přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Plán na společné evropské patenty tvrdě narazil

Plán na společné evropské patenty tvrdě narazil

Soudní dvůr Evropské unie se postavil proti plánu zavést společný patentní systém v celé EU. Údajně by to bylo v rozporu se smlouvami, na nichž je Evropská unie postavena.


Firmy působící v Evropské unii dlouhodobě tlačí na to, aby bylo patentní právo v celé EU jednotné, protože dosud musí patenty přihlašovat v každé členské zemi samostatně, což je administrativně náročné a drahé. Evropská komise proto plánovala, že bude v blízké budoucnosti zaveden jednotný systém patentů pro celou unii. Nyní to však vypadá, že to vůbec nebude jednoduchá věc.

Na veřejnost se totiž dostal utajený dokument, podle něhož Soudní dvůr Evropské unie považuje jednotné patentní právo za nekompatibilní se smlouvami, které tvoří základ celé Evropské unie. Stanovisko soudu navíc vyjadřuje i obavy o konkrétní implementaci, zejména jak bude nově vytvořený Patentní soud respektovat existující právní předpisy. Pro Evropskou komisi je to špatná zpráva - plánovala již příští měsíc publikovat novou inovační strategii, ve které hrálo společné patentové právo důležitou roli.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog