přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Nový Skype pro Linux

Nový Skype pro Linux

Skype

Je tady alfaverze komunikačního programu Skype pro Linux. Zatím neobsahuje všechny funkce, budou přidávány postupně.


Uživatelé komunikační sítě Skype využívající systém Linux byli dlouhou dobu „odstaveni na vedlejší kolej“ a nové verze klienta se jich netýkaly. Program zastarával a dlouho to vypadalo, že firma Microsoft, která před lety získala firmu Skype a podstatně změnila celou koncepci sítě, už linuxovou verzi dále vyvíjet nebude.

Nakonec je ale všechno jinak a verze Skype pro Linux je tady. Zatím je ve fázi alfa a neobsahuje zdaleka všechny funkce, které by tam ve finální podobě měly být. Můžete si ale už klientský program, jenž je založen na technologii WebRTC, nainstalovat a vyzkoušet.

Nahoru

Příspěvky

Petr Valach Nový Skype pro Linux
Petr Valach 14. 07. 2016, 10:53:33
Odpovědět  Odkaz 
Pro zájemce je k dispozici i detailnější článek budoucího redaktora LinuxEXPRES Michala Koudely (aktuálně 15 let):
http://exospace.cz/skype-pro-linux-meni-vzhled
Re: Nový Skype pro Linux
Jirka 14. 07. 2016, 19:45:46
Odpovědět  Odkaz 
Díky oběma za upozornění, na exospace bych ocenil i zmínku autora článku o možnosti souběžné existence obou verzí. Jsem docela překvapen, že mrkwosoft vůbec vyvinul aktivitu linuxovým směrem...

Vyzkouším a dám vědět poznatky. Zatím jsem z aktuální win verze Skype vzdáleně pochytil, že jpg obrázky se kdovíproč zpracovávají jako odkaz na umístění na serveru Skype, místo aby se poslaly coby soubor. A nešlo to obejít ani např. změnou přípony.

Jsem zvědav, zda tato nemoc dospěla i do linuxové alpha verze, v té současné 4.3.0.37 to funguje normálně a bez vnucovaného nezměnitelného chování...
Lukáš Jelínek Re: Re: Nový Skype pro Linux
Lukáš Jelínek 14. 07. 2016, 20:03:09
Odpovědět  Odkaz 
Microsoft vůbec v poslední době vyvíjí aktivitu linuxovým směrem, týká se to například platformy .NET nebo MS SQL Serveru. Jak se říká: "Musíme tam všichni." Jenže dřív se to říkalo ve smyslu, že musíme k Microsoftu, dneska to znamená, že musíme na Linux ;-)
Re: Nový Skype pro Linux
Jirka 14. 07. 2016, 20:28:25
Odpovědět  Odkaz 
Hm, tak jsem tu alphu nainstaloval (Linux Kubuntu 14.04). Samozřejmě a již tradičně: nejde mikrofon. Pokus o změnu - a ejhle: v Settings chybí JAKÁKOLIV hlubší možnost nastavení. Ve směšovači Kmix/Pulseaudio se Skype mikrofon (zřejmě) kdovíproč zobrazuje jako Chrome input, nicméně pochopitelně reakce na nastavení je veškerá žádná.

Hlavně, že máme nový frikulínský, zcela chaotický a nesmyslný "look" a zejména pak (cituji z FAQ) !!! "Skype for Linux Alpha uses a new cloud-based architecture.". Tahle nemoc (cloud) je natolik úporná, že se obávám jejího delšího trvání, velkej brácha se prostě drží zuby nehty.

To myslím bude i důvod, proč se v mém minulém příspěvku zmíněné jpegy neodesílají peer-to-peer, ale ukládají u velkého bráchy pro případné budoucí jakékoliv zneužití (s nímž všichni prostřednictvím 130stránkové EULA souhlasili a hlavně: považují to za NORMÁLNÍ...). Možná to (permanentní sběr, analýza a další zneužití informací) bude i důvod, proč vůbec pokračují s tzv. "minoritní" (=nestádní) linuxovou verzí...

Takže než (tedy jestli vůbec někdy) s tím něco udělají, tak se vracím ke 4.3.0.37 a tiše doufám, že jí brzy ve jménu světlých zítřků neodstaví... Pokud by šlo o Open Source, rád bych pomohl s testováním alphy, ale Velkému Bratrovi pomáhat nebudu.

Hezké a mnohem obsáhlejší vyjádření k celé věci je např. na https://community.skype.com/t5/Linux/Skype-for-Linux-Alpha-and-calling-on-Chrome-amp-Chromebooks/m-p/4434313#M14696 (snad to cenzor velkého bráchy brzo nesmaže).
Re: Re: Nový Skype pro Linux
mmm 15. 07. 2016, 14:25:56
Odpovědět  Odkaz 
Skype byl spywarem od samého začátku.
Bohužel, průměrnému uživateli je dnes všechno jedno.
Re: Nový Skype pro Linux
Jirka 14. 07. 2016, 22:32:52
Odpovědět  Odkaz 
Tak mírně měním prohlášení o nefunkčnosti mikrofonu:

po delším průzkumu a pokusech s nastavením Pulse Audio se podařilo mikrofon zprovoznit i ve verzi alpha.

Nefungoval totiž (najednou?) i ve verzi 4.3.0.37, takže jsem řešil proč.... Že by alpha byla schopná změnit nastavení Pulse Audio i pro jiné aplikace na nesmyslné hodnoty? Kdo ví...

Pokud v dalších vydáních udělají funkční základní nastavování (Settings), možná se vrátím k pokusům a zase napíšu. Hlavně mě bude zajímat ten přenos jpegů, ale myslím, že mě nezklamou a nepůjde to jinak než přes bonzšmírserver...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz