přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linuxoví hackeři staví v garáži nový operační systém CoreOS

Linuxoví hackeři staví v garáži nový operační systém CoreOS

CoreOS

Alex Polvi a pár dalších linuxových hackerů tvoří v garáži uprostřed Silicon Valley zbrusu nový linuxový operační systém: CoreOS.


Článek v magazínu Wired ukazuje příběh linuxových hackerů, kteří v garáži ve městě Palo Alto – tedy uprostřed proslulého Silicon Valley – usilovně pracují na úplně novém operačním systému. Systém CoreOS je ve své podstatě linuxová distribuce, ovšem pojatá úplně jinak, než je obvyklé. Vychází v zásadě z Google ChromeOS, ale cílí trochu jiným směrem. Jak tvrdí Alex Polvi, stojící v čele projektu, jedná se vlastně o aplikaci mnoha konceptů převzatých ze světa webových prohlížečů do oblasti serverů (pro masivní škálovatelnost).

Základem systému jsou linuxové jádro a systemd, kořenový oddíl úložiště je pouze ke čtení. Přesněji řečeno jsou tam kořenové oddíly dva, z jednoho běží systém a druhý je určen pro jeho aktualizaci (aby byl systém vždy celý konzistentní). Namísto klasických balíčků se aplikace instalují v kontejnerech, připravovaných například nástrojem docker (nebo jiným způsobem). V rámci projektu CoreOS vznikl také etcd, nástroj pro distribuovanou konfiguraci.

Nahoru

Příspěvky

Linuxoví hackeři staví v garáži nový operační systém CoreOS
Pavel Šimerda 24. 08. 2013, 10:41:31
Odpovědět  Odkaz 
Dle popisu just another distribution with just another great idea.
Linuxoví hackeři staví v garáži nový operační systém CoreOS
Hynek Dařbujan jr. 28. 08. 2013, 12:36:05
Odpovědět  Odkaz 
.. pro mě by to byl zajímavý projekt jen kdyby vytvořili OS, co se nemusí nikdy restartovat (zkusili jste zapnout a vypnout ?) aby jste odstranili nějakou chybu.
Lukáš Jelínek Re: Linuxoví hackeři staví v garáži nový operační systém CoreOS
Lukáš Jelínek 28. 08. 2013, 15:42:00
Odpovědět  Odkaz 
Na tohle už dávno existuje řešení Ksplice. Ale mám pocit, že to při začleňování do kernelu narazilo - má na to totiž patent Microsoft (http://www.google.com/patents/US7784044), přestože zřejmě neplatný (prior art: PDP-11). To byl asi hlavní důvod, proč to nešlo do vanilly, ale už si to přesně nepamatuji. Původně to vyvinuli studenti na MIT, pak se to vyvíjelo ve firmě Ksplice a tu nakonec koupil Oracle. Dál ať si každý domyslí sám. Samozřejmě, že je stále možnost to dá jádra dát, pokud to někdo protlačí nebo to dostane aspoň do distribucí.
Linuxoví hackeři staví v garáži nový operační systém CoreOS
hugo 28. 08. 2013, 17:30:41
Odpovědět  Odkaz 
A co takhle raději "povýšit" nějakou distribuci na něco víc než na "statistickou chybu" v rozložení OS napříč počítači ?
Jako kdyby těch linuxových distribucí bylo málo ...
V jednoduchosti je síla....
Linuxoví hackeři staví v garáži nový operační systém CoreOS
ToJeJedno 4. 09. 2013, 15:24:48
Odpovědět  Odkaz 
"úplně novém operačním systému" a "Základem systému jsou linuxové jádro" si navzájom odporujú. A je úplne jasné, že k tej stovke distribúcií pribudne ďalšia.
Lukáš Jelínek Re: Linuxoví hackeři staví v garáži nový operační systém CoreOS
Lukáš Jelínek 4. 09. 2013, 16:00:25
Odpovědět  Odkaz 
Nesouhlasím. Například Android byl při svém vzniku také úplně nový systém, přestože je postaven na linuxovém jádře. Jádro je jen jedna komponenta systému, přestože samozřejmě důležitá.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...Public Relations

PATRON-IT staví svůj monitorovací systém na technologii N-able

Společnost PATRON-IT je jednou z nejres-pektovanějších českých společností, které se specializují na IT bezpečnost. Její hlavní činností jsou dodávky SaaS (Security as a Service) služeb s garancí bezpečnosti a obrany proti útokům.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »