přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Google dostal rekordní pokutu za zneužití dominantního postavení

Cimatron

Google dostal rekordní pokutu za zneužití dominantního postavení

EU

Evropská komise uložila firmě Google pokutu 2,42 miliardy eur za zneužití dominantního postavení v oblasti internetového vyhledávání. Dvě další vyšetřování této firmy pokračují.


Google musí zaplatit pokutu 2,42 miliardy eur a upravit algoritmy tak, aby byly konkurenční služby řádně indexovány, ohodnocovány a zobrazovány. Tak zní rozhodnutí Evropské komise, která firmu vyšetřovala kvůli podezření, že ve výsledcích vyhledávání preferuje své vlastní služby před službami konkurenčních firem a zneužívá tak své dominantní postavení na trhu internetového vyhledávání.

Výše pokuty (v přepočtu cca 63 miliard Kč) je rekordní; tak vysoká pokuta nebyla v EU ještě nikdy za jednání tohoto typu uložena (maximum bylo 1,06 miliardy eur pro Intel v roce 2008). EK může za porušení soutěžního práva uložit pokutu až do výše 10 % globálního ročního obratu firmy, v případě firem Google a Intel to je okolo 3 % obratu.

Jako první podala (už v roce 2009) stížnost na Google firma Foundem, provozující srovnávací portál (jako je u nás například Heuréka nebo Zboží.cz). Tvrdila, že Google zvýhodňuje svou službu Google Shopping (Nákupy Google) na úkor jiných podobných služeb. O rok později Evropská komise zahájila vyšetřování, v roce 2015 pak vydala prohlášení o námitkách. V tomto prohlášení EK navíc oznámila zahájení šetření ohledně podezření ze zneužívání dominantního postavení skrze operační systém Android; další řízení je vedeno vedeno v souvislosti se službou Google AdSense.

Nahoru

Příspěvky

Petr Valach Google dostal rekordní pokutu za zneužití dominantního postavení
Petr Valach 29. 06. 2017, 00:32:46
Odpovědět  Odkaz 
Konec svobody v Evropě. Vlastník produktu už nesmí se svým produktem nakládat podle vlastního uvážení. Vlastníkem produktu se stává byrokracie zvrácené Evropské unie.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Domény a nepřeberné množství internetových adres s možností jejich zneužití

dnnsecNepropásněte sérii webinářů zaměřených na aktuální bezpečnostní trendy a jednotnou správu zabezpečení vaše IT – každé pondělí a zdarma.
S doménami přijde do kontaktu naprosto každý uživatel internetu, ačkoliv si to asi neuvědomuje. Už jenom samotné hledání na internetu je spojené s doménami, o nakupování v internetových obchodech ani nemluvě. Věděli jste však, že domény mohou být poměrně jednoduše napadeny?

Pokračování ...


SOPHOS - hacking webinar 2

Public Relations

Vyplatí se investice do SEO agentury?

QNAPObjevili jste zajímavý sortiment zboží, po kterém je na trhu poptávka. Čekala vás dlouhá práce, ale byli jste úspěšní a spustili e-shop. Veškeré zboží má perfektně zpracované fotografie a dokonalý popis. Vše je přehledné, jednoduché na ovládání a s poutavou grafikou. Proč u vás nikdo nenakupuje? Proč navštěvují konkurenční stránky, kde mají vyšší cenu, a dokonce řadu chyb v textu? Nejspíš proto, že vás zákazníci nemají kde najít. Nejste na svém trhu přítomni.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. srpen

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. leden

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

SOPHOS - hacking webinar 2