přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Google forkuje WebKit

Google forkuje WebKit

chromium.png

Společnost Google se rozhodla vytvořit vlastní fork vykreslovacího jádra WebKit, který používá ve svém prohlížeči Chrome. Pojmenovala ho Blink.


WebKit, který vzešel z KHTML a dílny vývojářů KDE a postupně ho převzali giganti jako Apple a Google, byl v poslední době dominantním vykreslovacím jádrem na poli webových prohlížečů a vypadalo to, že jeho dominance poroste. Nyní to ale vypadá, že se Google rozhodl jít vlastní cestou. Oznámil totiž fork WebKitu, který bude pod názvem Blink dále vyvíjen v rámci projektu Chromium. Důvodem pro fork byl paradoxně pravděpodobně velký úspěch a rozšíření WebKitu. Každá strana si totiž přidávala do WebKitu to své a pomalu z něj rostl moloch, kde se změny prosazují pomaleji. Navíc se v jeho vývoji naplno projevovala rivalita mezi společnostmi Google a Apple.

Cílem Googlu je Blink výrazně zjednodušit. Již oznámili, že prakticky okamžitě odstraní tisíce řádků kódu nepotřebné funkcionality a naopak do něj zapracují své vlastní změny, které dosud drželi mimo hlavní strom WebKitu. Zajímavé bude také sledovat, jak to ovlivní vývoj WebKitu, protože Google byl zdaleka největším jeho přispěvatelem. S WebKitem se loučí také Opera, která před nedávnem oznámila, že přechází ze svého vlastního jádra Presto na WebKit. Nyní ale vydala prohlášení, že bude používat a přispívat do Blinku.

Nahoru

Příspěvky

Google forkuje WebKit
Milhouse 4. 04. 2013, 11:34:42
Odpovědět  Odkaz 
Oh, to zase bude v álejích nablito... :/
Re: Google forkuje WebKit
SpookY 4. 04. 2013, 13:29:38
Odpovědět  Odkaz 
Spíš na webu :-D ... jméno jádra tomu nasvědčuje :-D

Aspoň bude sranda. Když Operátoři odpískali svoje Presto a nahlásili přechod k Webkitu, tak si webaři oddechli, že nebude potřeba ladit pro Operu a zůstanou jen tři hlavní jádra ...

... no a teď to vypadá, že budou zase čtyři jádra.

Rozhodně nečekám, že by RozežranýOhryzek přešel na nový fork, takže si každý z IT megalomanů (Mrkwošrot, Google a RozežranýOhryzek) teď bude obřadně leštit svoje kopí. A jen pevně doufám, že se Mozilla dokáže udržet nezávislá.
Re: Re: Google forkuje WebKit
Petr 4. 04. 2013, 14:55:46
Odpovědět  Odkaz 
Opera bude používat Blink. Je to napsáno ve FAQ. http://www.chromium.org/blink/developer-faq
Re: Re: Google forkuje WebKit
RadekB 4. 04. 2013, 19:20:27
Odpovědět  Odkaz 
A Mozilla si hraje s mobilním enginem jménem Servo. https://github.com/mozilla/servo
Google forkuje WebKit
Rover623 4. 04. 2013, 22:35:49
Odpovědět  Odkaz 
Tohle se dalo čekat, WebKit jako jádro hrozně nabobtnal hromadou kódu. Ovšem když se člověk začte do poznámek proč Google chce forknout WebKit, velmi rychle zjišťuje, že hlavním důvodem je akcelerace. WebKit je prostě nekompatibilní se směřováním vývoje grafické akcelerace u Chrome (Chromium). Vzhledem k tomu, že největším "buldozerem" nepotřebného kódu ve WebKitu byl Apple, který tam kvůli Safari nahrnul hromadu zbytečností, je otázkou co bude dál. Buď to lidi od KDE přestane bavit a ten kód pročistí nebo nechají Apple aby to jádro dál zapleveloval svým bordelem, čímž se z toho po čase stane jádro vyvíjené a používané primárně pro Safari (podíl ostatních prohlížečů které ho používají je minimální, když odečteme Chrome a Safari).

Opera po problémech s vlastním jádrem, kdy Google nebyl jediný jehož služby s Presto nefungovali správně nemá moc na vybranou. Jak se vyjádřili několikrát, Gecko (Firefox) je pro ně nepřijatelné, takže buď můžou zkusit Blink a být relativně v klidu nebo nasadit WebKit a čekat co se z něj vlastně stane a případně opět řešit problémy s kompatibilitou.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blogPublic Relations

Ulovte a zlikvidujte kyberhrozbu se Sophos Academy!

SpacebornModerní kybernetické hrozby nám nedávají na výběr. Organizace se musí proaktivně chránit i pomocí lovců hrozeb. Chcete se také stát skutečným lovcem hrozeb? Zaregistrujte se na Sophos Threat Hunting Academy 2021.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Šedá eminence kamerových systémů. Na co si dát pozor při výběru VMS

AlefSoftware pro správu videa, zkráceně VMS (z anglického video management software) stojí trochu na pozadí kamerových systémů. Přitom právě VMS jako pomyslný „manažer a tiskový mluvčí“ bezpečnostních kamer určuje, jak dobře se vy nebo váš zákazník s kamerami domluvíte. A také jaký užitek kamerový systém přinese.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

AXIS Camera Station