přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linuxoví hackeři staví v garáži nový operační systém CoreOS

Linuxoví hackeři staví v garáži nový operační systém CoreOS

CoreOS

Alex Polvi a pár dalších linuxových hackerů tvoří v garáži uprostřed Silicon Valley zbrusu nový linuxový operační systém: CoreOS.


Článek v magazínu Wired ukazuje příběh linuxových hackerů, kteří v garáži ve městě Palo Alto – tedy uprostřed proslulého Silicon Valley – usilovně pracují na úplně novém operačním systému. Systém CoreOS je ve své podstatě linuxová distribuce, ovšem pojatá úplně jinak, než je obvyklé. Vychází v zásadě z Google ChromeOS, ale cílí trochu jiným směrem. Jak tvrdí Alex Polvi, stojící v čele projektu, jedná se vlastně o aplikaci mnoha konceptů převzatých ze světa webových prohlížečů do oblasti serverů (pro masivní škálovatelnost).

Základem systému jsou linuxové jádro a systemd, kořenový oddíl úložiště je pouze ke čtení. Přesněji řečeno jsou tam kořenové oddíly dva, z jednoho běží systém a druhý je určen pro jeho aktualizaci (aby byl systém vždy celý konzistentní). Namísto klasických balíčků se aplikace instalují v kontejnerech, připravovaných například nástrojem docker (nebo jiným způsobem). V rámci projektu CoreOS vznikl také etcd, nástroj pro distribuovanou konfiguraci.

Nahoru

Příspěvky

Linuxoví hackeři staví v garáži nový operační systém CoreOS
Pavel Šimerda 24. 08. 2013, 10:41:31
Odpovědět  Odkaz 
Dle popisu just another distribution with just another great idea.
Linuxoví hackeři staví v garáži nový operační systém CoreOS
Hynek Dařbujan jr. 28. 08. 2013, 12:36:05
Odpovědět  Odkaz 
.. pro mě by to byl zajímavý projekt jen kdyby vytvořili OS, co se nemusí nikdy restartovat (zkusili jste zapnout a vypnout ?) aby jste odstranili nějakou chybu.
Lukáš Jelínek Re: Linuxoví hackeři staví v garáži nový operační systém CoreOS
Lukáš Jelínek 28. 08. 2013, 15:42:00
Odpovědět  Odkaz 
Na tohle už dávno existuje řešení Ksplice. Ale mám pocit, že to při začleňování do kernelu narazilo - má na to totiž patent Microsoft (http://www.google.com/patents/US7784044), přestože zřejmě neplatný (prior art: PDP-11). To byl asi hlavní důvod, proč to nešlo do vanilly, ale už si to přesně nepamatuji. Původně to vyvinuli studenti na MIT, pak se to vyvíjelo ve firmě Ksplice a tu nakonec koupil Oracle. Dál ať si každý domyslí sám. Samozřejmě, že je stále možnost to dá jádra dát, pokud to někdo protlačí nebo to dostane aspoň do distribucí.
Linuxoví hackeři staví v garáži nový operační systém CoreOS
hugo 28. 08. 2013, 17:30:41
Odpovědět  Odkaz 
A co takhle raději "povýšit" nějakou distribuci na něco víc než na "statistickou chybu" v rozložení OS napříč počítači ?
Jako kdyby těch linuxových distribucí bylo málo ...
V jednoduchosti je síla....
Linuxoví hackeři staví v garáži nový operační systém CoreOS
ToJeJedno 4. 09. 2013, 15:24:48
Odpovědět  Odkaz 
"úplně novém operačním systému" a "Základem systému jsou linuxové jádro" si navzájom odporujú. A je úplne jasné, že k tej stovke distribúcií pribudne ďalšia.
Lukáš Jelínek Re: Linuxoví hackeři staví v garáži nový operační systém CoreOS
Lukáš Jelínek 4. 09. 2013, 16:00:25
Odpovědět  Odkaz 
Nesouhlasím. Například Android byl při svém vzniku také úplně nový systém, přestože je postaven na linuxovém jádře. Jádro je jen jedna komponenta systému, přestože samozřejmě důležitá.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Ulovte a zlikvidujte kyberhrozbu se Sophos Academy!

SpacebornModerní kybernetické hrozby nám nedávají na výběr. Organizace se musí proaktivně chránit i pomocí lovců hrozeb. Chcete se také stát skutečným lovcem hrozeb? Zaregistrujte se na Sophos Threat Hunting Academy 2021.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Šedá eminence kamerových systémů. Na co si dát pozor při výběru VMS

AlefSoftware pro správu videa, zkráceně VMS (z anglického video management software) stojí trochu na pozadí kamerových systémů. Přitom právě VMS jako pomyslný „manažer a tiskový mluvčí“ bezpečnostních kamer určuje, jak dobře se vy nebo váš zákazník s kamerami domluvíte. A také jaký užitek kamerový systém přinese.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

Sophos