přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Evropský parlament: Pro bezpečnější IT používejte open source

CIO Agenda

Evropský parlament: Pro bezpečnější IT používejte open source

Evropská unie

Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci Evropského parlamentu doporučuje používat software s otevřenými zdrojovými kódy, například GnuPG. Cílem je posílit bezpečnost informačních technologií.


Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci Evropského parlamentu v návrhu své zprávy, který prezentoval 9. ledna, požaduje provedení auditu bezpečnosti IT. Jeho součástí má být studie proveditelnosti řešení založeného na GNU Privacy Guard (GnuPG), které by umožňovalo šifrovat a elektronicky podepisovat zprávy posílané mezi evropskými poslanci. Tato zpráva vznikla v rámci návrhu usnesení výboru, které shrnuje výsledky šestiměsíčního vyšetřování masového sledování občanů EU. Výbor navrhuje, aby se „používalo více open-source systémů a méně 'krabicových' komerčních systémů“.

Výbor si také přeje, aby audit zvážil „používání více kryptografických technologií, zvláště autentizovaného end-to-end šifrování (zpráva putuje od autora až k příjemci zašifrovaná) pro všechny IT a komunikační služby, například cloud computing, e-mail, instant messaging a telefonii.“ Žádá implementaci „bezpečné služby rychlých zpráv uvnitř Evropského parlamentu, která umožní zabezpečenou komunikaci, přičemž server uvidí jen zašifrovaný obsah.“

GnuPG se v některých orgánech veřejné správy již úspěšně využívá. Příkladem je Německo, kde je tato technologie nasazena na ministerstvu vnitra a ve Spolkovém úřadu pro bezpečnost informačních technologií (německá vláda navíc v roce 1999 projekt GnuPG podpořila částkou 250 000 marek).

Nahoru

Příspěvky

Evropský parlament: Pro bezpečnější IT používejte open source
ODras 16. 01. 2014, 10:22:16
Odpovědět  Odkaz 
Fandím této myšlence, a sice neměli by se nejdříve vyvinout nové asymetrické klíčové šifry, blokové šifry a klíčové hashe? Vždyť každým týdnem se dozvídáme, jak jsou tyto šifrovací mechanismy nespolehlivé. Nemluvě o tom, jak můžeme věřit firmám jako je RSA?
Evropský parlament: Pro bezpečnější IT používejte open source
vasek86 19. 01. 2014, 14:31:24
Odpovědět  Odkaz 
Ta EU už mě začíná docela srá*, pořád nám diktuje co máme a co nesmíme dělat (kupovat). Od doporučení už je jen jeden krok k nařízení...
Petr Valach Re: Evropský parlament: Pro bezpečnější IT používejte open source
Petr Valach 19. 01. 2014, 15:23:28
Odpovědět  Odkaz 
Ehm, i když v tomto případě jde o dobrou věc, naprosto!!! s vámi souhlasím. Přebyrokratizovaná Unie stojí krok od propasti a strhne nás všechny s sebou. Sama se utápí v obrovských dluhových problémech, přesto neřeší podstatu věci, protože její úředníčci, naprosto odtržení od reality, plodí jednu nesmyslnou reguli za druhou - prostě aby vykázali činnost. Příklad vládnutí levice sociálních demokratů v praxi...

Nejlepší je, že (a to se týká hlavně IT) Unie vlastní regule nedodržuje. Je to jen štěk, prázdný výkřik do tmy.
Re: Re: Evropský parlament: Pro bezpečnější IT používejte open source
Rosta 20. 01. 2014, 22:33:23
Odpovědět  Odkaz 
No, tady taky ehm, nebo spíš EHM. Ono v případě Unie není tak snadný, na koho to hodit, ale ty sis viníka najít dokázal, bravo:D Naštěstí je to jen štěk, prázdný výkřik do tmy, který nemá na IT serveru co dělat.
Petr Valach Re: Re: Re: Evropský parlament: Pro bezpečnější IT používejte open source
Petr Valach 20. 01. 2014, 23:24:37
Odpovědět  Odkaz 
Relevantní argument krom urážek nemáš, moulo?
Petr Valach Re: Evropský parlament: Pro bezpečnější IT používejte open source
Petr Valach 20. 01. 2014, 23:32:02
Odpovědět  Odkaz 
Tři slova za všechno: Proces ratifikace ACTA. Netřeba další komentář. Já mám prostě vždycky pravdu :-)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

QNAP QHora-301W - router pro softwarově definované sítě nové generace

QNAPPo­kud fir­my chtě­jí ak­cep­to­vat no­vou nor­mu prá­ce na dál­ku, mu­sí mo­der­ni­zo­vat svo­ji síť, aby pod­po­ro­va­la jak vy­so­ko­rych­lost­ní lo­kál­ní ře­še­ní po­k­rý­va­jí­cí ka­be­lo­vé a bez­drá­to­vé při­po­je­ní, tak i VPN pro rych­lé a bez­peč­né při­po­je­ní uži­va­te­lů na ví­ce mís­tech. QNAP těm­to po­ža­dav­kům vy­chá­zí vstříc svo­jí no­vin­kou QHora-301W.

Pokračování ...Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »