přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Gaim - instant messenger

Gaim - instant messenger

Jak posílat zprávičky díky open source, poradí Petr Kopečný .


Zajisté jste se již někdy, alespoň zběžně, setkali s pojmy, jako jsou instant messaging, I seek you (ICQ), messenger. Ano, nepochybně se jedná o prográmky určené pro rychlou komunikaci mezi uživateli na internetu. Jeden něco napíše a okamžitě se to zobrazí tomu druhému. Podstatnou podmínkou je použití stejného protokolu, ale jsou však i takové utilitky, které podporují více protokolů, známá je hlavně Miranda, ale my si něco povíme o linuxovém Gaimu.

Obrázek: gaim1.jpg

Verzi pro Windows najdete na stránkách hostovaných na SourceForge, tedy studnici open source. Grafické rozhraní je vytvořeno pomocí knihovny GTK, známé z prostředí GNOME. Stačí si stáhnout asi 7 MB velký soubor a spustit jej. Našince překvapí, že instalace je lokalizována, navíc si program sám určí jazyk podle verze vašeho operačního systému. Instalátor nabídne instalaci potřebné knihovny a můžete si vybrat, jak mají aplikace vypadat, zvolit si tedy jejich "kůži" (angl. skin). Pokud se najde starší verze, program vás na tuto skutečnost sám upozorní a raději se optá, zdali má provést upgrade. K tomu dochází ne příliš efektivním způsobem: nejdříve se odstraní starší verze knihovny a poté se nahraje novější. Pak se data potřebná pro běh komunikátoru během několika vteřin rozbalí na pevný disk.

Miranda IM

Alternativou k programu Gaim je Miranda-IM. Jedná se o podobný program, je ale určen jen pro OS Windows. Je velmi malý a zabírá na disku i v paměti jen zlomek místa. Má mnoho možností nastavení a rozšiřovat se dá obrovským množstvím zásuvných modulů. Miranda je šířena také jako open-source program.
Pakliže budete muset nějaký čas strávit na Windows a budete si chtít "popovídat" s kamarády, rozhodně upřednostněte Gaim nebo Mirandu před programy typu ICQ nebo Microsoft Messanger. Jsou bezpečné, mají rychlý start, nespotřebují moc prostředků počítače a hlavně jsou bez všudepřítomných reklam!

Nyní se dostáváme k prvnímu spuštění. Messenger samozřejmě nemá žádná nastavení protokolů a účtů. Z protokolů máme na výběr všechny známé - namátkou ICQ, Jabber, MSN, ale i ty méně rozšířené, jako je Silc nebo Napster. Poté stačí jenom spustit. Vhodné je určit si nastavení automatického startu - po spuštění se program do dané sítě ihned přihlásí. Veškerá nastavení účtů naleznete pod klávesovou zkratkou [Ctrl+A], nebo v menu Nástroje-Účty.

Všichni vámi pro komunikaci vybraní uživatelé se zobrazí v okně pod sebou, u každého uvidíte kytičku ukazující jeho status. Pod přezdívkou kamaráda se zobrazí navíc sdělení, kterým nám kamarád dává najevo, pročpak neodpovídá. Komunikace probíhá stejným způsobem, jaký je běžný i u konkurenčních aplikací: dvakrát klikneme na uživatele, napíšeme danou zprávu a odešleme ji.

Každá naše akce, ale i akce přátel, je provázena nějakým informačním zvukem. Po chvilce používání pro některé až nepříjemným. Je tu možnost, že svoje kamarády můžeme nechat sledovat. Dosáhnout se toho dá následujícím způsobem: Nástroje - Sledování kamaráda - Nové sledování kamaráda. Na tomto místě si můžeme zvolit, zda chceme slyšet zvuk, přejde-li kamarád do stavu on-line, či spatřit upozornění, a nebo něco úplně jiného.

Obrázek: gaim2.jpg

Nakoukneme-li se do nastavení, nalezneme tam vše, co si dokážeme představit. Zvláštní kapitolkou jsou zásuvné moduly. Ve standardní instalaci jich nalezneme spousty. Pro fajnšmekry je určený modul ke zprůhlednění okna.

Na mě tato verze pro Windows docela zapůsobila. Hlavní předností je množství protokolů a schopnosti zásuvných modulů. Určitě bych doporučil každému, ať si vyzkouší, co open-source IM klient umí. Jak uvidíte, můžete si příjemně popovídat se svými přáteli.

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz