přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Librem 15: laptop respektující základní svobody

Librem 15: laptop respektující základní svobody

Purism

Projekt Purism se snaží crowdfundingovou kampaní získat peníze na rozjezd výroby zcela svobodného laptopu (notebooku). Přístroj nazvaný Librem 15 bude svobodným hardwarem a bude obsahovat pouze svobodný software (kromě části firmwaru).


Na crowdfundingovém serveru Crowd Supply byla spuštěna kampaň na rozjezd výroby notebooku Librem 15. Přístroj je dílem projektu Purism a má být kompletně svobodným laptopem – tedy po hardwarové i softwarové stránce (včetně části firmwaru; část zůstává proprietární). Cílem je maximální svoboda uživatele a plné respektování jeho soukromí.

Z hlediska technických parametrů přístroj nabízí displej o úhlopříčce 15,6 palce a rozlišení Full HD (1920 x 1080 pixelů), čtyřjádrový procesor Intel i7-4712MQ @ 2,3 GHz, 4 GB paměti (rozšířitelných na 8 GB), pevný disk 500 GB (volitelně 1 TB nebo SSD 1 TB), grafickou kartu NVIDIA GT840M, mechaniku CD/DVD ROM, tři porty USB 3.0, HDMI port, síťovou zásuvku RJ-45, rozhraní WiFi 802.11n a slot na karty SDXC. Napájí ho baterie s kapacitou 48 Wh, umožňující až 8 hodin provozu. Operačním systémem je Purism GNU/Linux založený na distribuci Trisquel.

Tvůrci se snaží vybrat částku 250 tisíc dolarů, aktuálně je vybráno něco přes 30 tisíc (tedy 12 %) a zbývá ještě 40 dní. Prvních 500 kusů by mělo být vyrobeno a odesláno do 12 týdnů od skončení kampaně. Za založením projektu Purism stojí Todd Weaver, jehož pracovní dráha je dlouhodobě pevně spjata s linuxovou distribucí Debian (zejména jeho instalací a propagací) a nyní také již zmíněnou distribucí Trisquel, jež je „svobodnější“ odnoží Ubuntu.

Nahoru

Příspěvky

Librem 15: laptop respektující základní svobody
Hugo 21. 11. 2014, 23:22:10
Odpovědět  Odkaz 
Krásnej MAC :-)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Ulovte a zlikvidujte kyberhrozbu se Sophos Academy!

SpacebornModerní kybernetické hrozby nám nedávají na výběr. Organizace se musí proaktivně chránit i pomocí lovců hrozeb. Chcete se také stát skutečným lovcem hrozeb? Zaregistrujte se na Sophos Threat Hunting Academy 2021.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Šedá eminence kamerových systémů. Na co si dát pozor při výběru VMS

AlefSoftware pro správu videa, zkráceně VMS (z anglického video management software) stojí trochu na pozadí kamerových systémů. Přitom právě VMS jako pomyslný „manažer a tiskový mluvčí“ bezpečnostních kamer určuje, jak dobře se vy nebo váš zákazník s kamerami domluvíte. A také jaký užitek kamerový systém přinese.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

AXIS Camera Station