SUSE bonus leaderboard
přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Putty

GFI

Putty

Petr Kopečný představuje různé programy z Windows, které se jistým způsobem týkají Linuxu.


Je to už téměř 7 let, co se povedlo první připojení přes SSH k serveru. Ačkoli v unixovém světě je potřeba použití terminálového připojení velmi častá, u systémů Windows to je právě naopak. PuTTY je program, který nám umožní bezpečné připojení k vzdálenému (nejen) linuxovému systému z 32-bitových systémů rodiny Windows. K úspěšnému připojení k hostitelskému počítači potřebujeme hlavně mít na něm účet, povolený protokol SSH (port 22/tcp - pozor na firewall) a spuštěnou službu umožnující vzdálený přístup (SSH démon).

Program je ke stažení pod licencí MIT, která je plně kompatibilní s GNU GPL. Vedoucím projektu je anglický mladík z Cambridge Simon Tatham. Pro naše povídaní si zvolíme PuTTY for Windows, tedy soubor putty.exe. Instalace je snadná - program stáhneme a jednoduše spustíme - žádná instalace. Při prvním spuštění spatříme nabídku session, ve které si zvolíme druh spojení (v našem případě SSH) a hostitelský počítač. Sezení si můžeme uložit, popřípadě nahrát z disku (resp. z registru). Pokud spouštíme program pomocí zástupce a často se připojujeme ke stejnému počítači, je možné si u zástupce nastavit připojení z příkazové řádky takto: putty.exe -load alpha. V uvedeném případě se ihned PuTTY připojí podle sezení s názvem alpha.

Další skupinou nastavení je terminal, kde nastavujeme chování terminálu, jako je zalamování řádků, barva pozadí při mazání obrazovky nebo zvukový výstup. Asi nejzajímavější je pak položka window, tedy nastavení okna. Nastavit si můžeme počet řádků a sloupců okna, velikost a řez písma nebo chování myši a klávesových zkratek. Našince jistě potěší podpora českých znakových sad, což lze dodatečně nastavit pod volbou translation. Colours jsou vhodnou pomůckou potřebujeme-li změnit barvy terminálu.

Připojujeme-li se k serveru poprvé, může dojít k bezpečnostnímu varování a dialog nás vyzve k uložení klíče. Poté můžeme začít pracovat s hostitelským systémem, jako bychom byli u terminálu fyzicky. PuTTY rozpozná i barvy, což se hodí například u programů mc nebo vim. Všechna nastavení jsou ve Windows ukládány do registru, program proto můžeme nechat jako spustitelný na ploše, tedy i v internetové kavárně, kde je zamezen přístup k disku, jej můžete bez problému využít.

Tento malinký nástroj (velikost souboru je jen 300 kb) je více než mocnou zbraní. Jeho konfigurovatelnost umožňuje vyobrazení na promítacích přístrojích a optimalizaci na velkých monitorech. Díky MIT-licenci je možné tento program používat bezplatně. Nevýhodou však je nemožnost připojení k X11 serveru. O připojení k systému X Window ale v některém z příštích čísel.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Putty
marcel 21. 11. 2009, 21:49:49
Odpovědět  Odkaz 
moc dobry clanek, super!

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Petr Kopečný
Public Relations

7 důvodů, proč provozovat řešení SAP na SUSE

SusePři provozování systému SAP HANA nebo S/4HANA potřebujete výkonnou a stabilní platformu, které důvěřuje sama společnost SAP. Společnost SUSE poskytuje špičkovou platformu, která je v souladu se strategií společnosti SAP pro Digital Core.

Pokračování ...


SUSE

Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »