přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linuxový ovladač pro USB projektory

CIO Agenda

Linuxový ovladač pro USB projektory

Je tady linuxový ovladač pro projektory připojované přes USB.


Klasickým způsobem připojování datových projektorů k počítači je přes výstup D-Sub nebo nověji přes DVI či HDMI. Přibývá však projektorů, které se připojují přes USB a lze je tak používat i ve spojení s počítači či dalšími přístroji, které videovýstup nemají (telefony, tablety, netbooky apod.). Problém je ale v tom, že řada takových zařízení má přiložen jen ovladač pro Microsoft Windows (případně Mac OS X) a v Linuxu nefungují.

Dobrou zprávou je proto vytvoření linuxového ovladače pro takové projektory. Ovladač vznikl metodou reverzního inženýrství a nejde o ovladač běžného typu (tedy modul do jádra a/nebo ovladač pro X.org), nýbrž o knihovnu v uživatelském prostoru. Knihovnu pak využívá démon, který odesílá do projektoru požadovaná videodata, ať už z X serveru nebo z jiného zdroje (framebufferu, zařízení V4L2 nebo souboru dekódovatelného knihovnou libav).

Nahoru

Příspěvky

Miroslav Hrončok Linuxový ovladač pro USB projektory
Miro Hrončok 10. 04. 2012, 14:17:50
Odpovědět  Odkaz 
Takže můžu například výstup z mplayeru směrovat přímo do tohoto?
Lukáš Jelínek Re: Linuxový ovladač pro USB projektory
Lukáš Jelínek 10. 04. 2012, 14:47:43
Odpovědět  Odkaz 
Určitě ano. Většinou by to ale ani nemělo být potřeba, ten prototypový démon by měl zvládat přehrávání skoro čehokoliv (s čím si poradí libav).
Re: Re: Linuxový ovladač pro USB projektory
Bert Urg 30. 10. 2012, 11:24:51
Odpovědět  Odkaz 
Jsem dlouholetý spokojený uživatel Ubuntu a protože jsem nyní koupil kapesní projektor PicoPix2330 váš článek mne velmi zaujal. Přiznám se však, že jsem ovladač nikde v odkazech nenašel, nemohl byste prosím uvést, kde případně nebo jak ovladač stáhnout ? V oblasti Linuxu jsem laik, pouhý uživatel. Předem moc za informace děkuji.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

QNAP QHora-301W - router pro softwarově definované sítě nové generace

QNAPPo­kud fir­my chtě­jí ak­cep­to­vat no­vou nor­mu prá­ce na dál­ku, mu­sí mo­der­ni­zo­vat svo­ji síť, aby pod­po­ro­va­la jak vy­so­ko­rych­lost­ní lo­kál­ní ře­še­ní po­k­rý­va­jí­cí ka­be­lo­vé a bez­drá­to­vé při­po­je­ní, tak i VPN pro rych­lé a bez­peč­né při­po­je­ní uži­va­te­lů na ví­ce mís­tech. QNAP těm­to po­ža­dav­kům vy­chá­zí vstříc svo­jí no­vin­kou QHora-301W.

Pokračování ...Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »