přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Návrh reformy autorského práva: vyhledávače budou platit

Návrh reformy autorského práva: vyhledávače budou platit

EU

Podle pracovní verze návrhu reformy unijního autorského práva by internetové vyhledávače měly platit vydavatelům za úryvky z nalezených webů.


Mnozí vydavatelé webových novin dlouhodobě bojují proti činnosti internetových vyhledávačů. Ty ve výsledcích vyhledávání ukazují úryvky z nalezených stránek (například článků) a odkazují na dané stránky. Vydavatelé chtějí, aby jim vyhledávače za „využívání obsahu“ platily nebo aby místo na konkrétní článek odkazovaly na hlavní stránku.

V pracovní verzi návrhu reformy autorského práva EU, který připravila Evropská komise, se těmto vydavatelům vychází vstříc – za užití úryvků by se mělo platit. V návrhu se uvádí, že „pokud investice a příspěvky vydavatelů zvyšují hodnotu publikací, ale nejsou kompenzovány dostatečnými tržbami, může být v sázce udržitelnost vydavatelského průmyslu v EU s rizikem dalších negativních dopadů na pluralitu médií, demokratickou debatu a kvalitu informací.“

Pokusy o realizaci na národní úrovni ztroskotaly. Například ve Španělsku to vedlo k vypnutí služby Google News a podle odhadů tím klesly tržby internetových vydavatelů o 14 %. Španělská asociace vydavatelů tisku se tehdy domáhala zásahu státu a EU proti vypnutí služby, ovšem bez úspěchu.

Nahoru

Příspěvky

Návrh reformy autorského práva: vyhledávače budou platit
Livan 28. 08. 2016, 20:29:22
Odpovědět  Odkaz 
Teda ja si myslím, že naopak tie weby by mali platiť za to, že ich vyhľadávače zobrazili, pretože sa dá predpokladať, že si užívateľ ten platený web prečíta a tým prinesie zisk webu. Naopak to nedáva zmysel, iby ak by weby chceli, aby ich vo výsledkoch vyhľadávania neuvádzali.
Návrh reformy autorského práva: vyhledávače budou platit
Samson 28. 08. 2016, 21:39:32
Odpovědět  Odkaz 
Livian: Přesně tak, ale nelogicky se rozhodli jít opačnou cestou a kam to vede můžeme vidět na příkladu Španělska
Návrh reformy autorského práva: vyhledávače budou platit
XX 29. 08. 2016, 08:38:34
Odpovědět  Odkaz 
Naprosty souhlas. Chtit prachy po nekom, kdo ty penize vlastne prinasi je nenazranost.
Re: Návrh reformy autorského práva: vyhledávače budou platit
Livan 29. 08. 2016, 14:55:07
Odpovědět  Odkaz 
Chtit prachy po někom, kdo ty peníze vlastně přináší není nenažranost ale vrchol drzosti - neboli špatné manažérske rozhodnutí.
Re: Re: Návrh reformy autorského práva: vyhledávače budou platit
nobody 29. 08. 2016, 20:37:45
Odpovědět  Odkaz 
to neni drzost, ani spatne manazerske rozhodnuti (z jejich pohledu je to prave ze dobre), jednoduse jde o hyenismus, vytriskat prachy kde se da, kdyz to jinak nedokazou, vyhledavac jim prinasi ctenare a maji se pak o ne starat a dekovat vyhledavaci...
Návrh reformy autorského práva: vyhledávače budou platit
NULL 29. 08. 2016, 23:32:07
Odpovědět  Odkaz 
Jednoduché. Každý kdo by se přihlásil o poplatek nebo byl v takové asociaci, tak bych ho nezobrazoval === zobrazoval jeho konkurenci a ještě bych jim to s úsměvem napsal do mailu . . .
Návrh reformy autorského práva: vyhledávače budou platit
nazor 31. 08. 2016, 18:47:08
Odpovědět  Odkaz 
pokud někdo něco dává dobrovolně do veřejného prostoru, tak automaticky svoluje s jeho využíváním. neustálé zkoušení kolik toho ovce ještě vydrží je neuvěřitelné
Re: Návrh reformy autorského práva: vyhledávače budou platit
Antonín Houska 31. 08. 2016, 22:16:06
Odpovědět  Odkaz 
Situace je mnohem horší, než si myslíte. Pokud něco zveřejníte, automaticky se na to vztahuje copyright a uživatel si před vámi nemůže být ničím jistý. K tomu, aby dílo bylo (v podstatě) svobodné, musí autor vyvinout určité úsilí, tj. nastudovat si něco o svobodných licencích a vybrat tu správnou.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Urychlování technologických inovací s úložištěm NAS uznávaným již 10 let

WDProduktová řada disků WD Red, které jsou speciálně určeny a optimalizovány pro využití v NAS zařízeních, slaví v letošním roce 10. výročí svého vzniku. To je příležitost, připomenout si, co disky WD Red, WD Red Pro a WD Red Plus umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Pokračování ...Public Relations

3Dconnexion zve na svůj stánek na veletrhu MSV 2022

3DconnexionNavštivte stánek 3Dconnexion během Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně a vyzkoušejte ergonomické nástroje pro práci s CAD/CAM. Na stánku na vás čeká mj. tombola o sadu SpaceMouse Enterprise Kit2 a také atraktivní slevový poukaz v hodnotě 20 % na nákup v e-shopu! Specialisté 3Dconnexion se na vás těší v pavilonu P na stánku 015 ve dnech 4.–7. 10. 2022.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »