Nepodařilo se připojit k serveru.
přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, X-Win 32

Nepodařilo se připojit k serveru.

X-Win 32

Petr Kopečný - vyzkoušel X Server pro Windows.


Jedním z programů pro vzdálenou správu OS Linux je X-Win32, který nám umožní i využití grafického uživatelského rozhraní. Můžete si přenést typický vzhled linuxových okének do Windows. Na rozdíl od jiných programů ale není zdarma.

V říjnovém čísle jste se dočetli o programu PuTTY, dnes si něco povíme o klientovi, který nám na rozdíl od terminálu nabídne i přenos a zobrazení oken systému X Window. Jmenuje se X-Win32 a vyrábí jej firma STARNET. K úspěšnému připojení je nutný na cílovém počítači nainstalovaný X Window system a správně nastavený ssh daemon s podporou X11 forwarding.

Systém X Window je nejpoužívanější systém pro zobrazování oken v unixovém světě. Funguje na principu klient-server, pomocí protokolu, který je jednotný pro všechny platformy. Existuje proto několik různých implementací, v Linuxu je nejčastěji používán systém XFree86, který je v dnešní době vytlačován projektem X.org, jenž z originálního XFree86 pochází. Nezáleží, na jakém operačním systému tedy X Window server a klient běží, možné je přihlásit se z Linuxu na komerční Unix nebo naopak. X-Win32 pracuje na podobném principu, tedy o výpočet grafických událostí se stará v našem případě linuxový server a o vykreslení na monitor OS Windows.

Jedná se o komerční produkt a je potřeba zaplatit licenční poplatky, které se pohybují v řádech několik set dolarů (za jednu licenci zaplatíte 225 dolarů, množstevní slevy mohou cenu snížit až na 14 dolarů). Další slevy lze získat, potřebujete-li tento program pro univerzitu nebo pro státní správu, zde ale objednávka musí být minimálně pro 25 klientů. Po uplynutí zkušební doby a při omezení předváděcí verze na 30 minut se pravidelně zobrazuje informace, za jak dlouho bude program vypnut. První varování se zobrazí po 15 minutách, a pak v pravidelných intervalech.

K připojení k serveru se používá program PuTTY, který je také součástí instalace. V něm můžete pomocí příkazů spouštět aplikace vyžadující X Window system, a nejen ty. Můžete si spustit i svůj oblíbený okenní manažer. Standardní nastavení je však svérázné, například rozběhnuté gnome-session jen pomocí oken nevypadá nijak pěkně (jedno okno horní panel, jedno dolní, plocha, aplikace...); dokonce to může uživatele odpudit.

K lepší práci s okenním manažerem je dobré nastavit Single Window Mode. Vše se nastavuje v nainstalovaném programu X-Config. Ten lze spustit buď pomocí menu, nebo pravým tlačítkem myši na tray ikonu X-Win32. Změníte si session tak, aby se nespouštěl xterm, ale například zmíněné Gnome. Můžete si také navolit, zda se má spouštět na celou obrazovku (fullscreen), nebo jen v okně, popřípadě nastavit velikost okna.

Třetí možností je přihlášení do X Window pomocí Xdm. Zde nepotřebujeme nastavovat přihlašovací údaje, ale rovnou spustíme sezení. Po startu se vám zobrazí okno pro přihlášení do systému. Doplníte nezbytné údaje a naběhne váš okenní manažer.

Protokol systému X Window nepodporuje zvukové přenosy, avšak některé okenní manažery dokreslují atmosféru některých událostí zvukem, což může způsobovat rušení kolegy pracujícího na serveru. Pracuje-li někdo na vzdáleném systému přímo (př. v domácí síti), může dojít k situaci, kdy si jeden pouští hudbu a do toho se ozvou zvuky spouštění okenního manažeru (typický příklad KDE nebo i XFce).

Domovská stránka projektu je www.starnet.com.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Petr Kopečný
Public Relations

Urychlování technologických inovací s úložištěm NAS uznávaným již 10 let

WDProduktová řada disků WD Red, které jsou speciálně určeny a optimalizovány pro využití v NAS zařízeních, slaví v letošním roce 10. výročí svého vzniku. To je příležitost, připomenout si, co disky WD Red, WD Red Pro a WD Red Plus umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Pokračování ...


Nepodařilo se připojit k serveru.
Nepodařilo se připojit k serveru.

Public Relations

3Dconnexion zve na svůj stánek na veletrhu MSV 2022

3DconnexionNavštivte stánek 3Dconnexion během Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně a vyzkoušejte ergonomické nástroje pro práci s CAD/CAM. Na stánku na vás čeká mj. tombola o sadu SpaceMouse Enterprise Kit2 a také atraktivní slevový poukaz v hodnotě 20 % na nákup v e-shopu! Specialisté 3Dconnexion se na vás těší v pavilonu P na stánku 015 ve dnech 4.–7. 10. 2022.

Pokračování ...


Nepodařilo se připojit k serveru.

Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Nepodařilo se připojit k serveru.
Nepodařilo se připojit k serveru.