přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Platforma Node.js opět forknuta, důvodem je vnitřní rozkol

Platforma Node.js opět forknuta, důvodem je vnitřní rozkol

Node.js

Javascriptová platforma Node.js má za sebou během tří let už druhý fork. Důvodem je nespokojenost některých vývojářů s tím, jak s projektem nakládá jeho řídicí výbor a zejména jeho člen Rod Vagg.


Node.js je javascriptová provozní platforma určená především pro běh programů v JavaScriptu na serverech. Koncem roku 2014 čelila forku – vznikl projekt io.js kvůli nespokojenosti Fedora Indutnyho a dalších vývojářů s tím, kam vývoj Node.js tlačila firma Joyent, která ho sponzorovala. Rozštěpení vývoje vedlo k založení Node.js Foundation a následně (v září 2015) byly oba projekty opět spojeny.

Nyní je tu ale další fork s podobným důvodem. Některým vývojářům se nelíbí, kam projekt míří pod taktovkou technického řídicího výboru (TSC) Node.js Foundation. Tvrdí, že výbor a hlavně jeho člen (a ředitel vývoje ve firmě NodeSource) Rod Vagg porušují pravidla projektu, tato pravidla dokonce zpochybňuje a komunikace v rámci vývojářské komunity neprobíhá, jak by měla.

Nový projekt odvozený od Node.js se jmenuje Ayo, má svůj profil na GitHubu a zatím se technicky neliší od Node.js.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog