SUSE bonus leaderboard
přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, X-Win 32

CADservis

X-Win 32

Petr Kopečný - vyzkoušel X Server pro Windows.


Jedním z programů pro vzdálenou správu OS Linux je X-Win32, který nám umožní i využití grafického uživatelského rozhraní. Můžete si přenést typický vzhled linuxových okének do Windows. Na rozdíl od jiných programů ale není zdarma.

V říjnovém čísle jste se dočetli o programu PuTTY, dnes si něco povíme o klientovi, který nám na rozdíl od terminálu nabídne i přenos a zobrazení oken systému X Window. Jmenuje se X-Win32 a vyrábí jej firma STARNET. K úspěšnému připojení je nutný na cílovém počítači nainstalovaný X Window system a správně nastavený ssh daemon s podporou X11 forwarding.

Systém X Window je nejpoužívanější systém pro zobrazování oken v unixovém světě. Funguje na principu klient-server, pomocí protokolu, který je jednotný pro všechny platformy. Existuje proto několik různých implementací, v Linuxu je nejčastěji používán systém XFree86, který je v dnešní době vytlačován projektem X.org, jenž z originálního XFree86 pochází. Nezáleží, na jakém operačním systému tedy X Window server a klient běží, možné je přihlásit se z Linuxu na komerční Unix nebo naopak. X-Win32 pracuje na podobném principu, tedy o výpočet grafických událostí se stará v našem případě linuxový server a o vykreslení na monitor OS Windows.

Jedná se o komerční produkt a je potřeba zaplatit licenční poplatky, které se pohybují v řádech několik set dolarů (za jednu licenci zaplatíte 225 dolarů, množstevní slevy mohou cenu snížit až na 14 dolarů). Další slevy lze získat, potřebujete-li tento program pro univerzitu nebo pro státní správu, zde ale objednávka musí být minimálně pro 25 klientů. Po uplynutí zkušební doby a při omezení předváděcí verze na 30 minut se pravidelně zobrazuje informace, za jak dlouho bude program vypnut. První varování se zobrazí po 15 minutách, a pak v pravidelných intervalech.

K připojení k serveru se používá program PuTTY, který je také součástí instalace. V něm můžete pomocí příkazů spouštět aplikace vyžadující X Window system, a nejen ty. Můžete si spustit i svůj oblíbený okenní manažer. Standardní nastavení je však svérázné, například rozběhnuté gnome-session jen pomocí oken nevypadá nijak pěkně (jedno okno horní panel, jedno dolní, plocha, aplikace...); dokonce to může uživatele odpudit.

K lepší práci s okenním manažerem je dobré nastavit Single Window Mode. Vše se nastavuje v nainstalovaném programu X-Config. Ten lze spustit buď pomocí menu, nebo pravým tlačítkem myši na tray ikonu X-Win32. Změníte si session tak, aby se nespouštěl xterm, ale například zmíněné Gnome. Můžete si také navolit, zda se má spouštět na celou obrazovku (fullscreen), nebo jen v okně, popřípadě nastavit velikost okna.

Třetí možností je přihlášení do X Window pomocí Xdm. Zde nepotřebujeme nastavovat přihlašovací údaje, ale rovnou spustíme sezení. Po startu se vám zobrazí okno pro přihlášení do systému. Doplníte nezbytné údaje a naběhne váš okenní manažer.

Protokol systému X Window nepodporuje zvukové přenosy, avšak některé okenní manažery dokreslují atmosféru některých událostí zvukem, což může způsobovat rušení kolegy pracujícího na serveru. Pracuje-li někdo na vzdáleném systému přímo (př. v domácí síti), může dojít k situaci, kdy si jeden pouští hudbu a do toho se ozvou zvuky spouštění okenního manažeru (typický příklad KDE nebo i XFce).

Domovská stránka projektu je www.starnet.com.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz