přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, X11 slaví 25 let

Alvao

X11 slaví 25 let

X Window System existuje v současné podobě již 25 let a do důchodu se zřejmě zatím nechystá.


15. září 1987, tedy před celými 25 lety, byla vydána první verze systému nazvaného X11. Přitom to trvalo jen tři roky, než X Window System dospěl od své úplně první verze (X1) k X11. Od té doby se tato technologie, zajišťující zobrazování a příjem dat ze vstupních zařízení (hlavně klávesnice a myši), rozšířila na širokou škálu systémů unixového typu (tedy například *BSD, Solaris, HP-UX, ale především GNU/Linux), ale i některé další operační systémy. Vývoj se samozřejmě nezastavil, přibývala zejména rozšíření (XVideo, XKB, Xinerama, AIGLX a mnoho dalších) umožňující realizovat pokročilejší funkce.

Sice vznikly plány na zbrusu novou verzi X12, ovšem dříve se začal prosazovat systém Wayland. Nicméně ani ten zřejmě v dohledné době nevytlačí X11. Pro aplikace vyžadující X11 lze v rámci technologie Wayland využít rozhraní XWayland kompatibilní s X11.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Síť Wi-Fi pro celou domácnost a bez starostí aneb Nejmodernější technologie nemusí být nutně složitá

SynologySynology Mesh Router MR2200ac není jen jeden z dalších systémů Wi-Fi. Jde o první směrovač Wi-Fi s certifikací WPA3. Je čas na lepší síť Wi-Fi a bezpečnější internet.
Zařízení MR2200ac s inteligentní sítí Mesh Wi-Fi a nejlepšími možnostmi rodičovské kontroly v odvětví je navrženo tak, aby zajistilo připojení a bezpečnost pro všechna vaše zařízení i uživatele.

Pokračování ...


Alvao