přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Oslava 30 let DNS na konferenci Internet a Technologie 17.2

Oslava 30 let DNS na konferenci Internet a Technologie 17.2

IT 17.2

Součástí dnešní konference Internet a Technologie 17.2 byla i oslava 30 let systému DNS. K jeho vzniku došlo vydáním dokumentů RFC 1034 a 1035.


Dnes v Národní technické knihovně v Praze proběhla konference Internet a Technologie 17.2 (budeme se jí podrobněji věnovat v samostatném článku). Její součástí byla i oslava 30 let systému DNS. V listopadu 1987 byly totiž vydány dokumenty RFC 1034 (koncepty DNS) a RFC 1035 (implementace a specifikace), které tento systém po formální stránce zakotvily.

Domain Name System (DNS) se samozřejmě rodil postupně. Prvními formálními dokumenty byly RFC 882 a 883, které už popisovaly základy pozdějšího DNS, ale ještě nikoli pod tímto názvem a navíc v trochu jiné podobě.

Základní podoba DNS se za celých 30 let prakticky nezměnila (byť přibývaly nové typy záznamů), proto výše zmíněné dokumenty stále platí. Jedinou významnou změnu (ale z implementačního hlediska samozřejmě dost komplikovanou) představovalo zavedení DNSSEC ‒ bezpečnostního rozšíření, bez něhož si nelze představit řadu technologií založených na DNS (např. DANE nebo vzestupnou synchronizaci).

Ondřej Filip (uprostřed) a Jaromír Talíř (vpravo) se chystají sfouknout svíčky na dortu, vlevo přihlíží Zdeněk Brůna Ondřej Filip (uprostřed) a Jaromír Talíř (vpravo) se chystají sfouknout svíčky na dortu DNS, vlevo přihlíží Zdeněk Brůna

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Význam archivace e-mailů roste a jde o nedílnou součást kybernetické odolnosti

E-maily jsou jedním z nejcennějších a nejautentičtějších informačních zdrojů naší doby. Uprostřed pandemie exponenciálně vzrostl objem e-mailů, přičemž digitalizace a práce na dálku se staly jádrem kontinuity podnikání.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »