přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Je tady OpenBSD 5.6 s LibreSSL

PointX - news (2016)

Je tady OpenBSD 5.6 s LibreSSL

OpenBSD

Nová verze operačního systému OpenBSD již využívá novou knihovnu LibreSSL, která vznikla pročistěním a vylepšením OpenSSL. K dalším novinkám verze 5.6 patří například podpora nového hardwaru nebo vylepšené síťování. Naopak už instalátor nenabízí instalaci z pásky.


reklama

Je tady nová verze operačního systému OpenBSD. Tato verze 5.6 se vyznačuje především použitím nové knihovny LibreSSL namísto původní OpenSSL. Knihovna LibreSSL vznikla po odhalení chyby Heartbleed pročistěním a vylepšením OpenSSL. „Prořez“ byl opravdu důkladný, zmizela například podpora pro SSLv2, Kerberos, kompresi nebo slabé „exportní“ verze šifer, naopak přibyla podpora moderních algoritmů (např. ChaCha, Poly1305-AES nebo Brainpool) a také se přešlo na využívání funkcí ze standardní knihovny namísto vlastních implementací, často ne zrovna dobrých.

OpenBSD 5.6 dále rozšiřuje podporu hardwaru (přibyly nové ovladače), vylepšuje síťování a obsahuje různá bezpečnostní vylepšení (například lepší ochrana zásobníku nebo lepší kontrola přetečení u souborových funkcí; kontroverzní může být odstranění příkazu md5crypt, nebezpečné funkce gets() nebo funkcí pracujících s hešem MD4). Z instalátoru zmizela možnost instalace z pásky a z FTP.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,00 | Hodnotilo: 3
 

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Šéfredaktor LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video a také se věnuje (v Čechách poměrně málo známému) powerkitingu.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: ***

| proč linux | blog