přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Motorola končí s desktopem pro Android, uspěje Canonical?

POINT.X (2018-19)

Motorola končí s desktopem pro Android, uspěje Canonical?

Motorola ukončila vývoj plnohodnotného linuxového desktopu pro telefony s Androidem Webtop. Pro Canonical je to naopak produkt, od kterého si v budoucnu hodně slibuje.


reklama

Před časem Canonical představil Ubuntu for Android, Ubuntu běžící vedle Androidu na mobilním zařízení a sdílející s Androidem kernel a data. Zařízení tak můžete v terénu využívat jako mobil s Androidem a po připojení do kolébky doma jej můžete společně s externím monitorem používat jako klasický desktop s Ubuntu.

Canonical však nebyl první, kdo s touto technologií přišel. První ji představila Motorola na začátku roku 2011 jako produkt zvaný Webtop. Řešení od Canonicalu ve skutečnosti prý z kódu Webtopu ve velké míře vychází. Motorola však nyní oznámila, že vývoj Webtopu ukončuje. Údajně kvůli velmi malému zájmu zákazníků. Souvisí to určitě také s akvizicí Motoroly Googlem, který by na desktopem raději viděl přímo Android než jiný systém.

Bude zajímavé sledovat, jak si s prosazováním podobného řešení povede Canonical. Je ale možné, že pokud nabídne opravdu plnohodnotný linuxový desktop (Webtop úplně plnohodnotný nebyl), své zákazníky si najde. 

Nahoru

Příspěvky

Vojtěch Trefný Motorola končí s desktopem pro Android, uspěje Canonical?
Vojtěch Trefný 9. 10. 2012, 10:39:07
Odpovědět  Odkaz 
No nevím, od "slavnostního" oznámení Ubuntu pro Android už uplynula docela dlouhá doba a mluví se o tom už déle jak rok a pořád nic. Stejně jako Ubuntu TV -- nápady jsou to zajímavé, ale když nebude žádné takové zařízení, tak to smysl nemá. Moc nadějí bych tomu nedával.
Jiří Eischmann Re: Motorola končí s desktopem pro Android, uspěje Canonical?
Jiří Eischmann 9. 10. 2012, 11:35:56
Odpovědět  Odkaz 
Osobně si myslím, že to nebude mít dostatek uživatelů, aby to udělalo nějakou díru do světa. Když jsem to poprvé viděl, říkal jsem si, že to je supr nápad. Pak jsem se zamyslel nad tím, jestli bych to někdy využil já nebo někdo z mých známých a rodiny a přišel jsem na to, že těžko. Nepřijde mi teď moc reálné, že by někdo používal telefon jako desktop. Navíc to není ani moc finančně výhodné. Telefony, které to zvládnou, stojí aspoň 10 tisíc + musíš koupit tu kolébku, externí monitor, klávesnici, myš... za ty peníze máš nějaký levný notebook a průměrný smartphone. A s tím notebookem je člověk mobilní, zatímco toto funguje de facto jako stolní počítač.
A že má člověk stejná data v desktopu a mobilu? Od toho tu přece máme cloud, ne?
Vojtěch Trefný Re: Re: Motorola končí s desktopem pro Android, uspěje Canonical?
Vojtěch Trefný 9. 10. 2012, 12:37:25
Odpovědět  Odkaz 
Já tohle posoudit neumím vůbec -- chytré telefony jdou úplně mimo mě. Co mi přijde jako výhoda je "nemít tolik elektroniky", taky třeba nyní uvažuju o tom, že až mi desktop doslouží, tak si pořídím ntb+dokovačku jen proto, abych nemusel mít dva počítače (data sdílím přes cloud už teď). Prostě takové zjednodušení -- míň elektronických krámů. Ale je pravda, že na nějaké velké rozšíření to nevypadá.
Motorola končí s desktopem pro Android, uspěje Canonical?
Jenda 9. 10. 2012, 12:59:21
Odpovědět  Odkaz 
Já osobně bych si to pořídil. Na Ubuntu už stejně jedu. Mám mobil s Androidem a když přijdu domů, pouštím desktop s Ubuntu. Hlavně kvůli monitoru a klávesnici. Mám sice i notebook, ale ať si kdo chce co chce říká komfort práce na desktopu hlavně kvůli velké klávesnici, myši a v mém případě fullHD monitoru je nesrovnatelně lepší než na čemkoliv jiném. Telefon doma skoro nepoužívám. Jen na hovory. Internet a vše ostatní dělám doma na desktopu. Prakticky by mi bylo jedno, jestli jedu na počítači pod stolem nebo na mobilu. Až doslouží desktop, monitor mi stejně zůstane. Klávesnice a myš jsou položky za stokoruny. Důležité je, aby Ubuntu na mobilu bylo svižné.
Jiří Eischmann Re: Motorola končí s desktopem pro Android, uspěje Canonical?
Jiří Eischmann 9. 10. 2012, 13:45:09
Odpovědět  Odkaz 
Podle mně to moc na plnohodnotnou desktopovou práci není. Až budou mít mobily disky aspoň 100 GB a pro ARM bude dostatek softwaru třetích stran, tak prosím, ale teď bych to nasadil tak maximálně svojí máti, která potřebuje jenom ten prohlížeč.
Průměrný high-end telefon má disk tak 32 GB, Android s Ubuntu z toho vezmou aspoň tak 10 GB. 22 GB na všechna ostatní data na desktopu (neberu připojování externího disku, to není optimální)? No a pak je tu samozřejmě problém s ARMem. Většina repozitářů Ubuntu asi bude pro ARM dostupná, ale aplikace nebo plugin třetí strany už v drtivé většině případů ne.
Jak říkám, je to pěkný nápad, ale v současné době spíš taková technologická hračka.
Re: Re: Motorola končí s desktopem pro Android, uspěje Canonical?
Kuba 10. 10. 2012, 16:15:06
Odpovědět  Odkaz 
Klidně by to mohl být časem smartphone s x86 procesorem, čímž by odpadl problém s nedostatkem aplikací pro ARM.
Re: Re: Re: Motorola končí s desktopem pro Android, uspěje Canonical?
TomF. 10. 10. 2012, 18:06:58
Odpovědět  Odkaz 
No, podle mě je budoucnost domácích počítačů právě v ARM.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog