přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, OpenGL ES 3.0 má v Linuxu podporu dříve než ve Windows

OpenGL ES 3.0 má v Linuxu podporu dříve než ve Windows

OpenGL ES

Intel u svých procesorů Ivy Bridge s integrovanou grafikou implementoval podporu OpenGL ES 3.0 v Linuxu. Ve Windows ještě u žádného zařízení podpora není.


OpenGL for Embedded Systems (OpenGL ES) je podmnožina grafického API OpenGL určená pro embedded systémy, tedy mobilní telefony, tablety, herní konzole, různé přístroje apod. Aktuální verze specifikace OpenGL ES je 3.0, byla vydána v srpnu 2012. Zatím byla podpora této verze oznámena teprve u čtyř výrobků.

Jedním z nich je také integrovaný grafický adaptér Intel HD 2500/4000 v procesorech Intel Ivy Bridge. Podpora je k dispozici pod linuxovým jádrem verze 3.6 s knihovnou Mesa 9.1. Také u zbývajících tří výrobky podporující OpenGL ES 3.0 se jedná o podporu v Linuxu (z toho ve dvou případech – jedná se o adaptéry Quallcomm – jde o systém Android). V systémech Microsoft Windows zatím žádná podpora není.

Nahoru

Příspěvky

OpenGL ES 3.0 má v Linuxu podporu dříve než ve Windows
tomATOM 14. 02. 2013, 20:07:31
Odpovědět  Odkaz 
Tak to vypadá, že nám zamrzlo peklo a čert pojede na bruslích do práce.
Lukáš Jelínek Re: OpenGL ES 3.0 má v Linuxu podporu dříve než ve Windows
Lukáš Jelínek 14. 02. 2013, 20:39:55
Odpovědět  Odkaz 
Ono jde ještě taky o to, do jaké míry se OpenGL ES 3.0 bude skutečně využívat. Jasně, například Valve to asi využívat bude. Ale co ostatní herní firmy? Takže je to jednoznačně pozitivní zpráva, ale na skutečné zamrznutí pekla bych to ještě neviděl.
OpenGL ES 3.0 má v Linuxu podporu dříve než ve Windows
Citrisin 16. 02. 2013, 16:08:40
Odpovědět  Odkaz 
Já měl za to že Windows jako takový nikdy openGL ES nepodporoval. SDK alespoň obsahuje co si pamatuji jen openGL 1.1. Windows phone je jiné kafe asi. Jak to tedy je?
Lukáš Jelínek Re: OpenGL ES 3.0 má v Linuxu podporu dříve než ve Windows
Lukáš Jelínek 16. 02. 2013, 18:11:48
Odpovědět  Odkaz 
Soudím-li podle té odkazované tabulky podpory, tak ovladače podporující OpenGS ES (verze 1.1 a 2.0) pod Windows existují - NVIDIA, ATI/AMD a další. Jiná věc je, kolik aplikací to doopravdy využívá, to fakt netuším.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Certifikace může být i oceněním zdařilé práce

Petr KramnýPetr Kramný pracuje ve společnosti Siemens Advanta již 10 let. Když do ní přišel, ještě se tak tato firma ani nejmenovala. Má tedy již zkušenosti, nadhled a může práci v ní hodnotit a srovnávat.

Pokračování ...Public Relations

Safetica spustila SaaS verzi svého bezpečnostního softwaru s pravidelným předplatným

safeticaMladá tech­no­lo­gic­ká spo­leč­nost Safe­tica, která stojí za stej­no­jmen­ným soft­warem na ochra­nu před úniky dat (DLP – Data Loss Pre­ven­tion) a vnitř­ní­mi hroz­ba­mi (ITP – In­sid­er Threat Pro­tec­tion), tento rok spus­ti­la ostrý pro­voz nové SaaS ver­ze své­ho pro­duk­tu – Safe­tica NXT. Ta fun­gu­je pří­mo z clou­du bez potře­by in­s­ta­la­ce na za­ří­ze­ní a pla­tí se pro­s­třed­nict­vím pra­vi­del­né­ho před­plat­ného.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »


Public Relations

Malá bedýnka velkých možností vCube AiO TSP – kompaktní, ekonomické, bezpečné IT

vCubeV této malé kostce se skrývá vše, co potřebuje firemní IT. Systém vCube AiO, byť je kompaktní, poskytne nekompromisní výkon. Má silné procesory, dostatek operační paměti, velká výkonná úložiště, pro komunikaci využívá rychlou 10Gbit síť. Systém poskytuje dostatečný výkon pro provoz firemních virtuálních serverů a uživatelských pracovních stanic.

Pokračování ...