přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Kdbus míří do jádra

Kdbus míří do jádra

Linux

Greg Kroah-Hartman rozeslal implementaci sběrnice zpráv kdbus k revizi a diskusi. Půjde-li vše dobře, mohla by se dostat do linuxového jádra ve verzi 3.19.


Kdbus je implementace sběrnice zpráv D-Bus pro linuxové jádro (část pro uživatelský prostor je již implementována v démonu systemd). Dosud byla vyvíjena mimo hlavní strom jádra, to se ovšem může brzy změnit. Greg Kroah-Hartman totiž rozeslal aktuální podobu implementace, aby mohla být podrobena revizi a diskusi.

Přečtěte si rozhovor s Lennartem Poetteringem, kromě jiného i na téma řešení meziprocesové komunikace prostřednictvím kdbusu.

Začlenění do verze 3.18 je sice velmi nepravděpodobné, pokud ale vše půjde hladce, mohl by se kdbus objevit ve verzi 3.19. Ovladač pro kdbus nijak nezasahuje do ostatního kódu jádra (je zcela samostatný). Podporuje znakovou komunikaci typu peer-to-peer (unicast i multicast), předávání souborových deskriptorů, ale také například odposlech pro ladění.

Nahoru

Příspěvky

Kdbus míří do jádra
Petr Ježek 30. 10. 2014, 09:04:34
Odpovědět  Odkaz 
Skvělé! Nejen že se konečně správa jaderných modulů stane systémově zcela konzistentní s d-bus démonizací, ale Lennart alespoň nebude pokoušet své chutě skákat do kernelu.
Jiří Eischmann Kdbus míří do jádra
Jiří Eischmann 30. 10. 2014, 09:52:07
Odpovědět  Odkaz 
Už bych to ani nenazýval sběrnicí zpráv, protože kdbus dělali hlavně proto, aby přes to mohli tahat prakticky všechno, i video.
Re: Kdbus míří do jádra
lzap 30. 10. 2014, 19:12:54
Odpovědět  Odkaz 
Je to porad messaging, to streamovani je myslim delano poslanim zpravy s file deskriptorem. Lepsi nazev bych nehledal.

Konecne poradny IPC!
Kdbus míří do jádra
Honza Jaroš 30. 10. 2014, 15:12:46
Odpovědět  Odkaz 
Má to nějaké důsledky pro nás, co zatím systemd nepoužíváme, zato aktuální jádra ano (Gentoo)?
Lukáš Jelínek Re: Kdbus míří do jádra
Lukáš Jelínek 30. 10. 2014, 15:43:26
Odpovědět  Odkaz 
Zatím rozhodně ne. Bude to úplně samostatné (jako ovladač zařízení). Otázka je, co bude, až se kdbus usadí v jádře a začne se na něj přecházet z dnešního samostatného démona. V podstatě by to systemd vyžadovat nemělo, ale pak bude potřeba nějakým způsobem vytvářet domény a sběrnice (při startu, přihlášení uživatele atd.), což je samozřejmě řešitelné samostatně, ale někdo bude muset příslušné nástroje vytvořit. Jinou možností je pokračovat v používání klasického démona pro D-Bus (a kdbus ignorovat), ale to nebude tak efektivní. Bude zkrátka záležet na tom, jak se s tím tvůrci distribucí popasují.
Re: Re: Kdbus míří do jádra
Honza Jaroš 30. 10. 2014, 16:29:22
Odpovědět  Odkaz 
Díky za odpověď.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog