přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Nevyužité licence stojí 7000 Kč na počítač

Nevyužité licence stojí 7000 Kč na počítač

Podle zjištění firmy 1E se utápějí ročně desítky miliard dolarů v nevyužitých licencích za software. Na jeden počítač to činí v průměru přes 400 USD (cca 7000 Kč).


Společnost 1E zkoumala, jaké množství nevyužitých licencí (a v jaké ceně) se nachází v USA a Velké Británii. Zjištěná čísla jsou poměrně vysoká: v USA stojí nevyužité licence 12,3 mld. USD ročně, ve Spojeném Království jsou to 3 mld. USD. Celková pořizovací cena nevyužitého softwaru v USA je podle tohoto průzkumu 45 mld. USD. Na každém počítači se v průměru nachází nevyužitý software v ceně 414,50 USD (zhruba 7000 Kč), přičemž toto číslo nezahrnuje licence, které byly pořízeny, ale software nebyl nainstalován (tyto stojí 150 USD na uživatele ročně).

Uvedená čísla byla zjišťována dotazováním více než 500 společností s nejméně 500 zaměstnanci. Ač se o tom článek nezmiňuje, je logické, že svobodné licence se mohou na takovýchto nákladech podílet pouze (placenými, avšak nevyužitými) podpůrnými službami, samotná licence k užití nic nestojí.

Nahoru

Příspěvky

Nevyužité licence stojí 7000 Kč na počítač
Michal Dočekal 18. 04. 2011, 10:27:18
Odpovědět  Odkaz 
Ano, klasická situace, kdy organizace nakoupí počítače s předinstalovanými Windows, i když má multilicenci a předinstalované systémy pak stejně přeplácne. Horší je, když takový nákup platí daňový poplatníci, protože tak rozhodl někdo ve státní správě nebo ve státem placené organizaci.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog