přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Putty

Putty

Petr Kopečný představuje různé programy z Windows, které se jistým způsobem týkají Linuxu.


Je to už téměř 7 let, co se povedlo první připojení přes SSH k serveru. Ačkoli v unixovém světě je potřeba použití terminálového připojení velmi častá, u systémů Windows to je právě naopak. PuTTY je program, který nám umožní bezpečné připojení k vzdálenému (nejen) linuxovému systému z 32-bitových systémů rodiny Windows. K úspěšnému připojení k hostitelskému počítači potřebujeme hlavně mít na něm účet, povolený protokol SSH (port 22/tcp - pozor na firewall) a spuštěnou službu umožnující vzdálený přístup (SSH démon).

Program je ke stažení pod licencí MIT, která je plně kompatibilní s GNU GPL. Vedoucím projektu je anglický mladík z Cambridge Simon Tatham. Pro naše povídaní si zvolíme PuTTY for Windows, tedy soubor putty.exe. Instalace je snadná - program stáhneme a jednoduše spustíme - žádná instalace. Při prvním spuštění spatříme nabídku session, ve které si zvolíme druh spojení (v našem případě SSH) a hostitelský počítač. Sezení si můžeme uložit, popřípadě nahrát z disku (resp. z registru). Pokud spouštíme program pomocí zástupce a často se připojujeme ke stejnému počítači, je možné si u zástupce nastavit připojení z příkazové řádky takto: putty.exe -load alpha. V uvedeném případě se ihned PuTTY připojí podle sezení s názvem alpha.

Další skupinou nastavení je terminal, kde nastavujeme chování terminálu, jako je zalamování řádků, barva pozadí při mazání obrazovky nebo zvukový výstup. Asi nejzajímavější je pak položka window, tedy nastavení okna. Nastavit si můžeme počet řádků a sloupců okna, velikost a řez písma nebo chování myši a klávesových zkratek. Našince jistě potěší podpora českých znakových sad, což lze dodatečně nastavit pod volbou translation. Colours jsou vhodnou pomůckou potřebujeme-li změnit barvy terminálu.

Připojujeme-li se k serveru poprvé, může dojít k bezpečnostnímu varování a dialog nás vyzve k uložení klíče. Poté můžeme začít pracovat s hostitelským systémem, jako bychom byli u terminálu fyzicky. PuTTY rozpozná i barvy, což se hodí například u programů mc nebo vim. Všechna nastavení jsou ve Windows ukládány do registru, program proto můžeme nechat jako spustitelný na ploše, tedy i v internetové kavárně, kde je zamezen přístup k disku, jej můžete bez problému využít.

Tento malinký nástroj (velikost souboru je jen 300 kb) je více než mocnou zbraní. Jeho konfigurovatelnost umožňuje vyobrazení na promítacích přístrojích a optimalizaci na velkých monitorech. Díky MIT-licenci je možné tento program používat bezplatně. Nevýhodou však je nemožnost připojení k X11 serveru. O připojení k systému X Window ale v některém z příštích čísel.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Putty
marcel 21. 11. 2009, 21:49:49
Odpovědět  Odkaz 
moc dobry clanek, super!

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Petr Kopečný
Public Relations

Urychlování technologických inovací s úložištěm NAS uznávaným již 10 let

WDProduktová řada disků WD Red, které jsou speciálně určeny a optimalizovány pro využití v NAS zařízeních, slaví v letošním roce 10. výročí svého vzniku. To je příležitost, připomenout si, co disky WD Red, WD Red Pro a WD Red Plus umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Pokračování ...Public Relations

3Dconnexion zve na svůj stánek na veletrhu MSV 2022

3DconnexionNavštivte stánek 3Dconnexion během Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně a vyzkoušejte ergonomické nástroje pro práci s CAD/CAM. Na stánku na vás čeká mj. tombola o sadu SpaceMouse Enterprise Kit2 a také atraktivní slevový poukaz v hodnotě 20 % na nákup v e-shopu! Specialisté 3Dconnexion se na vás těší v pavilonu P na stánku 015 ve dnech 4.–7. 10. 2022.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »