přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Google dostal rekordní pokutu za zneužití dominantního postavení

Google dostal rekordní pokutu za zneužití dominantního postavení

EU

Evropská komise uložila firmě Google pokutu 2,42 miliardy eur za zneužití dominantního postavení v oblasti internetového vyhledávání. Dvě další vyšetřování této firmy pokračují.


Google musí zaplatit pokutu 2,42 miliardy eur a upravit algoritmy tak, aby byly konkurenční služby řádně indexovány, ohodnocovány a zobrazovány. Tak zní rozhodnutí Evropské komise, která firmu vyšetřovala kvůli podezření, že ve výsledcích vyhledávání preferuje své vlastní služby před službami konkurenčních firem a zneužívá tak své dominantní postavení na trhu internetového vyhledávání.

Výše pokuty (v přepočtu cca 63 miliard Kč) je rekordní; tak vysoká pokuta nebyla v EU ještě nikdy za jednání tohoto typu uložena (maximum bylo 1,06 miliardy eur pro Intel v roce 2008). EK může za porušení soutěžního práva uložit pokutu až do výše 10 % globálního ročního obratu firmy, v případě firem Google a Intel to je okolo 3 % obratu.

Jako první podala (už v roce 2009) stížnost na Google firma Foundem, provozující srovnávací portál (jako je u nás například Heuréka nebo Zboží.cz). Tvrdila, že Google zvýhodňuje svou službu Google Shopping (Nákupy Google) na úkor jiných podobných služeb. O rok později Evropská komise zahájila vyšetřování, v roce 2015 pak vydala prohlášení o námitkách. V tomto prohlášení EK navíc oznámila zahájení šetření ohledně podezření ze zneužívání dominantního postavení skrze operační systém Android; další řízení je vedeno vedeno v souvislosti se službou Google AdSense.

Nahoru

Příspěvky

Petr Valach Google dostal rekordní pokutu za zneužití dominantního postavení
Petr Valach 29. 06. 2017, 00:32:46
Odpovědět  Odkaz 
Konec svobody v Evropě. Vlastník produktu už nesmí se svým produktem nakládat podle vlastního uvážení. Vlastníkem produktu se stává byrokracie zvrácené Evropské unie.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Doba datové komunikace a její bezpečnost „teorie versus praxe“

ENIGMAOče­ká­vá se, že v roce 2025 bude 80 % veš­ke­rých B2B obchod­ních inter­ak­cí mezi doda­va­te­li a kupu­jí­cí­mi usku­teč­ně­no pomo­cí digi­tál­ních kaná­lů. Pro zabez­pe­če­ní dat byla vždy důle­ži­tou sou­čás­tí i bez­peč­ná komu­ni­ka­ce.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »