přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linuxová verze LibreSSL je údajně nebezpečná

IT Systems - Alza Media (Publero)

Linuxová verze LibreSSL je údajně nebezpečná

LibreSSL

Krátce po vydání verze 2.0 knihovny LibreSSL byla v implementaci pro Linux nalezena zranitelnost týkající se generování klíčů. Tvůrci ale tvrdí, že ji reálně zneužít nejde a už byla navíc opravena.


reklama

Tvůrci projektu OpenBSD vyvíjení vlastní fork knihovny OpenSSL nazvaný LibreSSL. Od původní knihovny se liší výrazným pročištěním kódu a odstraněním „zbytečných“ částí implementace. Krátce poté, co byla vydána verze 2.0 s implementací i pro Linux, nalezli v ní výzkumníci vážnou zranitelnost.

Problém spočívá v generátoru pseudonáhodných čísel, který se využívá při generování klíčů. Pokud proces využívající generátor vytvoří nový proces, může se stejný výstup objevit v obou (nebo i více) procesech. Standardně se sice využívá detekce změny PID, která vyvolá přegenerování, ovšem za určitých okolností (16bitové PID a dvoj- či vícestupňová dědičnost procesů) by mohlo k duplicitě dojít.

Theo de Raadt, zakladatel projektu OpenBSD, však katastrofický pohled odmítá: „Je to nafouknuté. Tohle ve skutečném kódu nikdy nenastane.“ S tím, že zdrojový kód byl navíc již opraven. LibreSSL ovšem trpí ještě dalším problémem, a to při běhu v prostředí chroot. Na rozdíl od OpenSSL se nedokáže dobře vyrovnat s nedostupností souboru zařízení pro generování pseudonáhodných čísel a příliš spoléhá na predikovatelné zdroje entropie.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,50 | Hodnotilo: 2
 

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Šéfredaktor LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video a také se věnuje (v Čechách poměrně málo známému) powerkitingu.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: ***

| proč linux | blog