové úřady prohledávaly kanceláře firmy Google. Ta čelí podezření, že svým řešením daňové optimalizace v EU porušuje daňové zákony.


Americká firma Google má svou evropskou centrálu v Irsku. Přes ni oficiálně poskytuje své služby (prodej reklamy a placení webům za její umístění, provoz obchodu Google Play pro Android...), přestože má v jednotlivých evropských zemích i své pobočky. Je to pro firmu daňově výhodné (sazba daně z příjmů firem je v Irsku jen 12,5 %), úřadům a politikům těchto zemí se to však nelíbí – státy z činnosti firmy nezískávají daně. Google nyní čelí prohlídce svých kanceláří v už druhém členském státě Evropské unie. Před měsícem to byla pařížská pobočka.

Francouzský finanční státní zástupce komentoval pařížský zákrok takto: „Tyto prohlídky jsou součástí předběžného vyšetřování zahájeného 16. června 2015, které se vztahuje k závažné finanční kriminalitě a organizovanému praní špinavých peněz, následované hlášením od francouzských daňových úřadů. Vyšetřování je zaměřeno na prověření, zda společnost Google Ireland Ltd ovládá stálou provozovnu ve Francii, a pokud ano, zda nedeklarací části aktivit prováděných na území Francii, neporušila své daňové povinnosti ohledně daně z příjmů firem a daně z přidané hodnoty.“

Nyní byly se souhlasem soudu prohledány kanceláře firmy ve španělském Madridu. Podle své mluvčí firma Google dodržuje daňové zákony jak ve Španělsku, tak v ostatních zemích, kde působí; s úřady spolupracuje na vysvětlení všech sporných záležitostí.

Nahoru

Příspěvky

Google čelí prohlídkám daňovými úřady
yiliar 1. 07. 2016, 13:50:43
Odpovědět  Odkaz 
Tomuhle bohužel nerozumím. Znamená to, že pokud budu na území ČR provozovat webovou službu, prostřednictvím které svým uživatelům budu vyplácet odměnu za využívání této služby, tak musím platit daně i v ostatních zemích, z kterých uživatelé této služby pochází?
Google čelí prohlídkám daňovými úřady
Lukáš Černohorský 1. 07. 2016, 14:04:46
Odpovědět  Odkaz 
Nebudete muset platit v každé zemi. Problém by byl v případě, že v té zemi máte pobočku, ale nevedete přes ní své obchody.

Ono je zvláštní, že je v ČR pobočka, která slouží k bůh ví čemu a všechny platby míří do Irské pobočky.
Lukáš Jelínek Re: Google čelí prohlídkám daňovými úřady
Lukáš Jelínek 1. 07. 2016, 16:00:33
Odpovědět  Odkaz 
Tahle perzekuce jde proti jedné ze svobod EU, konkrétně proti svobodnému pohybu služeb. Mimochodem mě docela překvapuje, že si Googlu (a dalších firem) nevšiml náš ministr financí. Pak by totiž jistě - po vzoru firem provozujících hazardní hry - požadoval blokaci přístupu k webům Googlu a podobných firem (ale možná je to jen otázka času, přestože příznivci cenzury Internetu tvrdili, že zůstane jen u hazardu a dál se to rozšiřovat nebude) ;-)
Lukáš Jelínek Re: Google čelí prohlídkám daňovými úřady
Lukáš Jelínek 1. 07. 2016, 16:05:58
Odpovědět  Odkaz 
Tohle se netýká placení uživatelům, nýbrž naopak poskytování služeb uživatelům. A jen tak mimochodem, u DPH z elektronických služeb (což se zrovna Googlu ve velké míře týká) už bylo zavedeno, že pokud se služba poskytuje do jiného členského státu neplátci DPH, musí se postupovat podle daňových předpisů cílové země (místem plnění je sídlo/bydliště příjemce služby) a do této země také odvést DPH - buď přímo nebo v tzv. režimu Mini One Stop Shop (MOSS), kdy to zprostředkuje stát, kde má plátce sídlo (ale daň se přiznává pro každý stát zvlášť).
Google čelí prohlídkám daňovými úřady
yiliar 1. 07. 2016, 20:33:06
Odpovědět  Odkaz 
Bohužel nevím, kde se na toto zeptat, takže jsem se rozhodl využít tuto diskuzi. :-) Rád bych se tedy zeptal, kde by se daly najít materiály a další informace o tom, co vše obnáší poskytování a prodej webových služeb z ČR nejen do ČR, ale i do ostatních zemí na světě. Je pak potřeba všechny finanční styky řešit podle pravidel každé země zvlášť? Rád bych se o tomto dozvěděl co možná nejvíce a bohužel nevím kde začít. Předem děkuji :-)
Lukáš Jelínek Re: Google čelí prohlídkám daňovými úřady
Lukáš Jelínek 1. 07. 2016, 21:48:54
Odpovědět  Odkaz 
Bohužel nevím, kde takové materiály najít. Ale jinak jsou v zásadě tři režimy poskytování služeb:
1) do ČR
2) do jiných členských států EU
3) mimo EU

Co se týká těch pravidel pro každou zemi zvlášť, tak to aktuálně platí jen pro členské státy EU a jen pro případy, kdy je místem plnění jiný členský stát (což je v zásadě tehdy, když se elektronická služba poskytuje neplátci DPH). Je to tak od 1. ledna 2015, tady jsem se tomu tehdy věnoval: http://www.abclinuxu.cz/blog/kacirstvi/2014/12/zitra-zrejme-skonci-rada-on-line-sluzeb

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz