přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Microsoft zakázal svobodné licence na Phone Marketplace

Microsoft zakázal svobodné licence na Phone Marketplace

Firma Microsoft ve svých podmínkách pro aplikace šířené přes Windows Phone Marketplace zakázala použití čehokoliv, co má „vyloučenou licenci“. Mezi takové výslovně řadí GNU GPLv3 a odvozené licence, ale v podstatě i všechny ostatní.


Jan Wildeboer z firmy Red Hat je znechucen tím, co se dočetl v podmínkách pro Windows Phone Marketplace, přes který se šíří aplikace pro Windows Phone a pro Xbox. Text těchto podmínek zní poměrně jasně – šířené aplikace nesmí obsahovat jakýkoli software, dokumentaci nebo jakýkoli jiný materiál, které jsou šířeny pod „vyloučenou licencí“ nebo by jakkoli způsobovaly, že by se na aplikaci taková licence vztahovala.

A jaké že to jsou ty vyloučené licence? Lze citovat: Vyloučenou licencí se rozumí jakákoli licence požadující, jako podmínku užití, modifikace a/nebo rozšiřování softwaru pod touto licencí, aby software nebo jiný software s ním skombinovaný a/nebo rozšiřovaný byl (i) zveřejňován nebo rozšiřován jako zdrojový kód; (ii) licencován pro účely vytváření odvozených děl; nebo (iii) rozšiřovatelný zdarma. Mezi vyloučené licence patří GPLv3 licence, avšak nejen ony. Pro účely této definice se za GPLv3 licence považuje GNU General Public License version 3, GNU Affero General Public License version 3, GNU Lesser General Public License version 3 a jakékoli předchozí ekvivalenty.“

Jan Wildeboer na to má jednoznačný názor: „Důsledky tohoto podivného vyloučení mi nejsou zcela jasné, protože nejsem právník. Ale jedna věc je naprosto zjevná. Microsoft chce udržet tuto platformu čistou od svobodného softwaru. Tečka.“

Nahoru

Příspěvky

Microsoft zakázal svobodné licence na Phone Marketplace
e.xitu.s 20. 02. 2011, 08:18:20
Odpovědět  Odkaz 
Jde vidět, jak se ms potápí a snaží se ještě někomu zasadit ránu...
Miroslav Hrončok Microsoft zakázal svobodné licence na Phone Marketplace
Miro Hrončok 21. 02. 2011, 13:36:31
Odpovědět  Odkaz 
Pokud to chápu správně, vadí jim aplikace zdarma? Tzn. vše v marketplacu bude za peníze? To se fakt chytne mezi lidma :D
Lukáš Jelínek Re:Microsoft zakázal svobodné licence na Phone Marketplace
Lukáš Jelínek 21. 02. 2011, 16:12:58
Odpovědět  Odkaz 
Ano, vypadá to tak. Ale zajímavé je, že to není všechno - že chtějí, aby se tam nenacházel ani jediný sebemenší kousek svobodného softwaru (byť jakou součást proprietární aplikace), třeba ve formě knihovny nebo pluginu. Legrační je, že přitom samotný Microsoft svobodné komponenty využívá (třeba ne ve Windows Phone, ale obecně ano).
Miroslav Hrončok Re:Re:Microsoft zakázal svobodné licence na Phone Marketplace
Miro Hrončok 21. 02. 2011, 20:22:18
Odpovědět  Odkaz 
Navíc se ještě nedávno snažili dostat do pozice "podporujeme OSS".
Re: Re:Re:Microsoft zakázal svobodné licence na Phone Marketplace
mark415165 19. 07. 2012, 10:17:03
Odpovědět  Odkaz 
do pozice "podporujeme OSS" se dostávají jen slovy, do pozice "nenávidíme OSS" se dostávají svými činy.
Microsoft zakázal svobodné licence na Phone Marketplace
Jano 22. 02. 2011, 12:54:38
Odpovědět  Odkaz 
A nebude tym, ze MS chce dodrzat vyznam Phone Marketplace

Prelozme si slovo: Marketplace

1. trh
2. trhovisko
3. tržnica

Nikde nie je preklad vo vyzname: darovanie, prenechanie zdarma.....
Lukáš Jelínek Re:Microsoft zakázal svobodné licence na Phone Marketplace
Lukáš Jelínek 22. 02. 2011, 15:54:11
Odpovědět  Odkaz 
Nic, ale naprosto nic, nebrání Microsoftu nebo komukoli jinému, aby provozoval Marketplace nebo jinou podobnou službu, kde bude poskytovat svobodný software za peníze, dokonce i ten software, který sám nevytvořil. To zaprvé. A zadruhé, i když se budeme bavit jen o proprietárním softwaru, i ten zhusta (a zcela legálně) používá komponenty, které jsou svobodné, například jsou pod licencí GNU LGPL nebo Apache apod. Tohle všechno chce Microsoft eliminovat, přičemž to pro dodržení významu "Marketplace" vůbec nepotřebuje.
Microsoft zakázal svobodné licence na Phone Marketplace
Duxford 19. 07. 2012, 12:46:47
Odpovědět  Odkaz 
No podle me dava smysl, ze vyloucili licence (L)GPL, protoze ty vyzaduji moznost distribuce i zdrojovych kodu. Licence typu BSD vyloucene nejsou a take jsou svobodne, ba dokonce svobodnejsi, nez (L)GPL.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz