přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Je tady OpenBSD 5.6 s LibreSSL

Je tady OpenBSD 5.6 s LibreSSL

OpenBSD

Nová verze operačního systému OpenBSD již využívá novou knihovnu LibreSSL, která vznikla pročistěním a vylepšením OpenSSL. K dalším novinkám verze 5.6 patří například podpora nového hardwaru nebo vylepšené síťování. Naopak už instalátor nenabízí instalaci z pásky.


Je tady nová verze operačního systému OpenBSD. Tato verze 5.6 se vyznačuje především použitím nové knihovny LibreSSL namísto původní OpenSSL. Knihovna LibreSSL vznikla po odhalení chyby Heartbleed pročistěním a vylepšením OpenSSL. „Prořez“ byl opravdu důkladný, zmizela například podpora pro SSLv2, Kerberos, kompresi nebo slabé „exportní“ verze šifer, naopak přibyla podpora moderních algoritmů (např. ChaCha, Poly1305-AES nebo Brainpool) a také se přešlo na využívání funkcí ze standardní knihovny namísto vlastních implementací, často ne zrovna dobrých.

OpenBSD 5.6 dále rozšiřuje podporu hardwaru (přibyly nové ovladače), vylepšuje síťování a obsahuje různá bezpečnostní vylepšení (například lepší ochrana zásobníku nebo lepší kontrola přetečení u souborových funkcí; kontroverzní může být odstranění příkazu md5crypt, nebezpečné funkce gets() nebo funkcí pracujících s hešem MD4). Z instalátoru zmizela možnost instalace z pásky a z FTP.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »