přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linux 4.15: záplaty pro Meltdown/Spectre, architektura RISC-V, bezpečnostní funkce

Linux 4.15: záplaty pro Meltdown/Spectre, architektura RISC-V, bezpečnostní funkce

Linux

S mírným zpožděním je tady nová verze 4.15 linuxového jádra. Kromě řešení procesorových chyb Meltdown a Spectre přináší například podporu architektury RISC-V, AMD Secure Encrypted Virtualization nebo User Mode Instruction Prevention.


Vydání nové verze Linuxu 4.15 mělo sice zpoždění, ale po týdnu je jádro úspěšně na světě. Zdaleka nejvýznamnější novinkou je řešení procesorových zranitelností Meltdown a Spectre, které bylo ovšem backportováno i do starších jader. Nové jádro přináší také podporu architektury RISC-V, která vznikla v roce 2010 na UC Berkeley a je k dispozici pod permisivní svobodnou licencí BSD.

Z hlediska bezpečnosti je významné například začlenění podpory AMD Secure Encrypted Virtualization nebo Intel User Mode Instruction Prevention. Systémové volání mmap() získalo nové příznaky MAP_SYNC a MAP_SHARED_VALIDATE pro zápisy do perzistentní paměti. Z dalších novinek lze zmínit například (od)záplatovací callbacky a stínové proměnné; obě tyto funkce usnadňují opravy jádra za běhu (live patching).

Nahoru

Příspěvky

Ad záplaty pro Meltdown/Spectre
Jirka 29. 01. 2018, 12:50:48
Odpovědět  Odkaz 
Docela by mě zajímalo, jak jednoduše zjistit stav systému (jádra) co se týká právě možnosti ohrožení via Meltdown/Spectre...

Našel a zkusil jsem https://www.cyberciti.biz/faq/check-linux-server-for-spectre-meltdown-vulnerability/ , ale nejsem programátor, takže výpis mi prakticky nic neřekne...

Není k dispozici jiná metoda, kde by byl stručnější výsledek a příp. doporučení, co s tím dělat?

Taky jsem nezjistil, jak to je se zmiňovanými backporty záplat a zda je či není ta která verze jádra ošetřena... Na githubu apod. je spousta textu, ale nikde jednoduchá tabulka s Y/N či zaškrtnutím apod. Např. na http://kroah.com/log/blog/2018/01/06/meltdown-status/ je to trochu lepší, ale zase nic ve smyslu rychlé informace.

V mém případě jde o Kubuntu 14.04 LTS používající "produkční" jádro 3.19.0-47-generic.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

I ve velké firmě je místo pro startupového ducha

Michal BroučekMichal Brouček pracuje v plzeňské pobočce společnosti Siemens Advanta dva a půl roku jako softwarový inženýr a vedoucí vývojového týmu. Svou práci si velmi pochvaluje. Kromě technických záležitostí má na starosti i spokojenost svých kolegů v týmu a zajišťování celkové pohody na pracovišti. 

Pokračování ...Public Relations

Safetica spustila SaaS verzi svého bezpečnostního softwaru s pravidelným předplatným

safeticaMladá tech­no­lo­gic­ká spo­leč­nost Safe­tica, která stojí za stej­no­jmen­ným soft­warem na ochra­nu před úniky dat (DLP – Data Loss Pre­ven­tion) a vnitř­ní­mi hroz­ba­mi (ITP – In­sid­er Threat Pro­tec­tion), tento rok spus­ti­la ostrý pro­voz nové SaaS ver­ze své­ho pro­duk­tu – Safe­tica NXT. Ta fun­gu­je pří­mo z clou­du bez potře­by in­s­ta­la­ce na za­ří­ze­ní a pla­tí se pro­s­třed­nict­vím pra­vi­del­né­ho před­plat­ného.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »


Public Relations

Malá bedýnka velkých možností vCube AiO TSP – kompaktní, ekonomické, bezpečné IT

vCubeV této malé kostce se skrývá vše, co potřebuje firemní IT. Systém vCube AiO, byť je kompaktní, poskytne nekompromisní výkon. Má silné procesory, dostatek operační paměti, velká výkonná úložiště, pro komunikaci využívá rychlou 10Gbit síť. Systém poskytuje dostatečný výkon pro provoz firemních virtuálních serverů a uživatelských pracovních stanic.

Pokračování ...