přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Nejvyšší soud USA: Copyright lze obnovit

Nejvyšší soud USA: Copyright lze obnovit

Americký nejvyšší soud rozhodl, že lze prodloužit trvání ochrany k dílům a tedy že volná díla mohou být opět chráněna.


Obvyklou praxí v oblasti práv autorských a příbuzných (tj. práv výkonných umělců, vydavatelů, pořizovatelů databází apod.) je, že ochrana majetkových práv trvá po dobu stanovenou v zákoně. U autorských práv je to většinou určitou dobu po smrti autora (např. 70 let), v ostatních případech určitou dobu od vydání díla. Tato doba bývá občas předmětem změny – prakticky vždy směrem k delší ochraně. Pak se stane, že díla, která byla již volná (a mohl je tedy každý užívat), se opět vrátí pod ochranu.

Nejvyšší soud USA nyní rozhodoval o tom, zda je v pořádku, aby u děl již volných mohl být copyright obnoven. A podle jeho názoru tak učinit lze – soud to považuje za neodporující Bernské úmluvě ani 1. dodatku Ústavy USA. Není to poprvé, kdy se nejvyšší soud této záležitosti věnoval. Předtím to bylo již v roce 2002, kdy se prodlužovala autorská ochrana z 50 na 70 let po smrti autora.

Nahoru

Příspěvky

Nejvyšší soud USA: Copyright lze obnovit
volani.webnode.cz 22. 01. 2012, 15:35:21
Odpovědět  Odkaz 
A když udělám svoje nové dílo využívající části volného díla a nebo nějaký remix či tak něco a dám tomu svobodnou licenci typu CC tak po obnovoení copyrightu (z důvodu prodloužení doby ochrany už po tom co bylo jako volné) licence přestane platit a všichni kteří dílo buou mít a nebo používat ve svách nových dílech dál tak budou činit protiprávně a budou muset svoje díla mazat nebo se domluvit s držiteli práva na původní dílo?

- Já se v těch zákonech prostě nevyznám.. :/

Nevím ani takové triviálnosti ajk zjistit komu patří nějaké dílo.
Je možné že někdo vydá dílo bez vědomí autorů a vlastníků práv se špatnou licencí?
Je pak využití nebo pozžití takového díla v rozporu s autorským právem?
Kdo pak nese odpovědnost? Ten kdo se nechal napálit špatnou licencí a nebo ten kdo dílo pod špatnou licenci (a uvedl nepravého autora atd) vydal bez oprávnění?
Lukáš Jelínek Re: Nejvyšší soud USA: Copyright lze obnovit
Lukáš Jelínek 22. 01. 2012, 16:59:28
Odpovědět  Odkaz 
Tohle jsou zajímavé otázky a mohly by mít v různých právních systémech různé odpovědi. Co se týká českého práva, tak podle § 130, odst. 1 občanského zákoníku existuje oprávněnost držby práva nabytého v dobré víře a navíc presumpce této oprávněnosti. Čili ten, kdo nabyl právo užít dílo v dobré víře, by neměl být na svých právech zkrácen, a to ani v případě prodloužení trvání majetkových práv k dílu. Těžko říct, jak by se k tomu postavily soudy - judikatura bohužel neexistuje.
Nejvyšší soud USA: Copyright lze obnovit
dontworry-behappy 23. 01. 2012, 07:11:26
Odpovědět  Odkaz 
Ja jen doplnim odpoved Lukase o "te dobre vire", pac i panbickari maji dobrou viru v druhy prichod Jezise, nynejsi "politici" v CR, maji take dobrou viru, ze jim nikdo nikdy neutne stipec za vsechny jejich rozkradani, podvody atd. atd. :-\

Občanský zákoník paragraf § 130 /z URL/:
http://www.sbirkazakonu.info/obcansky-zakonik/je-li-drzitel-se-zretelem-ke-vsem-okolnostem-v.html

§ 130
(1) Je-li držitel se zřetelem ke všem okolnostem v dobré víře o tom, že mu věc nebo právo patří, je držitelem oprávněným. V pochybnostech se má za to, že držba je oprávněná.

(2) Nestanoví-li zákon jinak, má oprávněný držitel stejná práva jako vlastník, zejména má též právo na plody a užitky z věci po dobu oprávněné držby.

(3) Oprávněný držitel má vůči vlastníkovi nárok na náhradu nákladů, které účelně vynaložil na věc po dobu oprávněné držby, a to v rozsahu odpovídajícím zhodnocení věci ke dni jejího vrácení. Obvyklé náklady související s údržbou a provozem se však nenahrazují.


Cili, kdyz tedy neco odnekud nekdo stahne neco v dobre vire, ze se nejdna o neco, za co by mel, kdo stahuje platit, pac je to volne ke stazeni (sw, hudba, film, e-book), tak je tedy 'z obliga' ? :)
Druhý příchod Ježíše Krista
fri 23. 01. 2012, 13:50:18
Odpovědět  Odkaz 
Druhý příchod Ježíše Krista.

Zajímalo by mě, jestli všeobecně znají malé děti Ježíše Krista už v útlém věku tří let, nebo se o něm dozvědí až na základní škole.

V případě Nového zákona by vypadal argument v podobě žádosti o prodloužení právní ochrany autorských práv autorů z důvodu zajištění jejich většího blaha směšně.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Vysvětleme si internet

TELE3Možná jste až do této chvíle vůbec netušili, že existuje něco jako DNS servery. A to navzdory tomu, že se s těmito při používání internetu dnes a denně setkáváte a nemůže tomu být ani jinak. Protože nebýt těchto, nebyl by internet internetem.

Pokračování ...Public Relations

SOS Security Week - interaktivní webináře

SophosOblíbený Security SOS Week je zpátky! … na přelomu června a července proběhne další ze série Security SOS Week, která vám pomůže zjistit, jak efektivně ochráníte vaši IT infrastrukturu před hackery a že malware je zpět v plné síle a i bezpečnost vašeho soukromí má dvě strany jako mince.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

SOLIDWORKS