přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Nejvyšší soud USA: Copyright lze obnovit

Nejvyšší soud USA: Copyright lze obnovit

Americký nejvyšší soud rozhodl, že lze prodloužit trvání ochrany k dílům a tedy že volná díla mohou být opět chráněna.


Obvyklou praxí v oblasti práv autorských a příbuzných (tj. práv výkonných umělců, vydavatelů, pořizovatelů databází apod.) je, že ochrana majetkových práv trvá po dobu stanovenou v zákoně. U autorských práv je to většinou určitou dobu po smrti autora (např. 70 let), v ostatních případech určitou dobu od vydání díla. Tato doba bývá občas předmětem změny – prakticky vždy směrem k delší ochraně. Pak se stane, že díla, která byla již volná (a mohl je tedy každý užívat), se opět vrátí pod ochranu.

Nejvyšší soud USA nyní rozhodoval o tom, zda je v pořádku, aby u děl již volných mohl být copyright obnoven. A podle jeho názoru tak učinit lze – soud to považuje za neodporující Bernské úmluvě ani 1. dodatku Ústavy USA. Není to poprvé, kdy se nejvyšší soud této záležitosti věnoval. Předtím to bylo již v roce 2002, kdy se prodlužovala autorská ochrana z 50 na 70 let po smrti autora.

Nahoru

Příspěvky

Nejvyšší soud USA: Copyright lze obnovit
volani.webnode.cz 22. 01. 2012, 15:35:21
Odpovědět  Odkaz 
A když udělám svoje nové dílo využívající části volného díla a nebo nějaký remix či tak něco a dám tomu svobodnou licenci typu CC tak po obnovoení copyrightu (z důvodu prodloužení doby ochrany už po tom co bylo jako volné) licence přestane platit a všichni kteří dílo buou mít a nebo používat ve svách nových dílech dál tak budou činit protiprávně a budou muset svoje díla mazat nebo se domluvit s držiteli práva na původní dílo?

- Já se v těch zákonech prostě nevyznám.. :/

Nevím ani takové triviálnosti ajk zjistit komu patří nějaké dílo.
Je možné že někdo vydá dílo bez vědomí autorů a vlastníků práv se špatnou licencí?
Je pak využití nebo pozžití takového díla v rozporu s autorským právem?
Kdo pak nese odpovědnost? Ten kdo se nechal napálit špatnou licencí a nebo ten kdo dílo pod špatnou licenci (a uvedl nepravého autora atd) vydal bez oprávnění?
Lukáš Jelínek Re: Nejvyšší soud USA: Copyright lze obnovit
Lukáš Jelínek 22. 01. 2012, 16:59:28
Odpovědět  Odkaz 
Tohle jsou zajímavé otázky a mohly by mít v různých právních systémech různé odpovědi. Co se týká českého práva, tak podle § 130, odst. 1 občanského zákoníku existuje oprávněnost držby práva nabytého v dobré víře a navíc presumpce této oprávněnosti. Čili ten, kdo nabyl právo užít dílo v dobré víře, by neměl být na svých právech zkrácen, a to ani v případě prodloužení trvání majetkových práv k dílu. Těžko říct, jak by se k tomu postavily soudy - judikatura bohužel neexistuje.
Nejvyšší soud USA: Copyright lze obnovit
dontworry-behappy 23. 01. 2012, 07:11:26
Odpovědět  Odkaz 
Ja jen doplnim odpoved Lukase o "te dobre vire", pac i panbickari maji dobrou viru v druhy prichod Jezise, nynejsi "politici" v CR, maji take dobrou viru, ze jim nikdo nikdy neutne stipec za vsechny jejich rozkradani, podvody atd. atd. :-\

Občanský zákoník paragraf § 130 /z URL/:
http://www.sbirkazakonu.info/obcansky-zakonik/je-li-drzitel-se-zretelem-ke-vsem-okolnostem-v.html

§ 130
(1) Je-li držitel se zřetelem ke všem okolnostem v dobré víře o tom, že mu věc nebo právo patří, je držitelem oprávněným. V pochybnostech se má za to, že držba je oprávněná.

(2) Nestanoví-li zákon jinak, má oprávněný držitel stejná práva jako vlastník, zejména má též právo na plody a užitky z věci po dobu oprávněné držby.

(3) Oprávněný držitel má vůči vlastníkovi nárok na náhradu nákladů, které účelně vynaložil na věc po dobu oprávněné držby, a to v rozsahu odpovídajícím zhodnocení věci ke dni jejího vrácení. Obvyklé náklady související s údržbou a provozem se však nenahrazují.


Cili, kdyz tedy neco odnekud nekdo stahne neco v dobre vire, ze se nejdna o neco, za co by mel, kdo stahuje platit, pac je to volne ke stazeni (sw, hudba, film, e-book), tak je tedy 'z obliga' ? :)
Druhý příchod Ježíše Krista
fri 23. 01. 2012, 13:50:18
Odpovědět  Odkaz 
Druhý příchod Ježíše Krista.

Zajímalo by mě, jestli všeobecně znají malé děti Ježíše Krista už v útlém věku tří let, nebo se o něm dozvědí až na základní škole.

V případě Nového zákona by vypadal argument v podobě žádosti o prodloužení právní ochrany autorských práv autorů z důvodu zajištění jejich většího blaha směšně.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog