přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linux 4.15: záplaty pro Meltdown/Spectre, architektura RISC-V, bezpečnostní funkce

EDU Trainings IT školení

Linux 4.15: záplaty pro Meltdown/Spectre, architektura RISC-V, bezpečnostní funkce

Linux

S mírným zpožděním je tady nová verze 4.15 linuxového jádra. Kromě řešení procesorových chyb Meltdown a Spectre přináší například podporu architektury RISC-V, AMD Secure Encrypted Virtualization nebo User Mode Instruction Prevention.


Vydání nové verze Linuxu 4.15 mělo sice zpoždění, ale po týdnu je jádro úspěšně na světě. Zdaleka nejvýznamnější novinkou je řešení procesorových zranitelností Meltdown a Spectre, které bylo ovšem backportováno i do starších jader. Nové jádro přináší také podporu architektury RISC-V, která vznikla v roce 2010 na UC Berkeley a je k dispozici pod permisivní svobodnou licencí BSD.

Z hlediska bezpečnosti je významné například začlenění podpory AMD Secure Encrypted Virtualization nebo Intel User Mode Instruction Prevention. Systémové volání mmap() získalo nové příznaky MAP_SYNC a MAP_SHARED_VALIDATE pro zápisy do perzistentní paměti. Z dalších novinek lze zmínit například (od)záplatovací callbacky a stínové proměnné; obě tyto funkce usnadňují opravy jádra za běhu (live patching).

Nahoru

Příspěvky

Ad záplaty pro Meltdown/Spectre
Jirka 29. 01. 2018, 12:50:48
Odpovědět  Odkaz 
Docela by mě zajímalo, jak jednoduše zjistit stav systému (jádra) co se týká právě možnosti ohrožení via Meltdown/Spectre...

Našel a zkusil jsem https://www.cyberciti.biz/faq/check-linux-server-for-spectre-meltdown-vulnerability/ , ale nejsem programátor, takže výpis mi prakticky nic neřekne...

Není k dispozici jiná metoda, kde by byl stručnější výsledek a příp. doporučení, co s tím dělat?

Taky jsem nezjistil, jak to je se zmiňovanými backporty záplat a zda je či není ta která verze jádra ošetřena... Na githubu apod. je spousta textu, ale nikde jednoduchá tabulka s Y/N či zaškrtnutím apod. Např. na http://kroah.com/log/blog/2018/01/06/meltdown-status/ je to trochu lepší, ale zase nic ve smyslu rychlé informace.

V mém případě jde o Kubuntu 14.04 LTS používající "produkční" jádro 3.19.0-47-generic.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Domény a nepřeberné množství internetových adres s možností jejich zneužití

dnnsecNepropásněte sérii webinářů zaměřených na aktuální bezpečnostní trendy a jednotnou správu zabezpečení vaše IT – každé pondělí a zdarma.
S doménami přijde do kontaktu naprosto každý uživatel internetu, ačkoliv si to asi neuvědomuje. Už jenom samotné hledání na internetu je spojené s doménami, o nakupování v internetových obchodech ani nemluvě. Věděli jste však, že domény mohou být poměrně jednoduše napadeny?

Pokračování ...


EDU Trainings

Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. srpen

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. leden

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

SOPHOS - hacking webinar 1