přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Oslava 30 let DNS na konferenci Internet a Technologie 17.2

Oslava 30 let DNS na konferenci Internet a Technologie 17.2

IT 17.2

Součástí dnešní konference Internet a Technologie 17.2 byla i oslava 30 let systému DNS. K jeho vzniku došlo vydáním dokumentů RFC 1034 a 1035.


Dnes v Národní technické knihovně v Praze proběhla konference Internet a Technologie 17.2 (budeme se jí podrobněji věnovat v samostatném článku). Její součástí byla i oslava 30 let systému DNS. V listopadu 1987 byly totiž vydány dokumenty RFC 1034 (koncepty DNS) a RFC 1035 (implementace a specifikace), které tento systém po formální stránce zakotvily.

Domain Name System (DNS) se samozřejmě rodil postupně. Prvními formálními dokumenty byly RFC 882 a 883, které už popisovaly základy pozdějšího DNS, ale ještě nikoli pod tímto názvem a navíc v trochu jiné podobě.

Základní podoba DNS se za celých 30 let prakticky nezměnila (byť přibývaly nové typy záznamů), proto výše zmíněné dokumenty stále platí. Jedinou významnou změnu (ale z implementačního hlediska samozřejmě dost komplikovanou) představovalo zavedení DNSSEC ‒ bezpečnostního rozšíření, bez něhož si nelze představit řadu technologií založených na DNS (např. DANE nebo vzestupnou synchronizaci).

Ondřej Filip (uprostřed) a Jaromír Talíř (vpravo) se chystají sfouknout svíčky na dortu, vlevo přihlíží Zdeněk Brůna Ondřej Filip (uprostřed) a Jaromír Talíř (vpravo) se chystají sfouknout svíčky na dortu DNS, vlevo přihlíží Zdeněk Brůna

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog