přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Klíč ke GnuPG lze získat dotykem počítače

Klíč ke GnuPG lze získat dotykem počítače

Šifrování

Izraelští kryptologové ukázali možnost získat soukromý klíč GnuPG prostřednictvím signálů získaných pouhým dotykem kovových částí počítače. Vývojáři již implementaci technologie opravili.


K úniku citlivých dat často dochází tzv. postranními kanály, tedy prostřednictvím jiných cest, než je vlastní přenos informací. Takovými kanály může být třeba časování, spotřeba energie nebo zvukové signály; záleží, jak je určitý algoritmus implementován. Výzkumníci z Tel Aviv University nyní demonstrovali získání soukromého klíče k šifrovací technologii GnuPG pouhým dotykem kovové části počítače.

Před časem byl prezentován úspěšný útok na tuto technologii (na odhalení této slabiny se také podíleli vědci z Tel Avivu) prostřednictvím zachycení zvuku. Týkal se ale jen GnuPG starší řady 1.4 a zranitelnost byla rychle opravena.

Tento dotyk umožňuje přenos parazitních signálů (přes tělo a – například prostřednictvím náramku pro ochranu před statickou elektřinou – dál ke zpracování) vznikajících odlišným proudovým zatížením při různých stavech a instrukcích procesoru. Vzorkováním těchto signálů při kmitočtu v řádu MHz lze snadno získat informace vedoucí ke zjištění dešifrovacích klíčů pro algoritmy RSA a ElGamal používaných v GnuPG.

Informace o nalezené slabině byly poskytnuty vývojářům GnuPG. Ti sice provedli v kódu změny, které podstatně ztíží možnost získat takto klíče, nicméně zcela stoprocentní ochranu zajistit úpravou softwaru nelze a i nadále bude možnost odlišit od sebe různé klíče.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog