přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Librem 15: laptop respektující základní svobody

Librem 15: laptop respektující základní svobody

Purism

Projekt Purism se snaží crowdfundingovou kampaní získat peníze na rozjezd výroby zcela svobodného laptopu (notebooku). Přístroj nazvaný Librem 15 bude svobodným hardwarem a bude obsahovat pouze svobodný software (kromě části firmwaru).


Na crowdfundingovém serveru Crowd Supply byla spuštěna kampaň na rozjezd výroby notebooku Librem 15. Přístroj je dílem projektu Purism a má být kompletně svobodným laptopem – tedy po hardwarové i softwarové stránce (včetně části firmwaru; část zůstává proprietární). Cílem je maximální svoboda uživatele a plné respektování jeho soukromí.

Z hlediska technických parametrů přístroj nabízí displej o úhlopříčce 15,6 palce a rozlišení Full HD (1920 x 1080 pixelů), čtyřjádrový procesor Intel i7-4712MQ @ 2,3 GHz, 4 GB paměti (rozšířitelných na 8 GB), pevný disk 500 GB (volitelně 1 TB nebo SSD 1 TB), grafickou kartu NVIDIA GT840M, mechaniku CD/DVD ROM, tři porty USB 3.0, HDMI port, síťovou zásuvku RJ-45, rozhraní WiFi 802.11n a slot na karty SDXC. Napájí ho baterie s kapacitou 48 Wh, umožňující až 8 hodin provozu. Operačním systémem je Purism GNU/Linux založený na distribuci Trisquel.

Tvůrci se snaží vybrat částku 250 tisíc dolarů, aktuálně je vybráno něco přes 30 tisíc (tedy 12 %) a zbývá ještě 40 dní. Prvních 500 kusů by mělo být vyrobeno a odesláno do 12 týdnů od skončení kampaně. Za založením projektu Purism stojí Todd Weaver, jehož pracovní dráha je dlouhodobě pevně spjata s linuxovou distribucí Debian (zejména jeho instalací a propagací) a nyní také již zmíněnou distribucí Trisquel, jež je „svobodnější“ odnoží Ubuntu.

Nahoru

Příspěvky

Librem 15: laptop respektující základní svobody
Hugo 21. 11. 2014, 23:22:10
Odpovědět  Odkaz 
Krásnej MAC :-)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz