přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak zprovoznit dual boot (Windows 8 + Linux)

Jak zprovoznit dual boot (Windows 8 + Linux)

Linux + Windows

Pořídíte si notebook s předinstalovaným systémem Windows 8 (nebo 8.1) a chcete si tam přidat Linux. Jak na to?


Pořídíte si nový notebook s předinstalovaným operačním systémem Microsoft Windows 8 nebo 8.1 a chcete si tam – po instalaci Linuxu – ponechat i tento systém, ať již z jakéhokoli důvodu. Máte více možností, jak to vyřešit.

Právě tomuto tématu se věnuje článek v magazínu ZDNet. Najdete tam hned sedm způsobů, jak dual boot (resp. obecně multiboot) na moderních strojích, kde se používá UEFI, zprovoznit. Samozřejmě ne každý se hodí pro všechny situace a ne každý bude vždy fungovat.

Na téma UEFI a Secure Boot v souvislosti s Linuxem napsal Vladislav Konopík dvoudílný návod. Najdete v něm velmi podrobné informace, jak při instalaci postupovat.

Nahoru

Příspěvky

Jak zprovoznit dual boot (Windows 8 + Linux)
xteam 21. 02. 2014, 19:08:14
Odpovědět  Odkaz 
v žiadnom prípade si tento pokus nenechám. Okamžite mažem všetko čo súvisí z windows 8/8.1 najlepšia kúpa počítača alebo notebooku je bez os takovi ten kousek už mám síce z FEI ale permanentne som vypol secure boot v biose.
Jak zprovoznit dual boot (Windows 8 + Linux)
Virteal 22. 02. 2014, 05:59:46
Odpovědět  Odkaz 
No... S UEFI by to melo byt jednoduchy, protoze hlavni linuxove distribuce maji klice, diky kterym pres UEFI projdou, jenze co tablety s Atomem a Androidem? To uz je jiny kafe, mam vedle Dell Venue 7, zatim ho nemuzu rootnout a tak neexperimentuju, ale pry se na rootu pracuje, rootnout ho chci jen proto, abych zazalohoval system a mohl ho bez obav prehrat nejakym plnohodnotnym systemem. Jenomze to je taky otazka pro vesteckou kouli. Podari se mi to? Pobezi to? Pokud ano, bude to behat plynule? Jsem zvedavej, jestli to vubec nejak vyresim.
Jak zprovoznit dual boot (Windows 8 + Linux)
Vlado 22. 02. 2014, 09:29:34
Odpovědět  Odkaz 
S takouto požiadavkou som sa ešte nikdy nestretol, každý iba chcel vyhodiť tie yebkocky a dať tam niečo normálne. S Ubuntu boli napríklad väčšinou oveľa viac spokojný.
Jak zprovoznit dual boot (Windows 8 + Linux)
Mrchal 22. 02. 2014, 10:00:38
Odpovědět  Odkaz 
Taky jsem to řešil cca před rokem a úspěšně. Mám na NB Fedoru nyní 20 a Windows 8 s UEFI. Jsem rád, že jsem se do toho pustil, aspoň jsem díky této akci získal od výrobce HP instalační CD Win 8 které bych třeba někdy potřeboval i kdybych tam linux nedával.
Jak zprovoznit dual boot (Windows 8 + Linux)
Lukas 24. 02. 2014, 08:52:25
Odpovědět  Odkaz 
Návod je na nic v případě, že je zapnuté šifrování BitLockerem (Win 8.1 Pro + každý druhý business notebook).
Re: Jak zprovoznit dual boot (Windows 8 + Linux)
ldkkc 31. 03. 2015, 11:07:41
Odpovědět  Odkaz 
Jen že kolik business notebooků potřebuje dualboot ....

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog